Ağır ticari taşıt pazarı ilk çeyrekte daraldı

0
275
taid-ilhami-Eksin
TAİD Genel Başkanı İlhami Eksin

Ağır ticari taşıt satışları 2019 yılına düşüşle başladı. Ocak-Mart döneminde toplam pazarda bin 381 adet kamyon ve çekici satışı gerçekleşti. 2018 yılının aynı döneminde gerçekleşen 3 bin 821 adetlik satışa göre pazar 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 63 daraldı. Yılın ilk çeyreğinde 481 adet çekici, 922 kamyon satışı gerçekleşti.

Hafif ticari taşıt pazarı ise Ocak-Mart 2019 döneminde 5 bin 817 adet olarak gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 daraldı. Geçen yılın aynı döneminde hafif ticari taşıt pazarı 11 bin 764 adet olarak gerçekleşmişti.

“Yılın ikinci yarısında toparlanma bekliyoruz”

TAİD Genel Başkanı İlhami Eksin, ağır ticari taşıt pazarında 2019 yılının ilk 3 ayını değerlendirirken “2019 yılının ilk 3 ayında ortaya çıkan rakamlar olumsuz gibi görünse de pazarın toparlanacağına inanıyoruz. Gerek döviz kurlarındaki dalgalanmalar gerekse de yerel seçimler taleplerin ötelenmesine neden oldu. Şimdi artık yakın bir zamanda seçim olmayacak ve ekonomik gelişimler için adımlar atılacak. Bunun da etkisiyle 2019 yılının ikinci yarısından itibaren, olağanüstü gelişmeler yaşanmadığı sürece pazarın kademeli olarak artacağına inanıyoruz.  Ağır ticari taşıt pazarında daha önce de böyle durgun dönemler yaşandı. Bu tür düşüşlerin ardından ağır ticari taşıt pazarı çabuk toparlanıp beklenenin de üzerine çıkabiliyor. Ekonomideki belirsizliklerin kalkması halinde, 2020 yılında da böyle bir yükseliş yaşanabilir.” dedi.

TAID bünyesinde Scania, Ford-Otosan, Iveco, Karsan, Mercedes-Benz, MAN, Renault Trucks, Volvo ve Temsa gibi ağır ticari taşıt markalarının yanı sıra Tırsan, Koluman, Krone, Schmitz ve Otokar gibi treyler, üstyapı ve yan sanayi markaları da yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here