Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Türkiye’de 5’inci yılını kutluyor

1
1308

Mercedes-Benz Türk bünyesinde hizmet veren Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi “Teknolojinin Yıldızı” olarak adlandırılıyor. 

Daimler’in Hindistan’ın ardından Türkiye’de açtığı, Almanya’dan Japonya’ya, 40’tan fazla ülkeye hizmet veren merkez, 5 yılda toplamda 4 milyon Euro’yu aşkın yatırım gerçekleştirdi. 

Yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlayan ve çalışanlarının yarısının kadın profesyonellerden oluştuğu merkez, Daimler dünyasına kapsamlı çözümler sunuyor.  

Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin 5’inci yıl kutlamaları sebebiyle düzenlenen törende Mercedes-Benz Türk’ün ilk hackathon etkinliği olan HACK.ISTANBUL’un kazananları da açıklandı. HACK.ISTANBUL finalistleri toplamda 37 bin 500 TL nakdi ödülün sahibi oldu.

Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin, 2013 yılı sonunda küresel IT stratejisi kapsamında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üslerinden biri olarak konumlamasıyla birlikte Hoşdere tesisinde açılan Küresel IT Çözümleri Merkezi 5’inci yaşını kutluyor. Almanya’dan Japonya’ya kadar 40’tan fazla ülkeye hizmet veren ve yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlayan Küresel IT Çözümleri Merkezi, kurulduğu günden bugüne büyük çapta organizasyonel büyüme ve başarı elde etti.

Merkezin 5’inci yıl kutlamaları vesilesiyle düzenlenen toplantıda Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Daimler IT Ortak Çözümler ve Servisler Direktörü Christoph Röger ve Mercedes-Benz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz bir araya geldi.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

Süer Sülün: “Türkiye’den dünyaya bilgi teknolojileri uzmanlığı ihraç ediyoruz.”

Daimler ağı kapsamında Mercedes-Benz Türk’ün önemine değinen Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “2013 yılından bu yana toplam 4 milyon Euro’yu aşan yatırımla Daimler’in devreye aldığı Küresel IT Çözümler Merkezi sayesinde Türkiye’den tüm dünyaya bilişim teknolojileri ve uzmanlığı ihracatı gerçekleştiriyoruz. Dijitalleşen dünyada şirketlerin iş yapma yöntemleri değişiyor. Günümüzde otomotiv sektörünün en değerli kaynakları arasında veri toplamak ve bunun analizini doğru yapmak bulunuyor. Daimler’in dijital dönüşümünde merkezimize çok değerli görevler verildi ve her geçen gün edindiğimiz başarılarla yenilerini üstlenmeye devam ediyoruz. Şirketimizin 51 yıllık geçmişinde, çağımızın değişen ihtiyaçlarına ayak uyduran yatırımlarımızdan biri olan bu merkez sayesinde Türkiye’den tüm dünyaya hizmet sunan bir merkez oluşturduk. Dünyanın birçok ülkesine teknolojik çözümlerin Türkiye’de üretilebiliyor olması, sadece Mercedes-Benz Türk için değil ülkemiz adına gurur verici bir tablodur.” şeklinde konuştu.

Özlem Vidin Engindeniz: “Dünya çapında bir organizasyona dönüşmek istiyoruz

Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz, “Türkiye, ana şirketimiz Daimler için önemli ve büyüyen bir pazar konumunda. Daimler’in Hindistan’ın ardından dünyada 2’nci olarak, 2013 yılı sonunda kurduğu Mercedes-Benz Türk Küresel IT Çözümleri Merkezi’nin İstanbul’da açılması bunun en büyük örneklerinden biri. Merkezimizde IT alanındaki uzmanlık bilgimizi yine kendi şirketimize uluslararası destek olarak aktarıyoruz. Bugün dünya genelinde 40’tan fazla ülkeye hizmet veriyor ve başarılı projeler hayata geçiriyoruz. Merkezimizi daha da geliştirerek yeteneklerimizin, teknik bilgi ve birikimlerimizin farklı kültürlerle harmanlandığı, güçlü ve uluslararası ekiplerin yer aldığı dünya çapında bir organizasyona dönüştürmek için emin adımlarla ilerliyoruz.” dedi.

Daimler IT Ortak Çözümler ve Servisler Direktörü Christoph Röger ve Mercedes-Benz Türk’ün Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz

Christoph Röger: “Türkiye’ye duyduğumuz güveni kanıtladık

Daimler IT Ortak Çözümler ve Servisler Direktörü Christoph Röger, toplantı esnasında yaptığı konuşmada “Daimler AG olarak, yolcu ve yük ulaşım çözümlerinde müşterilerimize sadece ürünler değil, aynı zamanda bir ekosistem sunmayı hedefliyoruz. Bu sebeple ürün ve dijital alanda ‘CASE’ (Connected, Autonomous, Shared Services, Electric; bağlanılabilirlik, otonom sürüş, paylaşılan hizmetler ve elektrikli araçlar) adı altında stratejilerimizi yeniledik. Bu kapsamda verinin kullanımı ve bilişim teknolojileri yatırımlarının önemi çok daha artıyor. Şirketimiz, Küresel IT Çözümleri Merkezlerimiz sayesinde çok daha güçlü ve küresel bir IT yapısına sahip oluyor. Bu önemli yatırımı İstanbul’da gerçekleştirerek, Türkiye’nin kaliteli işgücü potansiyeline duyduğumuz güveni bir kez daha kanıtladığımıza inanıyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde projelerimizi, başarılarımızı ve bu vesileyle istihdama olan katkımızı artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’deki merkezimizi üstün başarılarından ötürü tebrik ediyorum.” dedi.

HACK.ISTANBUL’un ödül töreni, Küresel IT Merkezi’nin 5’inci yıl kutlamasında gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Süer Sülün, Christoph Röger, Özlem Vidin Engindeniz ve Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak tarafından takdim edildi.

HACK.ISTANBUL ile geleceğin hareketlilik çözümleri için sınırlar zorlandı

Mercedes-Benz Türk, inovasyon ve yaratıcılığa verdiği değeri 1 – 2 Aralık tarihleri arasında düzenlediği ilk hackathon olan “HACK.ISTANBUL” ile gözler önüne serdi. Türkiye’nin potansiyeline inanarak, geleceğe gidilen yolculukta toplumla beraber yürümenin ve birlikte yenilikleri geliştirmenin gücüne inanan şirket, düzenlediği hackathon konusunu ‘Discover the Future of Mobility’ olarak belirledi.

30 Kasım tarihinde buluşan katılımcılar, takip eden iki gün boyunca 24 saat aralıksız olarak geleceğin hareketlilik çözümlerine odaklandı. Toplam bin 300 başvuru alınan “HACK.ISTANBUL”da 13 takımdan oluşan 55 kişi yarıştı. Yeni bir çağın başladığı otomotiv endüstrisinde Daimler’in gelecek stratejisine yönelik çalışmalar; bağlanılabilirlik, özerk sürüş, paylaşılan hizmetler ve elektrikli araçlar “HACK.ISTANBUL”a ilham kaynağı oldu. Yarışmada ilk üçe girenlere toplamda 37 bin 500 TL’lik para ödülüne ek olarak takım üyelerinin her birine Ruspberry B Plus hediye edildi. Ayrıca, birinci olan takım Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi ve Daimler A.G. Sindelfingen Fabrikası’na gitme şansını yakaladı. HACK.ISTANBUL’un ödül töreni, Küresel IT Merkezi’nin 5’inci yıl kutlamasında gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri Süer Sülün, Christoph Röger, Özlem Vidin Engindeniz ve Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak tarafından takdim edildi.

Küresel IT Çözümleri Merkezi

Merkez, güçlü iş ortaklıkları ve tecrübesiyle Daimler bünyesinde Türkiye’den dünyaya 7/24 hizmet sunuyor. SAP alanında Daimler AG’ye sistem desteği ve bakım hizmeti sunmanın yanı sıra uygulama ve geliştirme alanında da danışmanlık yapıyor. Ortalama 40 bin kullanıcıya, 27 farklı sistem güncellemesi, 30’dan fazla proje, 40 bin problem çözümü ve 500 değişiklik isteği gibi SAP hizmetleri verebilen merkezin çalışanları sadece 2018 yılında 1.700 müşteri ziyareti gerçekleştirerek sektörde “önce müşteri memnuniyeti” anlayışını sürdürüyor. Merkez bünyesinde çalışanların yüzde 80’i yüksek lisans seviyesinde ve yüzde 91’i hem İngilizce hem de Almanca’yı ana dili gibi biliyor, ayrıca çalışanlarının yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor.

Güçlü ve kalifiye kadrosu, deneyimi, bilgi birikimi, küresel ağ içinde sağladığı yüksek kalitede hizmetleri ve başarıları sayesinde merkez, her geçen gün yeni görev ve sorumluluklar üstleniyor. Bunlardan biri olarak merkez, Daimler’in Polonya’nın Jawor kentinde kurulan ve otomobil motorları üretecek fabrikasının lojistik operasyonları kapsamında SAP sistem uygulamaları ve sistem desteğini sağlama görevini üstlendi. Küresel IT Çözümleri Merkezi, Uygulama Yaygınlaştırma (Rollout) tarafında da dünya çapında başarı hikâyelerine imza atıyor. 2014 yılında kurulan Uygulama Yaygınlaştırma Departmanı ile merkez, satış ve satış sonrası hizmetler ile finansal hizmetler alanlarında proje yaygınlaştırma süreçlerini eş zamanlı birçok proje ile birlikte yürütüyor. Uygulama Yaygınlaştırma Departmanı 40’tan fazla ülkede, 3 bine yakın Mercedes-Benz bayisini Xentry Portal Pro sistemine entegre ederek önemli bir başarıya imza attı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz