Çetin Nuhoğlu: “15 milyar Dolar olan lojistik hizmet ihracatı 2023’te 50 milyar Dolar’ı aşar”

0
1017

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a bir teşekkür ziyareti yapan UND Yönetim Kurulu, lojistik hizmet ihracatının artırılması amacıyla Eximbank tarafından lojistik sektörünün bilgilendirilmesi ve desteklenmesi konusunda verdiği desteklerden dolayı Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a teşekkür etti.

Lojistik sektörünün ülkemiz dış ticareti için stratejik önemine değinen UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Hükümetimiz son yıllarda hizmet ihracatına özellikle de lojistik hizmet ihracatına gereken desteği vermiştir. Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kurulması, lojistik sektörüne de Turquality ve Marka desteğinin sağlanması, hizmet fuarlarına katılımın da destekler kapsamına alınması, ülkemizde ilk kez 2023 Hizmet İhracat Stratejisi belirleme çalışmalarına başlanması, 500 büyük hizmet ihracatçısının tespiti ve ödüllendirilmesi bunlardan bazılarıdır. Özellikle Eximbank üzerinden sağlanan kredi desteği sektörümüz için can suyu niteliğindedir. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi hizmet ihracatına yönelik devrimsel adımlar atılmasını sağlamıştır. Ekonomi Bakan yardımcılığı görevinden beri sektörümüzden desteğini esirgemeyen Eximbank Genel Müdürü Sayın Yıldırım’ın katkılarını da unutamayız.” dedi

İhracat odaklı bakıldığında diğer sektörlere göre farklı özellikleri olduğunu ifade eden Çetin Nuhoğlu,  “Toplam 50 milyar ABD Doları hizmet ihracat geliri içinde payımız 15 milyar Dolar. Bu rakam ürün ihracatının yüzde 10’undan fazladır. Toplam ihracat içindeki katma değere bakıldığında payı çok daha fazla. Bu yönüyle sektörümüz bizatihi kendisi döviz kazandırıcı bir ihracat olması yanında ürün ihracatının başarısı için en stratejik sektördür. Amaç ihracatı artırmak ise lojistik, 1 koyup 10 alınacak bir sektördür.” dedi.

2023 yılında 150 milyar Dolar’lık hizmet ihracatına ulaşmak için lojistik sektörü üzerine düşen 50 milyar Dolar’lık katkıyı sağlayacaktır; ancak bunun için yapılması gerekenler var.” diyen Çetin NuhoğluBugünkü ihracat rakamı 2023 yılında 50 milyar Dolar’ı aşar. Bu hedefe ulaşmak için tabiki sekiz bakanlığımızın müsteşarlarından oluşan Lojistik Koordinasyon Kurulu’nun ve dokuz bakanlık, müsteşar ve yardımcılarından oluşan Ticareti Kolaylaştırma Kurulu’nun önemi çok büyüktür. Asya, Avrupa ve Asya’nın kesişim noktasında olan ülkemiz için lojistik öncelikli stratejik konu olarak ele alınmalıdır. Özellikle Çin tarafından ilan edilen Tek Kuşak, Tek Yol “One Belt One Road” inisiyatifi Asya ve Avrupa ticaretinde Türkiye’ye önemli bir lojistik katma değer sağlayacaktır. AB ile ilişkilerin de seyri hiç şüphesiz başarı için çok önemli olan ikinci konudur. Bugün için toplam ihracat içinde yüzde 50’den fazla paya sahip olan Batı ile siyasi ve ticari ilişkilerin gidişatı hizmet ihracatımızda önemli bir etken olacaktır.” şeklinde konuştu.

Lojistik hizmet ihracatının toplam ihracatımız içindeki payının çok iyi seviyede olduğunu ifade eden Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise “Ülkemiz ihracatla kalkınıyor. Katma değeri daha yüksek olan lojistik hizmet ihracatı bizim için stratejik bir alandır. Temel misyonu ihracatı ve döviz kazandırıcı faaliyetleri desteklemek olan Eximbank ürün ihracatımızı da daha rekabetçi kılan lojistik sektörüne verdiği desteği arttırarak devam ettirecektir.” dedi.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a bir plaket sundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz