Birleşik Krallık’tan Fransa’ya geçişlerde son durum

0
23
dikkat-birlesik-krallik-tan-fransa-ya-gecislerde-son-durum
Fransız Hükümeti, Birleşik Krallık’tan Fransa’ya geçişe izin verdi.

Fransa mutasyona uğramış VUI-2020-12-01 korona virüsünün Birleşik Krallık’ta hızlı yayılımı sebebi ile 20.12.2020 Pazar günü gece yarısı başlayan 48 saat süresince Birleşik Krallık ile olan sınırını kapatmış ve birçok TIR kuyruğu oluşmuş idi. Bu süre zarfında hem AB Komisyonu hem de İngiltere ile sürecin 48 saat sonunda nasıl yönetileceğine ilişkin görüşmeler gerçekleşmişti.

Fransız Hükümeti tarafından 22.12.2020 tarihinde yayımlanan son basın bildirisine istinaden; Birleşik Krallık’tan Fransa’ya geçişine izin verilecek kişiler aşağıdaki gibidir:

  • Fransız vatandaşları ve Avrupa Birliği’nde oturumu bulunan kişiler
  • Fransa, Avrupa Birliği veya Avrupa Bölgesi’nde mutat olarak ikamet eden veya basın bildirisi ekinde listelenen temel seyahatleri gerçekleştirmek zorunda olan Birleşik Krallık veya üçüncü ülke vatandaşları
  • Uluslararası taşımacılık çalışanları

Bu kategorilerdeki kişilerin geçiş yapabilmesi için çıkıştan evvel en az 72 saat önce yapılmış bir negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekiyor.

Fransız Hükümeti tarafından öngörülen sınırlamaların ve test uygulamasının ikinci bir değişikliğe kadar 06.01.2021 tarihine kadar geçerli olması öngörülüyor.

Diğer yandan, IRU’dan edinilen bilgiye istinaden, Birleşik Krallık‘tan çıkacak olan sürücülerin test işlemlerinin Manston’da yerel saat ile 06:00 başlamış olduğu ve negatif test sonuçlarını alan araçların gruplar halinde geçişinin sağlanacağı ifade edildi. Sürücüler öncelikle hızlı test olacaklar; bu test sonucu negatif çıkarsa geçişlerinin sağlanacak; pozitif çıkarlar ise sürücüler Kent’te kalarak PCR testi olacak ve bu teste sonucunun negatif çıkması halinde geçişe yönlendirilecekler. PCR testinin de pozitif çıkması durumunda ise Birleşik Krallık’ta 10 gün karantinada kalacaklar.

Kent yerel otoriteleri ilçede devam eden trafik kesintisini yönetmek adına merkezi hükümetle yakın çalışmaya devam etmekte olup; M20 otoyolunda sürücülere atıştırmalık, içme suyu ve sıcak yiyecek teminini sağlamaya devam ediyor. Ayrıca portatif tuvaletler 22.12.2020 Pazartesi günü itibari ile 10a-11 kavşakları arasında 1km aralıklarla konuşlandırılmış olup, düzenli olarak temizleniyor. Ayrıca, sıcak yemek kamyonları ve su servisinin de bulunduğu Manston’da 220 tuvalet daha mevcut bulunuyor.

Sınırda kalan sürücülerin maske, temizlik ve mesafe kurallarına azami şekilde dikkat göstermeleri, mümkün olduğunca kalabalık alanlardan uzak durmaları önemle tavsiye ediliyor. Ayrıca zaman zaman Dover limanı civarında sürücüler ile polis arasında arbede yaşanmakta olduğu bilgisi UND‘ye ulaşıyor. UND, sürücülerin dikkatli olmasını ve bu tip olumsuzlukların yaşanmaması adına hassasiyet göstermelerini önemle rica ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here