Türk Traktör, kız öğrencileri üretim ve ağır sanayide yer almaya davet ediyor

0
1846

Türk Traktör, “Filizlerin Mucizeleri” Projesi’nin kız öğrencileri mezuniyetleriyle birlikte otomotiv alanında çalışmaya teşvik eden eğitim ayağı kapsamında 11 Mayıs’a kadar Kocaeli’ndeki okullara bilgilendirme ziyaretleri yapacak.

Türk Traktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılmasını desteklemek üzere başlattığı Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin eğitim alanındaki çalışmaları için Kocaeli’nde bulunan mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerini ziyaret etmeye başladı.

Mesleki ve teknik anadolu liselerinde okuyan kız öğrencilere yönelik yapılan ziyaretlerde Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) eğitimleri verildikten sonra, Türk Traktör çalışanlarından oluşan gönüllüler ekibi de katılımcılara deneyimlerini anlatıyor. Eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte katılımcılar ve öğrenciler projenin anısı olarak okullarının bahçelerine beşer adet ağacın dikimini gerçekleştiriyor.

Kocaeli ziyaret programında toplam 14 okul ve bin 203 öğrenci bulunuyor

Türk Traktör Yetenek Yönetimi ve İnsan Kaynakları Müdürü Ceren Ertem projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Tarım ve otomotiv alanında kadın işgücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projemizi Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere üç farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarladık. Projemizin eğitim tarafındaki çalışmalarının bir parçası olarak 11 Mayıs 2017 tarihine kadar Kocaeli’ndeki okullarımızın ziyaretlerini yapacağız. Ziyaretlerimizde temel amacımız kadın istihdamının geleceği olan kızlarımıza, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değeri anlatmak ve hayatın her alanında olduğu gibi, bu alanlarda da kadın gücünün önemini kendilerine örneklerle göstermek.”

Ceren Ertem, proje çalışmaları dahilinde, yapılan okul ziyaretleri için otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Sakarya, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Eskişehir’deki mesleki ve teknik anadolu liselerinin belirlendiğini söyleyerek, “Ziyaretlerimizde, kız öğrencilerimize ağır sanayide çalışmaları için rol model olup mentorluk yapıyor, öğrencilerle birlikte ailelerine ve öğretmenlere de toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalıklarını artıran seminerler veriyoruz. Aynı zamanda, bu okullarda öğrenim gören kız öğrencilerin meslek seçimi ve alan-dal tercihleri üzerinde nelerin olduğunu ve eğitimini gördükleri mesleğe dair algı ve tutumlarını da araştırıyoruz. Projemiz kapsamında 2017 yılı içerisinde toplam 58 okulda öğretmenler, veliler ile yaklaşık 3 bin kız öğrenci ile bir araya geleceğiz. Ziyaret programımızda yer alan Kocaeli ise belirlenen 14 okul ve görüşülecek bin 203 kız öğrenci ile en yoğun programlardan birine sahip.” dedi.

Okulların, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi alanlarında eğitim gören 100 öğrenciye Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda eğitim bursu da verdiklerini ifade eden Ceren Ertem, “Tüm bunlara ek olarak, kontenjan sayılarımız ve ilgili kriterlerimiz kapsamında öğrencilerimiz Türk Traktör’de staj yapma olanağına ve mezun olduktan sonra ise istihdam önceliğine sahip olacaklar. Bu anlamlı ve hayatlara dokunmayı amaçlayan projemizde emeği geçen ve desteklerini sağlayan tüm proje ortaklarımıza, Türk Traktör adına tekrar teşekkür ederim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Türk Traktör, Kocaeli’nde bulunan mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerini ziyaret etmeye başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz