Allison Transmission, IAA’da dokuz vitesli şanzımanını tanıttı

0
992
Renault Trucks

Allison Transmission, 67’nci IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda orta sınıf hizmet araçları için geliştirdiği tam otomatik dokuz vitesli şanzımanını ve menzili artırılan elektrikli hibrit sistemlerini tanıttı.

Allison Transmission CEO ve Başkanı David S. Graziosi fuarda yaptığı açıklamada; “Şu an Allison’ın ve sektörümüzün bir parçası olduğum için büyük heyecan duyuyorum. Günümüzde sektörümüz, hızlı bir değişim içinde ve Allison da bu değişime uyum sağlayarak daha hızlı girişimlerde bulunuyor. Bu yeni şanzıman ile Allison, yakıt verimliliği ve araç yayımlarına ilişkin standartları sağlamaya olan kararlılığını ortaya koyuyor.” dedi.

Allison Transmission CEO ve Başkanı David S. Graziosi, basın toplantısında yeni ürünler hakkında açıklamalar yaptı.

Derin ilk vites oranı ve sektöre yön veren ilk vites – son vites oran kapsamıyla Allison dokuz vitesli şanzıman; tork konvertörünün birinci viteste erken lock up yapmasını sağlayan yüksek verimli dişli tasarımı sayesinde önemli bir yakıt tasarrufu sunuyor. Ayrıca dokuz vitesli şanzıman, motor yeniden başlatıldığında şanzımanın doğrudan devreye girmesini ve aracın aynı pozisyonda tutulmasını sağlayan bütünleşik start – stop sistemini kapsıyor. Çeşitli uygulamalara değer katan dokuz vitesli yeni model, dağıtım kamyonları ve okul servisleri için ideal çözüm oluyor.

Dokuz oranlı tam otomatik orta hizmet şanzımanı

Allison dokuz vitesli şanzıman, tüm dünyada 100 milyar milden fazla yol kat etmiş Allison 2000 Serisi altı vitesli ticari tam otomatik şanzımanların kanıtlanmış dayanıklılığını bir üst seviyeye taşıyor. Bu özel şanzıman, Allison 2000 Serisi ile birlikte piyasaya sürülen araçlara uyum kolaylığı sağlayarak önceki altı vitesli modeli gibi aynı araç üreticilerinin ara yüzlerinde kullanılmak üzere sunuluyor.

Allison, dokuz vitesli şanzımanın yanı sıra IAA’da, 15 kilometreye kadar artırılmış menzilli elektrikli hibrit sistemi ile elektrikli ürün yelpazesini genişlettiğini de duyurdu. Kentiçi otobüs ve toplu taşıma uygulamaları için ideal olan sistem, daha sessiz ve daha temiz bir çevre için, yolcu duraklarına yaklaşırken, dur – kalk esnasında bile adeta motor kapalı gibi sıfır yayım sağlıyor.

Allison 3000 ve 2000 serisi tam otomatik şanzımanlar

Motor kapalıyken daha uzun menzil sağlayan yüksek enerjili bir lityum-iyon batarya da dahil olmak üzere; daha verimli çalışma için su etilen glikol soğutmalı daha küçük ve hafif bir çift invertör hibrit sistemi kullanılırken klima, hava kompresörleri ve hidrolik direksiyon gibi aksesuvarlara güç vermek için yakıt ekonomisini arttıran Increased Power Accessory II de ek özellikler arasında yer alıyor.

David S. Graziosi, konuyla ilgili olarak; “Arttırılmış menzile sahip bu elektrikli hibrit, en güvenilir ve verimli hibrit tahrik sistemlerinden birini oluşturuyor. Allison, 2003’ten bu yana sistemimizi kullanan dünya çapında 8 binden fazla otobüs ile elektrikli araç alanında öncü ve güvenilir bir marka olmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Allison 4000 serisi tam otomatik şanzıman ve 7 oranlı tam otomatik ağır hizmet şanzımanı

Sistem, elektrik şarj altyapısı gerekli olmadan sadece elektrikle çalışıyor. Akü şarjı, rejeneratif frenleme ve motor çalışması aracılığıyla sağlanıyor. Rejeneratif frenleme sığası, fren değişim aralığını yüzde 350’ye kadar uzatabiliyor. İki mod’lu ayrı paralel yapı ise yakıt ekonomisini yüzde 25’e kadar arttırıyor.

Allison, dokuz vitesli şanzıman ve genişletilmiş elektrikli ürün yelpazesinin yanı sıra, mevcut ve yeni müşterilerini tek ve etkin bir filo yönetim deneyimi sunmak üzere uzaktan servis sağlayıcıları (TSP’ler) ve araç üreticileri ile de çalışmalarına devam ediyor.

İlk olarak 2005 yılında üretilen dördüncü nesil elektronik kontrol elemanlarıyla da uyumlu olan yeni özellikler, 170’den fazla farklı şanzıman koşulu için fayda sunuyor. Bu durum şüphesiz filo yönetim ve bakım personeline araç kullanım süresini iyileştirmek için ihtiyaç duydukları desteği sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz