Brisa, birinci çeyrekte net satış gelirlerini yüzde 47 artırdı

0
1110
Brisa CEO’su Cevdet Alemdar

Brisa, 2018 yılında toplam ciro ve ihracatını artırma hedefleri doğrultusunda ilerliyor. Yılın ilk çeyreğinde pazar önderliğini sağlamlaştıran Brisa’nın toplam satış performansı geçen senenin aynı dönemine göre adetsel olarak yüzde 28 arttı. Brisa, uluslararası satışlarında yeni bir rekora imza atarak, tüm zamanların en yüksek satışını gerçekleştirdi. Yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre, net satış gelirlerinde yüzde 47 oranında artış sağlayan Brisa, FAVÖK tutarında da yüzde 52’lik büyüme gerçekleştirdi.

Sabancı Holding iştiraklerinden Brisa, 2018 yılı birinci çeyrek dönemi finansal performansını açıkladı. 2017 yılında açılan Ar-Ge Merkezi ve 2018 yılında başlangıç üretimlerine başlayan ikinci fabrikası ile şirket, hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda yeni atılımlarıyla gücünü artırdığı bir dönemi geride bıraktı. Brisa, yılın ilk çeyrek döneminde toplam satışlarını geçen senenin aynı dönemine göre adetsel olarak yüzde 28 artırdı ve net satış gelirlerinde yüzde 47 oranında bir büyüme sağladı. Brüt kâr seviyesini geçen seneye göre yüzde 26 artıran şirket, FAVÖK seviyesinde de geçen seneye göre yüzde 52 artış ile 105.5 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı.

Küresel lastik sektörü, otomotivdeki olumlu gelişmelere paralel olarak potansiyelini gerçekleştiriyor. Son beş yılda yüzde 13 büyüyen sektör, 2017 yılını yüzde 3.1 oranında büyüme ve 1.86 milyar satış adedi ile kapattı. Bu büyümenin, bölgesel dalgalanmalar olmakla birlikte, toplamda devam edeceği öngörülüyor. Gelecek beş yılda küresel lastik pazarı satış adetlerinin iki milyarın üzerine çıkmasını bekleniyor.

Pazarda bu gelişmelerle “sürücülerin toplam yolculuk tecrübesinin yenilik önderi” olarak müşterilerinin yolculuğunu lastiğin ötesinde hizmetlerle zenginleştirmek için yeni atılımlar içinde olduklarını kaydeden Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, “Türkiye lastik sektörü önderliğimizi bu yıl ileri taşımaya kararlıyız. Rekabetin her geçen gün arttığı uluslararası ve ulusal pazarda insana yakınlığımızla, yenilikçiliğimizle, teknolojimizle ve dengeli finansal yapımızla istikrarlı bir şekilde büyüyoruz.

Uluslararası alanda Lassa markamız ile ihracat rekoru kırdık. Bu da küresel ölçekte tercih edilirliğimizi ve başarımızı kanıtlıyor. Bazı sınıflarda yüzde 10’lara varan oranlarda daralan Avrupa pazarında, çift haneli büyüme kaydettik. Böylece yıl sonunda ihracat hedeflerimize ulaşmak için önemli başarılar elde ettik.

Ülkemizde ise Brisa önderliğini güçlendirmeye devam ediyor. Yolculuğun yeniden keşfedilmesi yolunda, Ar-Ge’mizi, dijital dönüşümü ve lastik ötesi hizmet yeniliklerini üç temel önceliğimiz olarak belirledik. Yenilik önderliği bizim için sektörde oyunun kurallarını değiştiren şekilde müşterilerimize değer katmaktır. 2017 yılında topluma ve müşterilerimize yakın olmak için başlattığımız saha çalışmalarımız hızla meyvelerini veriyor. Kuvvetli bayi teşkilatımız, sağlam işbirliklerimiz, dijital dönüşümü içeren yenilikçi hizmetlerimiz, artan Ar-Ge ve üretim gücümüz ile 2018 yılı ilk çeyrek döneminde net satış gelirlerimizi bir önceki seneye kıyasla yüzde 47 oranında artırma başarısı gösterdik. Markalarımız, kendi sınıflarında önderliklerini güçlendirirken, Brisa pazar payını artırdı. Hedefimiz, hem toplam satış gelirlerimizde hem de ihracatımızda büyümeyi sürdürülebilir kılarak pazarda yalnızca kalitede ve büyüklükte değil, yenilikte de önderliğimizi ilerletmektir.” dedi.

Şirket, 2018 yılı ilk çeyrek döneminde uluslararası standartlarda, kaliteli, yenilikçi ve güvenilir ürün ve hizmetler sunma kararlılığını taçlandıran önemli bir başarıya da imza attı. Kalite ve teslimat güvenirliği, teknoloji geliştirmede işbirliği ile rekabetçilik kriterleri çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda sektörde fark yaratan kurumlara sunulan “Otomotiv Sanayi Derneği OSD’nin Yan Sanayi Başarı Ödülü”nün sahibi oldu.

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar

Brisa, tüm sınıflarda yeniliğin önderi

2018 yılının ilk çeyrek döneminde Türkiye yenileme kanalı lastik pazarında hem pazar hem Brisa satışları yıla güçlü bir performansla başladı. Kış döneminde hava sıcaklıklarının mevsimin üstünde seyretmesi nedeniyle yaz lastikleri sınıfında büyüme kaydedilmesinin etkisi ile binek ve hafif ticari taşıt lastikleri pazarında bir önceki döneme kıyasla çift haneli bir büyüme gözlendi. Bu ortamda Brisa; Bridgestone, Lassa ve Dayton markaları ile hem tüketici ürünleri hem de ticari taşıt lastikleri sınıflarında pazarın üzerinde yüksek bir performans gösterdi ve pazar payı kazandı.

Yılın ilk çeyreğinde toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine paralel bir performans sergilerken, toplam otomotiv pazarı yüzde 2 oranında büyüme kaydetti. Brisa, bir önceki yılın aynı dönemine göre, otomotiv firmalarına satış adetlerinde, binek ve hafif ticari taşıt lastikleri, otobüs-kamyon lastikleri ve midibüs-kamyonet lastikleri sınıflarında yüksek bir performansla çift haneli büyüme kaydetti.

Brisa; Lassa, Bridgestone, Bandag, Dayton ve Kinesis markalarının yanı sıra Otopratik, Propratik, Lastiğim, lastik.com.tr, Probox, Bridgestone Box, Profleet, Mobilfix ve Filofix gibi yenilikçi satış kanalları ve hizmetleriyle de hem bireysel hem kurumsal müşterilerinin yolculukları boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz