DHL Group, 2023 yılının ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

0
325
DHL
DHL Group ikinci çeyrekte 20,1 milyar Euro gelir; 1,7 milyar Euro faaliyet kârı; 450 milyon Euro tutarında serbest nakit akışı elde etti. 2023 için 6,0 ile 7 milyar Euro arası olarak belirlenen Grup FVÖK hedefi 6,2 ile 7 milyar Euro arası olarak güncellendi; 2025 tahminleri doğrulandı.
Renault Trucks

DHL Group, 2023’ün ikinci çeyreğinde ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket yılın ikinci çeyreğinde 20,1 milyar Euro gelir elde etti. Faaliyet kârı (FVÖK) 1,7 milyar Euro ile ilk çeyrek seviyesinde kaldı. Tüm dünyada zayıflayan pazar dinamiklerine rağmen DHL Group, yüzde 8,4’lük cazip bir FVÖK marjı elde ederek, 2023 FVÖK hedefinin alt sınırını yükseltti ve 2025 için kazanç tahminlerini doğruladı.

DHL Group, geniş lojistik portföyünden yararlanmaya devam ediyor. DHL Express ve DHL Global Forwarding, Freight bölümlerinin küresel ekonomiyle olan ilişkileri daha güçlü olsa da DHL Supply Chain‘in uzun vadeli müşteri sözleşmeleri, ikinci çeyrekte istikrarlı bir kazanç durumu ve daha fazla büyüme elde edilmesini sağladı. DHL Group CEO’su Tobias Meyer, “Dengeli portföyümüz ve küresel varlığımız sayesinde dayanıklılığımızı bir kez daha gösterebildik. Bu, özellikle küresel ekonomik ivmenin zayıf olduğu dönemlerde daha belirgin bir şekilde görünüyor. Mevcut makro ortamla başa çıkmak için erken aşamada doğru önlemleri aldık. Bu önlemler ve çalışanlarımızın özverili çabaları, pandemi öncesi yılların çok üzerinde gerçekleşen yüksek kazanç seviyemize de yansıyor” şeklinde konuştu.

Tahmin senaryoları gözden geçirildi: Grup orta vadede daha fazla büyüme bekliyor 

Grup, altı ayda 3,3 milyar Euro kazanç elde ederek zorlu bir ortamda iyi performans gösterdi. Bu nedenle DHL Group, 2023 için FVÖK hedefinin önceden 6,0 milyar Euro olan alt sınırını 6,2 milyar Euro’ya yükseltti.

DHL Group, DHL şirketleri için 5,7 ila 6,5 milyar Euro arasında bir FVÖK bekliyor (önceden 5,5 ila 6,5 milyar Euro). Post & Parcel Germany için şirket, 800 milyon Euro ile 1,0 milyar Euro (önceden 1,0 milyar Euro) arasında bir FVÖK planlıyor. 

2025 için Grup, 8 milyar Euro’nun üzerinde olan orta vadeli kazanç tahminini doğruladı. 

Kârlı büyüme ve sürdürülebilirliğe yönelik yatırımlar sürdürüldü

Brüt sermaye harcaması ikinci çeyrekte 708 milyon Euro olarak gerçekleşti. DHL Express bölümünde yeni iklim nötr merkezler, gateway binaları ve hizmet merkezlerinin inşasının yanı sıra düşük emisyonlu ulaşım yapılarının genişletilmesi gibi sürdürülebilir iş faaliyetlerine yatırım yapmaya odaklanıldı. Verimliliği sürdürülebilir bir şekilde artırmak için otomasyon ve dijitalleşme girişimlerine ek fonlar yatırıldı. Grup, 2023 için 3,4 ila 3,9 milyar Euro arasında bir yatırım planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here