2030’da her 10 aracın üçü elektrikli olacak

6
687

İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin Otomotiv ve Hareketlilik Çözümleri panelinde konuşan NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, geleceğin otomotiv teknolojileri ve NISSAN’ın hareketlilik çözümlerini anlattı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin altıncı oturumunda otomotiv sektörünün güncel dinamikleri, geleceği ve yerli otomobil konuşuldu.

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök konuşmacı olarak yer aldı. Panelde sektördeki son gelişmeler masaya yatırıldı.

NISSAN Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, NISSAN’ın elektrikli araçlar, özerk sürüş ve hareketlilik çözümleriyle dünyanın öncü otomotiv markası olduğuna değinerek “Önümüzdeki 10 yılda, son 15 yılda gördüğümüzden çok daha büyük değişimler göreceğiz. Bu değişim baş döndürücü bir hızda olacak ve çok çabuk hayatımıza girecek. Çok değil, 2030 yılına geldiğimizde her 10 araçtan üçü elektrikli, her dört araçtan biri ise özerk sürüş özelliğine sahip olacak. 2025 yılına geldiğimizdeyse dünyada internet bağlantısı olmayan araç kalmayacak.” diyerek sektörü bekleyen değişimin altını çizdi.

Türkiye elektrikli araç pazarı gelecek vaad ediyor

Türkiye’de elektrikli araç pazarı rakamsal olarak şu anda çok düşük seviyelerde; fakat Türk tüketicisinin bu alana ciddi bir yönelimi var. Her yıl bu elektrikli satış adedinin arttığını görüyoruz.Gerekli altyapı konusunda çalışmaların tamamlanmasıyla bu pazar Türkiye’de hızla büyüyecek. Bizim çok dinamik ve değişime açık bir nüfusumuz var. Bu kitle elektrikli otomobile ve geleceğin otomobil teknolojilerine çok hızlı uyum gösterecek.” diyen Sinan Özkök, “Biz NISSAN olarak Türkiye’nin elektrikli araçlar konusundaki çalışmalarını destekliyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu alandaki öncü rolümüzü gerek deneyimlerimizle gerekse ürünlerimizle Türkiye’ye taşımayı arzuluyoruz. Yakın zamanda özerk sürüş özellikleriyle dikkat çeken, dünyanın en çok satan elektrikli modeli Leaf’i Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here