Batu International Logistics, Yunanistan sorununa dikkat çekti

0
994

Ege Denizi’nde tahrik girişimlerinde bulunan Yunanistan’in Türkiye’nin Avrupa’ya olan ihracatını da yavaşlatmaya çalıştığını ifade eden Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, İpsala sınır kapısından Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gidecek tırların işlemleri ağırdan alındığını söyledi. Taner Ankara, sınır kapılarındaki zaman kayıplarının sektörü yorduğunu, bu sıkıntıları Türkiye’den denizyolu ile çıkarak aştıklarını dile getirdi. Avrupa’ya karadan ulaşmanın iki haftaya çıktığını kaydeden Taner Ankara, tırların kara yerine, denizden yürütüldüğüne dikkat çekti.

Yunanistan Savunma Bakanı’nın gerginlik yaratacak açıklamalarının dışında son haftalarda Ege Denizi’nde sıkça tahrik girişimlerinde bulunan Yunanistan’ın Türkiye’nin ihracat yoluna da taş koymaya çalıştığına dikkat çeken Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, Avrupa’ya gitmek üzere İpsala sınır kapısından geçen tırların Yunanistan tarafına geldiklerinde sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bir çok işlem ağırdan alınırken, sık sık da sistem arızaları yaşanıyor. Kimi zaman günlerce kapıda bekleyen lojistikçiler ve ihracatçılar da artık Avrupa’ya geçişte seçenek yollar kullanmaya başladı.” dedi.

Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin ihracat hacmindeki payının yüzde 50’den fazla olduğuna dikkat çeken Taner Ankara, yaşanan aksaklıklar nedeniyle transit taşıma sürelerinin uzadığını, teslimatların zamanında yapılamadığını ifade etti. Bu durumdan sadece lojistik sektörünün değil, ihracatçıların da olumsuz etkilendiğini vurgulayan Taner Ankara, sınır kapılarındaki sorunlar nedeniyle Ro&Ro limanlarına yönelmelerin arttığından söz etti.

Sınır kapılarında yaşanan sorunların Yunanistan ile sınırlı olmadığını aktaran Taner Ankara, Avrupa’ya diğer bir çıkış ülkesi olan Bulgaristan tarafında da yoğun birikmelerin yaşandığını ifade etti.

Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara

Tırları denizden yürütüyoruz

Lojistiğin askeri kökenli bir kelime olduğunu hatırlatan Taner Ankara, “Lojistiğin tarihteki en önemli ve akılcı kullanımlarından biri, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri bir gecede karadan yürütmesiydi. Biz de günümüzde tırları bir anlamda denizden yürütüyoruz diyebiliriz. 2017 yılında Avrupa ülkelerine olan ihracatımızda Ro&Ro servislerinin kullanımı yüzde 4 oranında arttı. Tüm sorunlara rağmen hem ihracatımız artıyor, hem de lojistik sektörü büyüyor.” şeklinde konuştu.

İstanbul, İzmir ve Mersin’den Toulon ve Trieste’ye

Türkiye’den Avrupa’ya gidecek tırları İstanbul, İzmir ve Mersin’de bulunan limanlara gönderdiklerini kaydeden Taner Ankara, treyler ve konteynerlerin Ro&Ro gemileri ile Fransa’nın Toulon ve İtalya’nın Trieste limanlarına ulaştırıldığını aktardı. Yüklerin bu limanlarda bekleyen çekiciler tarafından alınarak, Avrupa’daki ilgili teslimat yerine ulaştırıldığını dile getiren Taner Ankara, teslimat sürelerinin ülkeye göre değişkenlik gösterdiğini ve bu sürenin 7 ile 10 gün arasında olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz