Scania, yeni nesil kent kamyonlarını tanıttı

3
3393
Renault Trucks

Scania, yeni nesil kent kamyonları ile Avrupa pazarları için yeni kamyon neslinin sunumunu tamamladı. Kentiçinde, kent çevresinde ve kentler arasındaki operasyonlarda kullanılan kamyonların ve taşımacılık çözümlerinin yanı sıra atık toplama ve acil hizmet araçlarını da odağına alan Scania, daha sürdürülebilir ve verimli bir kent taşımacılığı için alçak girişli yeni L serisini, yeni Ekip Kabin’ini ve alçak tabanlı P serisi kabinini tanıttı. Scania, yeni kabinleriyle birlikte yakıt tüketimini düşürürken yükleme sığasını artıran yeni 7 litrelik dizel motorunu ve yeni 9 ve 13 litrelik doğal gaz motorlarını da pazara sundu.

Yeni Scania L serisi

Scania’nın yeni nesil kent kabini : L serisi

Scania, kentsel alanlardaki dağıtım, atık toplama ve inşaat uygulamaları için tamamen yeni bir alçak girişli kabin serisi geliştirdi. Yeni L serisi; başarılı ergonomisi ile dağıtım, atık toplama ya da inşaat uygulamalarından hangisi olursa olsun kamyon ve çevresindekiler arasındaki etkileşimi iyileştirmek için tasarlandı.

Scania L serisi otomatik diz çökme işlevi ile donatıldığında 79 cm genişliğindeki basamağın yüksekliği 44 cm, kabinin taban yüksekliği ise yaklaşık 80 cm oluyor.

Scania Kent Kamyonları Ürün Direktörü Henrik Eng, yeni L serisi ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “L serisi Scania’nın terzi işi çözümlere yaklaşımının mükemmel bir örneği. L serisi özellikle kentsel alanlarda çalışan sürücülerin uygulamalarda yaşadıkları zorluklarla başetmek ve onları ortadan kaldırmak amacıyla tasarlandı. L serisi, esas olarak yolu kullanan farklı paydaşların birbirleriyle etkileşimde bulundukları yoğun trafikte kendini gösteriyor.”

Kentiçi uygulamalar için tipik dingil seçenekleri 4×2 veya Scania’nın elektrikli dümenlenebilir üçüncü dingili ile 6×2*4.

İyi tasarlanmış biniş basamağı sürücüler tarafından takdir ediliyor ve kentiçinde çalışan kamyonlarda alçak girişli kabinlere yönelik büyük bir eğilim var. Artık sadece atık toplama kamyonlarında değil inşaat ve dağıtım uygulamalarında da talep görülüyor.” diyen Henrik Eng, şöyle devam etti: “Çevresel açıların dışında gürültüyü azaltan ve yol güvenliğini artıran her şeye talep var. İleri görüşlü taşımacılar, taşımacılık görevlerini insanlara ve çevreye en az zarar vererek yerine getirmek istiyorlar. Özellikle gürültü ve yayım sınırlamaları bulunan alanlar oluşturan büyük kentler bu tür taşımacıların sayısının artmasına neden oluyor.”

Scania L serisinin bir diğer avantajı da, sürüş modunda, normal özelliklerle, önde 24 santimetrelik yerden yükseklik mesafesi sunması.

20 desimetre daha uzun olan L serisi kabinler alçak, normal ve yüksek olmak üzere üç farklı tavan yüksekliği ile alınabiliyor. Eğer araç park freni ile otomatik olarak etkinleştirilen diz çökme özelliği ile sipariş edilirse lastik seçimine bağlı olarak taban yüksekliği yaklaşık 80 santimetre olan kabine tek bir basamakla girilebiliyor. Alçak olmasının dışında biniş basamağının genişliği de 79 santimetre. Diz çökme işlevi olmadan 93 santimetre yüksekliğindeki tabana ulaşmak için iki biniş basamağı gerekiyor.

Yatma işlevi olmadan 93 santimetre yüksekliğindeki tabana ulaşmak için iki biniş basamağı gerekiyor. Kabin her iki yanda da aynı basamak yüksekliğini sunuyor. Motor tünelinin önündeki bağlantı sayesinde kabin içinde geçiş yapmak oldukça kolay.

Kabin her iki yanda da aynı basamak yüksekliğini sunuyor. Motor tünelinin önündeki bağlantı sayesinde kabin içinde geçiş yapmak oldukça kolay.

Scania L serisinde tüm motorlar Scania Opticruise ya da Allison tam otomatik vites kutusu ile bütünleştirilebiliyor.
Scania, 2018 yılı içinde hem CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) hem de LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ile çalışabilen 9 litrelik doğal gaz motorunu da iki güç seviyesinde L serisinin motor yelpazesine ekleyecek.

L serisi, Scania’nın gözden geçirilmiş 9 litrelik motoru ile donatılıyor. Dizel motorlar üç farklı güç seviyesi ile elde edilebiliyor. Scania, 2018 yılı içinde hem CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) hem de LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ile çalışabilen 9 litrelik doğal gaz motorunu da iki güç seviyesinde L serisinin motor yelpazesine ekleyecek. Tüm motorlar Scania Opticruise ya da Allison tam otomatik vites kutusu ile bütünleştirilebiliyor. Kentiçi uygulamalar için tipik dingil seçenekleri 4×2 veya Scania’nın elektrikli dümenlenebilir üçüncü dingili ile 6×2*4.

Üstyapıcılar, ön dingilin merkezinin sadece 42 santimetre gerisindeki hayali bir çizgiden başlayarak üstyapı yerleştirebiliyorlar.

Scania L serisinin bir diğer avantajı da, sürüş modunda, normal özelliklerle, önde 24 santimetrelik yerden yükseklik mesafesi sunması. Üstyapıcılar, ön dingilin merkezinin sadece 42 santimetre gerisindeki hayali bir çizgiden başlayarak üstyapı yerleştirebiliyorlar.

Scania, istek üzerine P ve L kabinlerin tüm sürümlerinde yolcu kapısında Scania Kent Güvenlik Camı seçeneği sunuyor. Yolcu kapısında alçağa yerleştirilen bir cam, sürücülerin aracın hemen yakınındaki çocuklar, bisiklet kullanıcıları ve yayalar gibi korumasız yol kullanıcılarını tespit etme yeteneğini artırıyor.
Scania Kent Güvenlik Camı, sıkça kentiçi uygulamalarda kullanılan P ve L kabinlerde yolcu kapısında sipariş edilebiliyor. Bu cam, yolcu kapısındaki normal camın açılmasını kısıtlıyor. Fakat gişelerde geçiş kartları okutmak, yük dokümanlarını alıp vermek ya da buna benzer işler için sadece sürücü camının kullanılması nedeniyle bu fazla bir önem taşımıyor.

Güvenlik alanıdaki önemli bir yenilik de Scania’nın istek üzerine P ve L kabinlerin tüm sürümlerinde yolcu kapısında Scania Kent Güvenlik Camı seçeneği sunması. Yolcu kapısında alçağa yerleştirilen bir cam, sürücülerin aracın hemen yakınındaki çocuklar, bisiklet kullanıcıları ve yayalar gibi korumasız yol kullanıcılarını tespit etme yeteneğini artırıyor.

Scania Kent Kamyonları Ürün Direktörü Henrik Eng

Henrik Eng, bu konuda şunları söyledi: “Kalabalık kentlerde çalışan sürücüler güvenlik sınırlarını genişleten her şeye ihtiyaç duyuyorlar. Kapıdaki basit analog bir cam, stresi azaltırken umduğunuzdan daha çok katkı sağlıyor. Kameralar ve duyargalar içeren çözümler hiçbir şekilde görmenin değerini azaltmıyor ve trafikteki diğer kişilerle göz teması sağlanıyor.

CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) ile çalışan 9 litrelik doğal gaz motoru ile donatılan L serisi 6×2*4 kamyon

Scania Kent Güvenlik Camı, sıkça kentiçi uygulamalarda kullanılan P ve L kabinlerde yolcu kapısında sipariş edilebiliyor. Bu cam, yolcu kapısındaki normal camın açılmasını kısıtlıyor. Fakat gişelerde geçiş kartları okutmak, yük dokümanlarını alıp vermek ya da buna benzer işler için sadece sürücü camının kullanılması nedeniyle bu fazla bir önem taşımıyor.

Scania’nın hacim ve format anlamında en küçük motoru olan yeni 7 litrelik dizel motor, 220, 250 ve 280 beygirlik üç güç seviyesine sahip.

Yeni 7 litrelik dizel motorlar

Scania’nın yeni kamyon nesli dört farklı motor ailesinden güçleri 220 ile 730 beygir garasında değişen 18 farklı Euro 6 motor ile sipariş verilebiliyor. Yeni 7 litrelik dizel motorlar hacim ve format anlamında Scania’nın en küçük motorları olarak göze çarpıyor.

7 litrelik motorla birlikte, motor daha az yer kapladığı için P kabin artık daha alçak bir motor tüneliyle alınabiliyor. 95 milimetre daha alçak olan motor tüneli sayesinde kabin daha havadar oluyor ve kabin içinde hareket etmek kolaylaşıyor.

Yeni sıralı altı silindirli motor Scania’nın motor ve parça geliştirme konusunda uzun dönemli ortağı Cummins ile birlikte geliştirildi. Tipik bir Scania tarzı olarak düşük devirde yüksek tork üreten motor, 1050 devir/dk’den itibaren azami torku sağlıyor. Sabit geometrili turbo ve egzoz sonrası için sadece SCR sistemine sahip motor, Scania’nın 7 litrelik motordan önce aynı uygulamalara seslenen beş silindirli 9 litrelik motoruna kıyasla 360 kg’lik ağırlık dolayısıyla yükleme sığası avantajı sunuyor. Takip ve kontrol sistemleri Scania tarafından geliştirilen motorun azami torku 1600 devir/dk’ye kadar elde edilebiliyor. Bu da iyi bir sürülebilirlik ve yakıt tasarrufu anlamına geliyor.

Scania P 220

P serisinde daha alçak motor tüneli

7 litrelik motorla birlikte, motor daha az yer kapladığı için P kabin artık daha alçak bir motor tüneliyle alınabiliyor. 95 milimetre daha alçak olan motor tüneli sayesinde kabin daha havadar oluyor ve kabin içinde hareket etmek kolaylaşıyor. P kabin, daha geniş G kabin ile aynı ön saklama bölümlerine sahip. Arka saklama bölümleri ve yatak içinse yeni seçenekler bulunuyor.

Scania P 320 4×2 çekici

Yeni Ekip Kabin

Scania’nın Ekip Kabin’i dünya çapında yangınla mücadele ve kurtarma hizmeti veren kurumların yakından tanıdığı bir araç. Scania, yeni kamyon neslinde P serisini temel alan Ekip Kabin’ini iki farklı uzunlukta üretiyor. Tüm kurtarma araçları, ekipleri ve donanımlarını hızlı ve güvenli bir şekilde taşımak zorunda. Yeni Ekip Kabin’ini bu doğrultuda daha da iyileştiren Scania, esnekliğin yanı sıra sağlamlık, kolay sürülebilirlik ve dört adede kadar devrilme perde hava yastığı seçeneği ile ince ve iyi düşünülmüş ayrıntılara sahip bir acil durum aracı sunuyor.

Scania Ekip Kabin

500 beygire kadar Scania’nın 9 veya 13 litrelik motorları ile donatılabilen Scania’nın Ekip Kabin’inde otomatikleştirilmiş Scania Opticruise ya da tam otomatik Allison vites kutusu seçenekleri bulunuyor. Scania’nın elektrikli dümenlenebilir üçüncü dingiline sahip 6×2*4 düzenindeki sürümler doğrudan fabrikadan sipariş verilebiliyor. Kabinlerde elektrik ve hava bağlantıları için ön hazırlığa, birçok sağlam bağlantı noktasına ve şaside üstyapıcıların işini kolaylaştırmak için çok sayıda boşluğa yer veriliyor.

Scania, yeni Ekip Kabin ile esnekliğin yanı sıra sağlamlık, kolay sürülebilirlik ve dört adede kadar devrilme perde hava yastığı seçeneği ile ince ve iyi düşünülmüş ayrıntılara sahip bir acil durum aracı sunuyor.

P serisi ile aynı sürücü bölümüne sahip Ekip Kabin’in ekip bölümü, aracın temel sistemiyle manuel ya da elektronik olarak kontrol edilebilen bağımsız iklimlendirme ve kalorifer sistemleri ile donatılıyor. Tek tek ya da bank şeklinde koltuklar farklı emniyet kemeri seçenekleri ile sipariş verilebiliyor.

Biniş-iniş basamakları iyileştirilirken açıkca görülebilir ve ergonomik olarak yerleştirilmiş çok sayıda tutamağa yer veriliyor.

Biniş-iniş basamakları iyileştirilirken açıkca görülebilir ve ergonomik olarak yerleştirilmiş çok sayıda tutamağa yer veriliyor. Scania Kent Güvenlik Camı, yüksek hava girişi, dikey egzoz ve farklı PTO’lar doğrudan fabrikadan elde edilebiliyor.

P serisi ile aynı sürücü bölümüne sahip Ekip Kabin’in ekip bölümü, aracın temel sistemiyle manuel ya da elektronik olarak kontrol edilebilen bağımsız iklimlendirme ve kalorifer sistemleri ile donatılıyor. Tek tek ya da bank şeklinde koltuklar farklı emniyet kemeri seçenekleri ile sipariş verilebiliyor.

Her zamanki çarpışma testlerinin yanı sıra İsveç düzenlemelerine uygun olarak darbe ve devrilme testlerinden geçen kabin ilk baştan itibaren yeni bir kabin olarak tasarlandı. P28 ya da P31 olmak üzere hangi kabin seçilirse seçilsin Scania’nın diğer P kabinleriyle aynı şekilde donatılan ve Scania’nın modüler sistemiyle tam bir uyum içinde olan Ekip Kabin’in uzun sürümü de alçak ve normal olmak üzere iki tavan yüksekliği ile alınabiliyor.

Scania P 360

9 ve 13 litrelik doğal gaz motorları

Scania, 9 ve 13 litrelik doğal gaz motorları ile yeni kamyon nesli için seçenek yakıt ve aktarma organları seçeneği sunuyor. 13 litrelik doğal gaz motoru, Scania’nın denenmiş ve kendini kanıtlamış 13 litrelik dizel motorunu temel alıyor. Ancak motor, Otto ilkesine bağlı olarak çalışması için bujiler ve tam yanma ile tamaman yeniden tasarlandı. Scania’nın gözden geçerilmiş 9 litrelik doğal gaz motoru da artık yeni kamyon neslinde kullanılabiliyor.

Scania’nın 13 litrelik doğal gaz motoru, 1900 devir/dk’de 410 beygir güç ve 1100 ile 1400 devir/dk arasında 2000 Nm azami tork üretiyor.

Daha çok ürünün pazara sunulması, doğal gaz dağıtım altyapısının gelişmesi ve taşımacılar için ekonomik uygulanabilirlik nedeniyle Avrupa çapında biyogaz ya da doğal gaz ile çalışan araçların sayısı giderek artıyor. Doğal gaz kullanımında karbondioksit yayımı en az yüzde 15 azalırken, biyometan kullanımında bu düşüş yüzde 90’lara ulaşıyor. Bu da sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyor.

Scania’nın 9 litrelik doğal gaz motorunun 1900 devir/dk’de 280 ve 340 beygir güç ve 1100 ile 1400 devir/dk arasında 1350 ve 1600 Nm azami tork üreten iki sürümü bulunuyor.

Scania’nın doğal gaz motorlarları stokiyometrik yanmayı; yani hem yakıtın hem de oksijenin tam yanmasını temel alıyor. Yanma, benzinli motorda olduğu gibi bujiyle gerçekleştiriliyor.

LNG ile 40 tonluk bir çekici-yarı treyler bütünü düz yolda bin 100 km’ye kadar gaz dolumu yapmadan gidebiliyor

Scania’nın 410 beygirlik gücü ve 2000 Nm’lik azami torku ile pazarda büyük ilgi çeken 13 litrelik doğal gaz motoru, dizel motorlara eşdeğer performansı ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanımında bin 600 km’ye kadar menziliyle ağır uzun yol taşımacılığı ve inşaat sahalarına yapılan taşımalar için çevreci bir seçenek sunuyor.

Çift LNG tankına sahip bir kamyonda ise menzil bin 600 km’ye kadar çıkabiliyor.

13 litrelik doğal gaz motoru her zaman Scania’nın otomatikleştirilmiş vites kutusu Scania Opticurise ile bütünleştiriliyor. Bu da sürücü için en üst seviyede vites değişimi ve sürüş konforu anlamına geliyor.

CNG ise genelde 400-500 km’lik bir menzil sağlıyor. Bu menzil de bölgesel taşımacılık yapan ve her gün merkeze dönerek yakıt ikmali yapan taşımacılık şirketleri için hayli yeterli.

Hem sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) hem de sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) tankları doğrudan fabrikadan sipariş verilebiliyor. Yanma anlamında LNG ve CNG arasında hiçbir fark yok; ancak arada menzil olarak belirgin bir fark bulunuyor. LNG ile 40 tonluk bir çekici-yarı treyler bütünü düz yolda bin 100 km’ye kadar gaz dolumu yapmadan gidebiliyor. Çift LNG tankına sahip bir kamyonda ise menzil bin 600 km’ye kadar çıkabiliyor. CNG ise genelde 400-500 km’lik bir menzil sağlıyor. Bu menzil de bölgesel taşımacılık yapan ve her gün merkeze dönerek yakıt ikmali yapan taşımacılık şirketleri için hayli yeterli.

Hem sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) hem de sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) tankları doğrudan fabrikadan sipariş verilebiliyor.

Scania mühendisleri, güvenliği artırmak için tank supaplarını seyahat yönünün tersinde arkaya doğru döndürmüşler. Bu basit ama önemli ayrıntı dışardan nesnelerle gerçekleşen olası çarpışmalarda supapların zarar görme riskini azaltıyor.

Scania’nın doğal gaz motorlarları stokiyometrik yanmayı; yani hem yakıtın hem de oksijenin tam yanmasını temel alıyor. Yanma, benzinli motorda olduğu gibi bujiyle gerçekleştiriliyor.

Doğal gaz motorlarında 60 bin km’ye kadar bakım aralıkları sunan Scania, buji değişim aralıklarını da bir önceki nesil doğal gaz motorlarına göre yüzde 50 artırarak 45 bin km’ye çıkarmış.

Scania P 280 CNG

Tüm Scania Euro 6 doğal gaz motorları, 72 dB(A)’dan düşük gürültü seviyeleriyle kentlerdeki en zorlu gürültü sınırlamalarının olduğu alanlardaki dağıtım ve bakım uygulamalarında çalışılabilmesine olanak veriyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz