ABB, Power Conversion bölümünü AcBel Polytech Inc. şirketine satıyor

0
353
ABB_Cityport_Entrance_3
ABB, Power Conversion bölümünü AcBel Polytech Inc. şirketine 505 milyon dolar nakit karşılığında satmak üzere anlaşmaya vardı.

ABB, Power Conversion bölümünü AcBel Polytech Inc. şirketine 505 milyon dolar nakit karşılığında satmak üzere anlaşmaya vardı. Satış işleminin 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. ABB, kapanışın ardından satıştan elde edilen gelirle operasyonel olmayan küçük bir defter kazancı elde etmeyi bekliyor. Eski adı Lineage Power olan Power Conversion bölümü, 2018 yılında GE Industrial Solutions satın alımının bir parçasıydı ve ABB’nin ana bölümlerinden biri olma özelliğini taşımıyor.

Bölümün merkezi Plano, Teksas, ABD’de olup, ağırlıklı olarak üç büyük tesiste ve ABD genel merkezinde olmak üzere dünya çapında yaklaşık 1.500 çalışanı bulunuyor. Kuzey Amerika pazarına net bir şekilde odaklanarak 2022 yılında yaklaşık 440 milyon dolar gelir ve yaklaşık 50 milyon dolar faaliyet geliri elde etti.

Telekomünikasyon, veri merkezi ve endüstriyel sektörlerdeki kritik görev uygulamaları için uçtan uca güç dönüştürme çözümleri sunan küresel bir tedarikçi olan işletme, iyi konumlanmış durumda olup şu anda 5G ağlarının yaygınlaşması, bulut bilişim ve üretim otomasyonunun artan kullanımı gibi önemli teknoloji mega trendlerinden faydalanıyor.

ABB CEO’su Björn Rosengren, “Gelecekte AcBel’in liderliğinde güçlenerek ilerleyebilecek bu uzmanlaşmış işletme için yeni ve mükemmel bir ev bulduğumuz için çok mutluyuz” dedi. “Dodge’un satışı ve Accelleron’un bölünmesi de dahil olmak üzere 2020 sonunda açıklanan tüm bölüm portföyü tasfiyelerini tamamlamaktan da mutluluk duyuyoruz.

AcBel Yönetim Kurulu Başkanı Jerry Hsu ise şu yorumu yaptı: “Power Conversion’ın AcBel ailesine katılmasını mutlulukla karşılıyoruz. Ürün portföyü, müşteri tabanı ve uzmanlık açısından birbirimizi son derece tamamlayıcı nitelikte olduğumuz için bu işlemin her iki taraf için de faydalı olduğuna inanıyoruz. AcBel’in akıllı üretim ve orijinal tasarım üretimindeki temel yeteneklerini Power Conversion’ın üstün ve yüksek kaliteli ürünlerdeki en son teknolojiler ve gelişmiş sistem çözümleriyle birleştirerek, müşterilerimiz ve yatırımcılarımız için değer yaratmaya devam etmek adına daha kapsamlı bir ürün portföyü oluşturabilecek ve çözüm tekliflerimizi genişletebileceğiz.

AcBel, anahtarlamalı güç kaynaklarının üretimi ve tasarımında küresel liderlerden biri konumunda. AcBel, bilgisayarlar, akıllı ev aletleri ve telefonlar, sunucular ve ağ ekipmanları gibi çok çeşitli uygulamalar için güç çözümleri sunmanın yanı sıra, sürdürülebilir enerji ve elektrikli araçlar alanındaki fırsatların da üstünde duruyor. Merkezi Tayvan’da bulunan ve dünya çapında 8 bin 800’den fazla çalışanı olan AcBel, sürdürülebilir enerji ve yüksek verimli güç kaynakları ile dünyaya güç vermeyi hedefliyor.

Citi, işlemde ABB’nin münhasır finansal danışmanı ve Milbank LLP de hukuk danışmanı olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz