Anadolu Isuzu, uluslararası çevresel raporlarlama platformu olan CDP değerlendirmesinde ticari araçlar sektöründe ilk sırada

1
818
anadolu-isuzu
Anadolu Isuzu, Karbon Saydamlık Projesi’nin (CDP) 2022 İklim Değişikliği Programı kapsamında hazırladığı sürdürülebilirlik raporu ile ticari araçlar sektöründe ilk sırada yer aldı.

Anadolu Isuzu, çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik alanındaki başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Anadolu Isuzu bu alanda en prestijli ve etkili küresel raporlama platformu olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) tarafından yapılan değerlendirmede Türkiye’nin ticari araçlar sektöründe ilk sırada yer aldı. Anadolu Isuzu’nun CDP tarafından belirlenen titiz standartlara uygun biçimde ilk kez 2022 yılında hazırlayarak kamuoyu ile paylaştığı CDP raporu, şirketin iklim krizindeki mücadelede sergilediği performans detaylarını içeriyor. Anadolu Isuzu raporla düşük karbon ekonomisi odaklı çalışmalarının yanı sıra sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik çevresel sürdürülebilirlik stratejileri ile bu alandaki taahhütleri doğrultusunda hayata geçirdiği uygulamaları aktarıyor.

Anadolu Isuzu, CDP tarafından yapılan değerlendirme sonucunda aldığı B puanı ile Türkiye’de ticari araç üretimi alanında faaliyet gösteren kuruluşlar arasında ilk sırayı aldı. Ağırlıklı olarak kurumların çevresel yönetimdeki performansına odaklanan B puanı, işletmelerinin çevreye yönelik etkilerini ele alarak iyi bir çevre yönetimi sağlamayı başaran şirketlere veriliyor.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan konu ile ilgili açıklamasında şu değerlendirmeyi yaptı: “Sürdürülebilirlik bugün tüm dünyada otomotiv endüstrisini dönüştüren en önemli gündem maddelerinden biri. Kurumlar ve tüketiciler satın alma tercihlerinde markaların iklim krizi ile mücadele ve sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını ve bu konuya gösterdikleri titizliği giderek daha fazla dikkate alıyor. Anadolu Isuzu olarak, sürdürülebilirliği teknoloji ile birleştirerek sektörümüzdeki bu büyük değişimin öncüleri arasında yer alıyoruz. Tasarımdan üretime ve satış sonrası hizmetlere varana kadar sürdürülebilirlik bizim tüm faaliyetlerimizde en temel önceliklerimiz arasında. Bu alanda birbiri ardına attığımız güçlü adımlarla ürünlerimizin ve faaliyet süreçlerimizin çevreye olan etkilerini en aza indirme yolunda çok önemli bir mesafe kat ettik. Bu alandaki hedeflerimiz ve taahhütlerimiz doğrultusunda titizlikle geliştirip uygulamakta olduğumuz çevre politikalarımız ile çevresel performansımızı her geçen gün geliştiriyoruz. Bu çalışmalarımızı ilk kez raporladığımız Karbon Saydamlık Projesi CDP kapsamında Anadolu Isuzu olarak otomotiv şirketleri arasında kendi segmentimizde en yüksek puanı almış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda hedeflerimizi daha da yükselterek iklim değişikliği ile mücadele stratejimizi, risklerimizi ve performansımızı önümüzdeki senelerde de CDP’ye raporlamaya devam edeceğiz.

Anadolu Isuzu’nun sürdürülebilirlik odaklı adımları

Sürdürülebilirlik alanında birçok projeyi hayata geçiren Anadolu Isuzu üretimde yeşil enerjiyi en üst odanda kullanma hedefi ile Çayırova’daki tesislerinin çatısına yüksek kapasiteli bir güneş enerjisi santrali kurdu. 5.500 MWp kurulu kapasiteye sahip olan santral, Anadolu Isuzu üretim tesislerinin ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 55’ini üretiyor. Anadolu Isuzu projenin ikinci fazında bu oranı yüzde 70 seviyesine çıkartmayı hedefliyor. Anadolu Isuzu sürdürülebilirliğe verdiği önemi üretimini yaptığı çevre dostu ve yenilikçi araçlarına de yansıtıyor.  Anadolu Isuzu, yüzde 100 biogas uyumlu CNG motora sahip olan çevreci modeli Isuzu Kendo/Interliner 13 CNG modeli ile Avrupa’da “Yılın Sürdürülebilir Otobüsü 2022” ödülünün sahibi oldu. Ayrıca, Anadolu Isuzu piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni segmentteki ürünü Big·e’nin yüzde yüz elektrikli, yerli ve çevreci modeli öne çıkıyor.

İklim değişikliği ile mücadele ve doğanın korunması hedefleri doğrultusunda kararlı adımlar atan Anadolu Isuzu, faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak için Bilim Temelli Hedefler İnisiyatifi (SBTi) tahhüdünde bulunmanın yanı sıra UN (Birleşmiş Milletler) Global Compact gibi sürdürülebilirlik alanında öncü uluslararası platformun üyesi olurken İklimle Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü’nün destekçileri arasında da yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz