2020 FIA ETRC Sezonu Most’ta 17 sürücü ile başlıyor

0
476
fia-etrc-most
Aylar süren hazırlığın ardından 2020 FIA ETRC sezonu gelecek hafta Most’ta başlıyor.

Aylar süren hazırlığın ardından 2020 FIA ETRC sezonu gelecek hafta Most’ta başlıyor. ETRA, takımlar ve personel için sıkı hijyen önlemlerinin yanı sıra testler ve sağlık kontrolleri de dahil olmak üzere F1 ve diğer şampiyonalarda kullanılan modelleri takip eden kapsamlı bir kavram üzerinde FIA ve yerel organizatör ile yakın bir şekilde çalıştı.

FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası, gelecek sezon için 16 tüm sezon katılımcısının geçici listesini açıkladı. Listenin başında son şampiyon ve FIA ETRC tarihindeki en başarılı sürücü olan Jochen Hahn yer alıyor. Altı kez şampiyon olan ve 2019 sezonunu kazandığı 13 yarış ile domine eden sürücü, Hahn IVECO Takımı’nda tamamen yeni IVECO S-WAY kamyonu ile tacını korumayı ve yedinci şampiyonluğu hedefliyor.

Bu yıl başarılı babasına Most pistinde katılacak olan Lukas Hahn, geçen yıl  Nürburgring’deti ADAC Truck Grand Prix’sinde üç yarışı podyumda bitirmişti.

Bu yıl pistte Hahn ile rekabete girecek diğer üç şampiyondan Antonio Albacete, yeni kurulan T Sport Bernau takımı; Adam Lacko, Buggyra Racing takımı ve Norbert Kiss yeni Révész TRT takımı ile daha fazla birinciliğe adlarını yazdırmaya çalışacaklar.

Şu anda bir FIA Şampiyonası’ndaki en başarılı kadın yarış sürücüsü olan Team Schwabentruck sürücüsü Steffi Halm, çok sayıda hayrana sahip ve 2019 yılındaki dördüncülüğünü daha da ileri götürmeyi amaçlıyor.

Aldığı puanlarla tutarlı bir sürücü olan Sascha Lenz, beşinci FIA ETRC sezonunda daha çok podyuma çıkmayı hedefliyor.

Team Hahn Racing yapımı bir IVECO‘ya geçtikten sonra 3 yarış galibiyeti elde eden ve genel sıralamada yedinci olan René Reinert, 2019 sezonundaki başarısını devam ettirmeye son derece hevesli.

Don’t Touch Racing sürücüsü André Kursim, her sezon kendini geliştiriyor ve 2019’da kazandığı iki yarışa bu sezon yenilerini eklemeyi istiyor.

fia-etrc-01
FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası, gelecek sezon için 16 tüm sezon katılımcısının geçici listesini açıkladı.

Britanyalı sürücü Jamie Anderson, 2019’da kendi kategorisinde 12 birinciliğin ardından yeni zaferler peşinde koşacak.

Fransız Anthony Janiec, Lion Truck Racing ile FIA ETRC’nin tüm sezonunda yer alacak.  

Geçen yıl Promoters Cup’ta ikinci başarılı sezonunu geçiren Luis Recuenco yeşil beyaz MAN’ı ile yarışacak.

Alman sürücü Steffen Faas, yeni Tankpool24 Racing takımında tamemen yeni Scania yarış kamyonu ile tüm sezonu kovalayacak.  

FIA ETRC’ye geçen yıl Nürburgring’de giren Alman yarışçı Clemens Hecker, 2020’de ilk tam sezonunu yaşayacak.

İki genç sürücü ETRC’ye bu sezon katılıyor. Şimdiye kadarki en genç FIA ETRC katılımcısı olan 16 yaşındaki Aliyyah Koloc ve 19 yaşındaki Fransız yarışçı Téo Calvet, Buggyra Racing takımı ile yarışacaklar. Yetenekli yükselen yıldız Aliyyah Koloc, daha önce pist yarışında ve Dakar kamyonlarında yarışmış ve Buggyra içindeki farklı kategorileri denemişti. Most’ta Buggyra’nın Freightliner’larını test ederken kamyon yarışı deneyimi kaznmıştı. Çek yarışçı haziran ayında durarak ve hareket halinde başlangıç ile 500 metrede iki dünya rekoru kırmıştı.

Téo Calvet, 2018 ve 2019’da Nürburgring’de Lion Truck Racing ekibiyle çok umut verici iki yarıştan sonra FIA ETRC camiasında iyi bilinen bir isim haline geldi.

ETRA Genel Müdürü Rolf Werner, yeni sezonla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Takımlara ve sürücülere adanmışlıkları ve profesyonellikleri için teşekkür ediyorum. Bu sezon bu kadar çok takımın şampiyonamıza katıldığını görmek mutluluk verici. Pist son derece rekabetçi olacak ve heyecanlı anlar yaşayacağız. Tekrar yarışmayı dört gözle bekliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here