Audi kullanıcıları araçlarını şarj ederken keyifli zaman geçirebilecek

0
395
Audi Şarj Merkezleri
Şarj istasyonu kavramına yeni bir anlam getiren Audi Şarj Merkezleri'nin üçüncüsü Berlin’de hizmete girdi. Nürnberg ve Zürih'te olduğu gibi, ömrünün ikinci evresindeki bataryaların depolama görevi göreceği şarj merkezinde dört hızlı şarj noktası bulunuyor.

Audi, elektriki otomobillerin şarj edileceği istasyon kavramına yeni bir anlayış getirdiği Audi Şarj Merkezleri‘nin üçüncüsünü Berlin’de hizmete aldı.

Büyük bölümü evde şarj olanağına sahip olmayan elektrikli otomobil kullanıcılarına şehir merkezinde uygun ve her şeyden önce güvenilir bir hızlı şarj seçeneği sunmayı amaçlayan Audi, genellikle şehirlerde evlerine dönen araç kullanıcılarının şarj talebine de cevap veriyor. Çoğunlukla müşterilerin günlük rutinlerinde şarj için 30 ila 40 dakika kalacakları şekilde inşa edilen Şarj Merkezi’ndeki depolama ünitesi, her şarj noktasında daima 320 kW ile sabit bir enerji beslemesi sağlıyor.

Yoğun müşteri talebine hızlı çözüm

Audi kullanıcılarının rezervasyon sistemiyle faydalandığı Şarj Merkezleri’nde talep yoğunluğu olması durumunda, hızlıca bir başka güç ünitesi daha eklemek mümkün olabiliyor. Ayrıca modüler konsept sayesinde, dört şarj noktası hızlı bir şekilde altıya çıkarılabiliyor. Bu da, daha yüksek talebe anında yanıt vermeyi mümkün kılıyor.

Audi, Berlin’deki Şarj Merkezi‘nde alışveriş fırsatlarına ve bir gurme bistrosuna sahip olan Frischeparadies ile işbirliği yapıyor. Bu yeni tesisin Nürnberg ve Zürih’teki şarj merkezlerinden en önemli farkı da Frischeparadies’in elektrik şebekesine bağlı olması. Geliştirilen dinamik, akıllı şebeke kontrolü, Frischeparadies’in şebekeden ne kadar güç çektiğini aktif olarak ölçüyor. Bu sayede, Frischeparadies’in şebekedeki enerji talebi düşük olması durumunda Audi’nin enerji kullanmasını sağlıyor. Bu da ek bir enerji bağlantısı ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Mevcut elektrik şebekesi altyapısını en iyi şekilde kullanma olanağı sağlıyor, çünkü 1,05 MWsa batarya depolama sistemi, şarj merkezini güç gereksinimleri açısından bağımsız hale getiriyor.

Audi Şarj Merkezi‘nde yer alan batarya depolama sistemleri, Audi e-tron test araçlarının yüksek kapasiteye sahip bataryalarını kullanıyor. Bu sayede bir anlamda bataryalara ikinci bir ömür veriliyor. Nürnberg’teki tesiste her biri 198 modüllü üç güç ünitesi ve 330 modüllü bir depolama ünitesi kurulu. Tüm bunlar toplamda 924 modül oluşturuyor. Berlin’de 1,05 MWsa kapasiteli toplam 396 modül bulunuyor ve bu 14 Audi Q4 e-tron’a eşdeğer.

Önümüzdeki günlerde Salzburg’da ve arkasında da Münih’te bir Audi Şarj Merkezi açmayı planlayan Audi, ilk planda dinlenme salonu olmayan alanlar kullanıma sunacak. Hizmet tesisleri için işbirliklerine gitmeyi amaçlayan Audi, mümkün olan en iyi hizmeti sağlayabilmek adına kompakt versiyonlarla müşterilerin düşüncelerini de toplamayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz