Alfa Romeo, elektrikli SUV kavramını Cenevre’de sergiledi

1
1317
Alfa-Romeo-Tonale-1
Alfa Romeo Tonale
Renault Trucks

Alfa Romeo, 89’uncu kez düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda SUV pazarında dengeleri değiştirecek yepyeni bir kavram otomobili gün yüzüne çıkardı. Markanın ilk plug-in hibrit otomobili ve ilk orta sınıf SUV modeli olan Tonale kavramı, günümüzün en hızlı büyüyen SUV pazarına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

Alfa Romeo, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tüm dikkatleri üzerine çekecek yepyeni SUV kavramını gün yüzüne çıkardı. Stelvio ile SUV pazarında önemli bir başarı elde eden marka, Tonale isimli kavramı ile orta sınıf SUV sınıfına giriş yapacağına işaret ediyor. Benzersiz tasarım özellikleri ve yüksek sürüş keyfi vaat etmesiyle öne çıkan kavramın, aynı zamanda markanın ilk seri üretim plug-in hibrit modeli olması planlanıyor.

Alfa Romeo’nun tasarım mirasının son temsilcisi

Kompakt boyutları, eşsiz tasarımı ve Alfa Romeo’ya özgü benzersiz modern çizgileri taşıyan Tonale kavramı, İtalyan markanın mirasının ve yeni beklentilerin mükemmel uyumunu yansıtıyor. Alfa Romeo’nun manifestosuna uyguna olarak, araçtaki her detayın sürücünün ihtiyaçlarına göre tasarlandığı kavramda, ergonomi, yüksek kaliteli malzemeler ve hepsinden önemlisi eşsiz bir dinamizm sayesinde azami sürüş keyfi hedefleniyor.

Tonale, Alfa Romeo’nun zengin tarihi ile eş anlamlı birçok tasarım unsurunu da hatırlatıyor. 1960’ların ikonik modeli 33 Stradale’deki jantlara atıfta bulunan dairesel tasarımı ile dinamizmi yansıtan 21 inç jantlar bu unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Tonale’de, kavramın özgün jant tasarımına uygun, Pirelli tarafından özel olarak geliştirilen lastikler kullanılıyor. Alfa Romeo Tonale’nin ön tasarımında markanın imzası olan üçgen ızgarayı tamamlayacak şekilde Brera ve SZ modellerinden esinlenerek yerleştirilen 3+3 far tasarımı dikkati çekiyor. Tasarımında Disco Volante Spider ve Duetto’dan da ilham alan cesur çizgilere sahip Tonale’nin el işçiliği ve değerli malzemeler kullanılarak hazırlanan kabininde ise sürücü odaklı tasarım öne çıkıyor.

Kavram otomobilin, 4 kişi için cömert bir yaşam alanı sunan iç mekânında Alcantara’nın sıcaklığı ve alüminyumun soğukluğu ile mükemmel bir zıtlık yakalanıyor. Tonale kavramı, bir yandan sportif sürüş keyfini ön planda tutarken bir yandan da sürücüyü dış dünyaya bağlayan, konforlu ve dinamik bir kullanıcı deneyimi sağlamak için en yüksek teknoloji standartlarıyla tasarlandığının altını çiziyor.

Tamamen dijital 12,3 inçlik gösterge tablosu ve 10,25 inçlik merkezi bilgi-eğlence ekranıyla donatılan Tonale kavram, “Alfista” ve “Paddock” özellikleriyle de benzersiz bir bağlanabilirlik fonksiyonu vaat ediyor. Tonale kavramda yer verilen yenilikçi “Alfista” özelliği, Alfa Romeo kulüpleri ve toplantıları gibi topluluk etkinliklerini kapsayan bir ara yüz ile çok özel bir Alfa Romeo deneyimi sunmayı planlıyor. Bu özellik ile aynı zamanda sürücünün Alfa Romeo’ya dair güncel bilgi ve etkinlikler hakkındaki haberlere erişmesi hedefleniyor. “Paddock” fonksiyonu ise en yeni iç ve dış aksesuarlara tek bir dokunuşla ulaşılmasına ve satın alınmasına imkân tanıyor.

Geçmiş ve geleceğin buluşması

Alfa Romeo’nun orta sınıf SUV sınıfındaki ilk ürünü olarak dikkat çeken Tonale kavram, markanın özünden taviz vermeden elektrifikasyonu sportif sürüş dinamikleri ve Alfa Romeo stili ile buluşturmaya hazırlanıyor. Otomobilin arkasında konumlandırılan elektrikli motor sürüş keyfini iyileştirmek ve mükemmel sürüş dinamiğine erişebilmek için yeni çözümler sunuyor. MiTo, 4C, Giulia ve Stelvio’da kullanılan sürüş modu DNA’nın en güncel sürümü de Tonale’de bu modele özgü fonksiyonlar ile yer alıyor. Tonale’deki “Dinamik” sürüş modu, her iki motordan azami güç elde edilmesini sağlayarak sürüş keyfini garanti ederken, dokunmatik bilgi-eğlence ekranında gaz, fren, direksiyon tepkilerini geliştiren E-mozione butonuna da yer veriyor. “Natural”, yani “Doğal” mod, en iyi performans optimizasyonunu otomobilin hem elektrikli hem de içten yanmalı motorları arasındaki dengeyi otomatik olarak sağlayarak yakalıyor. Böylece sürüş keyfinden ödün vermeden enerji ve yakıt tasarrufu sağlayan verimli bir kullanım vaad ediyor. “Advanced E”, yani “Gelişmiş Verimlilik” modu ise otomobil tamamen elektrikli sürüş seçeneğinde kullanılırken azami performans sağlamak amacıyla öne çıkıyor.

Kavram otomobil ismini, Alpler’in Stelvio Geçidi ile yakın ve bağlantılı olan görkemli zirveleri ve tüm yıl boyunca yağan kar ile ünlü Tonale Geçidi’nden alıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz