Avrupa’da yapılan yol basın testleri, IVECO’nun gaz ve dizel için en iyi seçeneklerden biri olduğunu doğruluyor

1
585

Son yapılan testler, Stralis XP Dizel’in rekabetçiliğini kanıtladı ve Stralis NP 460’ın pazarda birinci sırada yer aldığını doğruladı. Testler, IVECO’nun iki modeli Stralis XP ve NP’nin TCO2 Şampiyonu olduğunu gösteriyor. Her iki model de daha düşük yakıt maliyeti ve azaltılmış CO2 yayımları ile bu unvanı kazandı.

LNG dağıtım ağı, 150’den fazla dolum istasyonuyla önemli Avrupa yollarını kapsıyor ve daha da gelişmeye devam ederek LNG’nin anında hayata geçirilebilir bir çözüm olmasını sağlıyor.

IVECO, Natural Power Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) teknolojisinin, sürdürülebilir uzun mesafe taşımacılığı sağlamak için hayata geçirilebilir ve maddi olarak kârlı bir çözüm olduğunu kanıtladı. 400’ün üzerinde lojistik operatörü filosunda 3 binden fazla Stralis NP önemli Avrupa taşımacılık rotalarında çalışıyor. IVECO yetkilileri, bunun aracın hem çevresel olarak sürdürülebilir olduğunun hem de taşımacılık şirketlerinin işleri için gerekli olan performans ile Toplam Sahiplik Maliyeti’ni (TCO) sunduğunun somut kanıtı olduğunu dile getiriyorlar. Giderek artan bu güven, satışa sunulmasından sonra yalnızca sekiz ay içinde IVECO’nun 12 Avrupa ülkesinde binden fazla kayıtlı aracı olmasıyla, Stralis NP 460 çekicilerin ticari başarısında da görülüyor.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte , konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Hâlâ gaz ve dizel seçimi konusunda şüpheleriniz mi var? En iyi seçim IVECO’dur. En son modelimiz Stralis 480 XP’nin çok iyi olduğunu ve daha şimdiden yakıt verimliliği açısından pazardaki en büyük şirketlerde yerini aldığını biliyoruz. Ancak Stralis NP 460 modelimiz de gerçek sürüş koşullarında önde gelen Avrupa yayınları tarafından yapılan son testlerde devrimsel nitelikte sonuçlar elde etti. Tüm geleneksel dizel kamyonlar arasında önemli bir marjla sıralamada öne geçti. Testler, dizel eşdeğerine kıyasla araç sahibinin elde ettiği tasarrufların performanstan ödün vermediğini, sessiz çalışma ve düşük titreşimler sayesinde daha iyi konfor sunduğunu kanıtladı. Bir yılda 150 bin km’ye kadar yol yapan Stralis NP 460, dizel ve üre ile çalışan eşdeğer kamyona kıyasla sahibinin TCO değerine 10 bin Euro’dan fazla tasarruf sağlayabilir.” dedi.

Avrupa ticaret yayınları tarafından yapılan son testler, Dizel Stralis XP’nin yakıt tüketimi açısından kategorisinde üst sıralarda olduğunu ve doğal gaz teknolojisi söz konusu olduğunda Stralis NP’nin mutlak kazanan olduğunu kanıtladı.

Çift LNG deposuna sahip tek yakıtlı modelinde Stralis NP 460, 1600 km’ye kadar menzile sahip ve son derece düşük yakıt tüketimi avantajının yanı sıra eşdeğer dizel kamyonla aynı performansı sağlıyor. Doğal gazın dizele kıyasla daha düşük fiyatlı olması ve yüzde 15’e kadar daha az yakıt tüketmesi sayesinde büyük ölçüde tasarruf sağlıyor. Dizel modele kıyasla bu teknoloji için üre gerekmiyor olması, maliyetlerin daha da azalmasını sağlıyor. 90 bin km’ye kadar uzun servis aralıklarıyla birlikte bu etkenler, dizel kamyonla kıyaslandığında yüzde 9 TCO tasarrufu sunuyor.

Stralis NP 460, kendi sınıfındai en gelişmiş teknolojiyi sağlayan yeni 12 vitesli HI-TRONIX otomatikleştirilmiş vites kutusu ile donatılan ilk doğal gazlı kamyon. Aktarma, yüzde 99.7 verimlilik, olağanüstü dayanıklılık, 16.7 ile sınıfının en iyisi dişli oranı ve tork-ağırlık oranını sunuyor. Bu yeni aktarma, önceki modele göre vites değiştirme süresini yüzde 10 kısaltıyor ve rocking işlevi, dört geri vites ve yeni PTO seçenkeleri gibi ilave işlevler sunuyor. HI-TRONIX, sürücü ve yük güvenliği için standart bir bütünleşik hidrolik retarder ve yokuşta kalkış desteği işlevi sunuyor. Öngörülü Vites Değiştirme ve Eco-Roll işlevi gibi GPS tabanlı öngörülü sürüş işlevlerinden oluşan HI-CRUISE seçeneği ve motor gücü ile torkunu kamyon yüküne göre otomatik olarak ayarlayan EcoSwitch, Stralis NP’nin standart özellikleri arasında bulunuyor. Bu iki özellik birlikte, özellikle yokuşlu yollarda ve kısmi yükle sürüş yaparken iyi yakıt ekonomisi sunuyor.

IVECO’nun Natural Power teknolojisiyle birlikte hızla gelişen dağıtım ağı, lojistik operatörleri için Stralis NP’yi performans ve verimlilikten ödün vermeden kâr oranlarını artırma ve sürdürülebilir taşımacılığa olan talebin artmasıyla yeni iş fırsatları bulma avantajlarıyla birlikte gerçek, derhal kullanılabilir bir çözüm haline getiriyor.

Filolarını doğal gaza dönüştürmek isteyen lojistik operatörleri, hızla genişleyen LNG dağıtım ağına güvenebiliyorlar. Bu ağ, taşımacılıkta doğal gazın ve biyometanın yaygın kullanımını teşvik etmek amacıyla Mavi Koridorlar projesi gibi Avrupa Komisyonu girişimleri ve Avrupa’da başlatılan hükümet teşvikleri tarafından destekleniyor. Günümüzde dağıtım ağı, 150’den fazla yeniden dolum istasyonuyla ana Avrupa nakliye rotalarını kapsıyor ve 2018 yılının sonunda 300 istasyonu geçmesi bekleniyor. Bu gelişim, artan talebi karşılamak için LNG’nin üretiminde ve taşıma sığasındaki artışı da beraberinde getiriyor.

Dağıtım ağının daha da gelişmesiyle daha fazla lojistik operatörü, Stralis NP ile doğal gaza geçmiş olan birçok operatöre katılacak. Bunlar arasında ilk geçiş yapan Perrenot, yeni geçiş yapan Vega Trans, FERCAM, Primafrio ve DHL Freight gibi önde gelen şirketler yer alıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here