DAF, karbondioksit beyanını benimsiyor

0
697

DAF Trucks, 1 Ocak 2019 itibariyle üretim hattından çıkacak kamyonlar için Avrupa karbondioksit düzenlemesi beyanını benimsiyor. DAF, bu yılın dördüncü çeyreğinde, yasal gereksinimlerin gerektirdiği zamandan önce onaylı karbondioksit değerlerini yayımlayacak.

Avrupa düzenlemeleri, Ocak 2019 itibarıyla tüm yeni 4×2 ve 6×2 ağır hizmet tipi Euro 6 kamyonların (16 ton üzeri) fabrikadan karbondioksit yayımı beyanıyla çıkmasını gerekiyor. Diğer araç yapılandırmaları da 2020 yılında bunu takip edecek. Yayım beyanı değerleri tek tip bir hesaplama aracı olan Vecto ile elde ediliyor. Bu durum standart haline getirilmiş ve onaylı bir süreç gerektiriyor. Bu sayede yeni karbondioksit beyanı düzenlemesiyle birlikte taşıma operatörleri, yeni bir kamyon sipariş etmeden önce farklı kamyon modellerinin ve hatta üreticilerinin karbondioksit yayım değerlerini kolaylıkla karşılaştırabiliyor.

DAF, onaylı karbondioksit beyanı değerlerini yılın son çeyreğinde fiyat teklifi aşamasında ve sipariş onay belgesinde yayınlamaya başlayacak. Böylelikle DAF bayisi, müşterilerin teslim alacakları kamyonların karbondioksit değerlerinin nasıl olacağını müşterilere önceden bildirebilecek. Standart çekici/treyler kombinasyonu veya normal kutu tipi kasalı mesleki kamyonlar için Vecto değerleri, üç tip uygulama için standart güzergahlar kullanılarak ve onaylı giriş verileri uygulanarak hesaplanıyor.

Sektörde lider yakıt tüketimi

DAF Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama ve Satış Direktörü Richard Zink, “Gezegenimize ve gelecek nesillerimize en üst düzey özeni göstermekte kararlıyız. Bu nedenle kamyonlarımızı gelecekte daha da temiz yapma çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Kamyon satın alırken göz önünde bulundurulan en önemli unsurlardan biri yakıt tüketimidir, karbondioksit yayımı da doğrudan yakıt tüketimine bağlıdır. Yeni CF ve XF’in piyasaya sürülmesiyle DAF, yakıt tüketiminde yüzde 7 oranında etkileyici bir iyileştirme elde etmiştir. Bu iyileştirme, aynı zamanda karsondioksit eyayımlarında da elde edilerek bu kamyonları sektörde lider konumuna taşımıştır.” şeklinde konuştu.

Sektöre öncülük eden kamyon ve hizmetler sunmanın yanı sıra DAF, araç yayımlarını daha da azaltmak için seçenek, sürdürülebilir elektrikli ve hibrit aktarma organları geliştiriyor. Yeni nesilleri artık gıda üretimiyle çatışmayan ve yüzde 80’e kadar daha az karbondioksit yayımı olan HVO (Hidrojenize bitkisel yağ) gibi seçenek yakıtlar, aracın bakımına herhangi bir etkisi olmadan en yeni DAF kamyonlarında kullanılabilir.

Akıllı TOPEC yapılandırma aracı

Richard Zink, şölme devam etti: “Akıllı DAF TOPEC araç yapılandırma aracımızla, halihazırda yarı römork veya üstyapı donanımını ve hatta güzergahları hesaba katarak müşterilerimizin kamyonlarına ait özel yakıt tüketim değerlerini sağlayabiliyoruz. Bu da bayilerimizin ilgili işe en uygun ve aynı zamanda en ekonomik, en çevre dostu kamyonu belirlemesini sağlıyor. İşte DAF Transport Efficiency tam olarak budur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here