UPS, ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

1
582

UPS, 2018 ilk çeyrek sonuçları neticesinde hisse başına kazanç rakamının, hem Uluslararası ve Tedarik Zinciri hem de Navlun sınıflarındaki çift haneli işletme kârı artışı önderliğinde yüzde 17 artarak 1.55 Dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. UPS Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Abney, bu hususta şu açıklamalarda bulundu: “İşimizde brüt gelirlerimiz, tüm işletme sınıflarında güçlü bir artış sergiledi; bu da UPS’in küresel çözümlerinin gücünü ve olumlu ekonomik koşulların devam ettiğini göstermektedir. Dönüşüm inisiyatiflerimizle bir arada değerlendirildiğinde, bu olumlu eğilimler neticesinde UPS, ileriye dönük güçlü getiriler sağlamaya devam edecektir.

2018 yılı birinci çeyrekte tüm şirket için:

 • UPS çözümlerine gelen güçlü talep sayesinde toplam gelirler, yüzde 10’luk artışla 1.7 milyar Dolar olarak gerçekleşti.
 • Ortalama verim, Uluslararası ve ABD Ertelenmiş Havayolu Ürünleri önderliğinde yüzde 4.3 oranında arttı.
 • UPS, hisse başına temettü tutarını bir önceki yıla göre yüzde 10 artırmak ve söz konusu çeyrek içerisinde 840 milyon Dolar dağıtmak suretiyle hissedarlarını adeta ödüllendirdi.
 • Yatırım stratejilerini desteklemek adına şirket, 1,5 milyar Dolar tutarında sermaye/ yatırım harcamasında bulundu.
 • Yürürlükteki daha düşük vergi oranı, ABD vergi yapısının daha rekabetçi bir hal aldığını ve ayrık vergi kalemlerini yansıtmaktadır ve hisse esaslı ücretlendirmenin etkisini de içermektedir.
 • İlk çeyrek sonuçları, emeklilik rakamlarının ve gelirlerin muhasebeleştirilmesinde yeni muhasebe standartları da dâhil edilerek hesaplanmıştır. Önceki dönem sonuçları da bu değişiklikleri yansıtacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

ABD Yurtiçi Paket Gönderimi

Yurtiçi sınıfta, müşterilerin git gide artan bir oranda UPS çözümlerini seçmeleri nedeniyle güçlü bir talep artışı görüldü. Hem beklenmeyen hem de planlanmış kalemler, ilk çeyrek sırasında segmentin işletme karında kendilerini hissettirdi.

2018 yılı birinci çeyrekte ABD Yurtiçi sınıfı için:

 • Gelirler 2017 ilk çeyreğe göre yüzde 7,2’lik bir artışla 10.2 milyar Dolar’a yükseldi. Tüm ürünlerde artış gösteren gelirler, UPS çözümlerine yönelik talebin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir.
 • Daha yüksek baz oranlı fiyatlandırma ve yakıt ek ücretleri, müşteri ve ürün karışımından gelen zorlu rüzgarları dengelediği için parça başına gelirlerde yüzde 2.6’lık artış sağlandı.
 • Faaliyet kârı, kış aylarındaki zorlu hava şartlarının getirdiği 85 milyon Dolar’lık azalmayı, Cumartesi çalışmalarını, ağ projelerini ve daha yüksek emekli aylığı harcamalarını içermektedir.

Uluslararası Paket Gönderimi

Abney, sözlerine şöyle devam etti: “Çeşitliliği yüksek küresel stratejilerimizin ve yatırımlarımızın uygulamaya konması neticesinde, gelir ve kârlılık rakamlarında çift haneli büyümeler gördük. Uluslararası bölgelerimizin her biri, finansal kazançlarımıza katkıda bulunmaktadır ve bu güçlü momentumun devam etmesini bekliyoruz.”

2018 yılı birinci çeyrekte uluslararası sınıf için:

 • Uluslararası gelirler, çoğu ülkede iki gün daha az faaliyet günü olmasına rağmen yüzde 15 artış gösterdi. Döviz cinsinden nötr hale getirilmiş gelirlerde yüzde 8.7 artış oldu.
 • İhracat, Yurtiçi ve Kargo ürün gruplarının tümünde çift basamaklı büyüme oranları gerçekleştirildi.
 • Primli ürünler, primsiz ürünleri geride bıraktığı için gün başına ihracat sevkiyatı ortalama yüzde 12 artış gösterdi.
 • Avrupa ve ABD’deki ihracat hacmi büyümesi sayesinde üçüncü çeyrekte güçlü rakamlara ulaşıldı.
 • Faaliyet kârı, ihracatta daha yüksek sevkiyat rakamlarına ulaşılması nedeniyle yüzde 15 artarak 594 milyon Dolar’a ulaştı ve ürün verimliliğini artırdı. Döviz cinsinden nötr hale getirilmiş kâr yüzde 10 arttı.

Tedarik Zinciri ve Nakliye Sınıfı

Tedarik Zinciri ve Nakliye Sınıfı’nda güçlü finansal neticelerin elde edildiği bir başka çeyrek daha yaşandı. Gelir-kalite alanında gerçekleştirilen başarılı girişimler, fırsatçı büyüme stratejileri ve yapısal maliyetlerde sağlanan düşüşler sayesinde gelirler ve faaliyet kârı iki basamaklı büyüme gösterdi.

2018 yılı birinci çeyrekte Tedarik Zinciri ve Nakliye sınıfı için:

 • Gelirler, 2017 ilk çeyrek rakamlarına göre yüzde 16 artışla 3.4 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir.
 • Lojistik işi tüm birimlerde yüzde 27 gelir artışı sağladı; gelir yönetimi girişimleri ve istikrarlı piyasa koşulları, brüt kazançlarda artışın arkasındaki itici koşullar oldu.
 • UPS Nakliye gelirleri, sağlıklı LTL (eksik-kamyon-yükünden az) fiyatlandırma ve tonaj büyümesi sayesinde yüzde 9,.9 oranında arttı.
 • İşletme karı, 2017’nin aynı çeyreğine göre yüzde 14’lük artışla 170 milyon Dolar olarak gerçekleşti.

Genel Görünüm

Şirket, ayarlanmış (GAAP harici) esastan öncü göstergeler sunmaktadır çünkü rapor edilmiş (GAAP) sonuçlarında da yer alan emeklilikte geleceğe dönük gerçeğe uygun değerleme ayarlamaları veya beklenmeyen diğer olayların etkisini yansıtacak bir mutabakat sağlamak veya tahminde bulunmak mümkün olmamaktadır.

UPS Mali İşler Direktörü Richard Perez, açıklamasında “Odaklanarak yürüttüğümüz iş stratejileri, hem uluslararası hem de Tedarik Zinciri sınıflarında güçlü sonuçlar sunmaktadır. Yatırımlarımızın faydaları, çok-yıllık yeni dönüşüm verimlilikleri ve güçlü fiyatlandırma sayesinde, hissedarlarımız için değer oluşturabileceğimiz bir konumda bulunuyoruz.” dedi.

 • UPS, 2018’de, hisse başına seyreltilmiş kazançların 7.03 Dolar ile 7.37 Dolar arasında olacağını öngörüyor.
 • Şirketin serbest nakit akışı projeksiyonu 2018’de 4.5 milyar Dolar’dan 5.0 milyar Dolar’a yükselecek.
 • Etkin vergi oranı, yılın kalan kısmı için yüzde 23 ile yüzde 24 arasında gerçekleşecek.
 • 2018’deki sermaye harcamaları, 6.5 milyar Dolar ile 7.0 milyar Dolar arasında.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here