400 Otokar otobüs için imzalar atıldı

0
1107

Otokar, bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı en büyük otobüs ihracat anlaşmasını imzaladı. Bükreş Belediyesi’nin 400 adetlik otobüs ihalesinin imza töreni, Bükreş Belediye Binası’nda Belediye Başkanı Gabriela Firea ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç’ün katılımıyla gerçekleşti. Modern otobüsleri ile 50 ülkede milyonlarca yolcuya toplu taşımada üst düzey konfor ve güvenlik sunan Otokar, araçlar için Bükreş Belediyesi’ne sekiz yıl boyunca satış sonrası hizmet de sunacak.

Ürettiği otobüslerle Türkiye dahil 50 ülkede modern toplu ulaşıma katkı sağlamaya devam eden Otokar, Bükreş Belediyesi’nin 400 adet otobüs alımı ve araçların sekiz yıl boyunca satış sonrası hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin toplu taşıma ihalesinin anlaşmasını 5 Haziran tarihinde imzaladı.

Türkiye’nin tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracatının imza töreni Bükreş Belediye Binası’nda Belediye Başkanı Gabriela Firea ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç katılımıyla gerçekleşti. Son yıllarda Türkiye’deki pek çok büyükşehir belediyesinin toplu taşıma ihalesini kazanan ve Avrupa’da Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya gibi ülkelerde otobüsleri tercih edilen Otokar, Bükreş Belediyesi ile imzalanan sözleşme kapsamındaki araçları 2018 ve 2019 yılları içinde partiler halinde teslim edecek. Anlaşma kapsamında Otokar, sekiz yıl boyunca araçların satış sonrası hizmetlerini de sunacak.

Türkiye’nin tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracatının imza töreni Bükreş Belediye Binası’nda Belediye Başkanı Gabriela Firea ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç katılımıyla gerçekleşti.

İhale satış sonrası hizmetleri de kapsıyor

Bükreş’in artan toplu taşıma ihtiyacını karşılamak üzere açılan ihaleye, Avrupa’daki otobüs müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla 2011 yılında kurulan “Otokar Avrupa” şirketiyle katıldıklarını kaydeden Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Bükreş Belediyesi’nin açtığı ihaleye, Avrupa’dan ve Avrupa’nın otobüs alanında üretim üssü olan Türkiye’den küresel ölçekli şirketler katıldı. Türkiye’nin önder otobüs üreticisi olarak biz de Bükreş’e yakışır modern araçlarımızı sunmayı hedefledik. Bükreş Belediyesi’nin sadece aracı değil, satış sonrası hizmetleri de kapsayan ihalesinde şirketimizin tercih edilmesi bizim için büyük bir gurur. Bükreş, bizim İstanbul’dan sonra en büyük filo ile hizmet sağlayacağımız şehir olacak. Türkiye ve Avrupa’da birçok metropolde halihazırda binlerce otobüsümüz her gün yolcu taşıyor. Bükreş’in de hizmetine sunacağımız otobüslerimiz Türkiye’nin yanı sıra İspanya, Sırbistan, Almanya, İtalya, Yunanistan, Belçika, Macaristan, Slovenya, Malta ve Kamerun gibi pek çok ülkede şehiriçi toplu taşımacılıkta kullanılıyor.” dedi.

Serdar Görgüç, sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz aylarda Ürdün Amman’dan aldığımız siparişi takiben Bükreş’te attığımız bu imzayı, otobüslerimizin ihracat pazarlarında gösterdiği başarılı perfomansın bir kanıtı olarak değerlendiriyoruz. Batı Avrupa’nın yanı sıra Orta Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde araç parkımız günden güne artıyor. Kullanıcılarımızın beklenti ve taleplerine uygun, en yenilikçi, en donanımlı ve en çevreci araçları üretebilmek ve modern şehirlere katkı sağlamak için önemli araştırma ve geliştirme çalışması gerçekleştiriyoruz. Her yıl ciromuzun ortalama yüzde 4’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Araçlarımızı kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik geliştiriyoruz. Üretimin haricinde satış sonrası hizmetlerle de her zaman kullanıcımızın yanında; araçlarımızın daima arkasındayız.

Bükreş Belediye Başkanı Gabriela Firea ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden ve turizm şehirlerinden Bükreş’in yeni otobüslerle Avrupa’nın en yeni filolarından birine kavuşacağına değinen Görgüç, şöyle konuştu: “Otokar olarak uzun yıllardır Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın farklı ülkelerinde kullanılan araçlarımızla büyük bir müşteri memnuniyeti ve beğeni topladık. Romanya’da 12 yılı aşkın süredir Otokar araçlarıyla hizmet veriyoruz. Bükreş’in ihtiyaç ve beklentilerine en uygun hale getirmek için ihale kapsamında yeni nesil şehiriçi otobüslerimizi Bükreş halkının kullanımına; bunun yanı sıra sekiz yıl süreyle satış sonrası hizmetlerini de Bükreş Belediyesi’ne sunacağız.

Otokar, 50 ülkede yolcu taşıyor

Sektörde 55’inci yılını kutlayan Otokar’ın 35 binden fazla otobüsü 50 ülkede milyonlarca yolcuyu taşıyor. Tasarımı, konforu, teknolojisi, gücü ve düşük işletme giderleri ile Avrupalı kullanıcıların beğenisini kazanan ve toplu taşımaya özel olarak geliştirilen Otokar otobüsler, modern toplu taşımacılığa uygun tasarımları ve geniş iç hacimleri ile yolculara yüksek konfor sunarken; iç ve dış modern görüntüleri, çevreci motorları ve iyi yol tutuşlarının yanı sıra düşük işletme maliyetleriyle de ön plana çıkıyor. Düşük işletme giderlerine de sahip olan Otokar otobüsler, yüksek güvenlik sistemleriyle de kullanıcı ve yolcularına azami güvenlik sunuyor.

Seçenek yakıtlar konusunda da çalışmalar yürüten Otokar, geçmiş yıllarda Türkiye’nin ilk hibrit ve Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü de tasarlayarak ürün ailesine eklemişti.

Otokar Kent LF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz