UND Lojistik Buluşmaları’nda yetkilendirilmiş yükümlü statüsü tüm yönleriyle işlenecek

0
116
UND-lojistik-bulusmalarinda-yetkilendirilmis-yukumlu-statusu-tum-hatlari-ile-islenecek
UND Lojistik Buluşmaları kapsamında 22 Eylül 2020 Salı günü düzenlenecek olan webinarda Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü tüm hatları ile işlenecek.

Yetkilendirilmiş yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statü.

Türkiye’nin dış ticaret işlemlerine dinamizm kazandıran, “Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği” yeniden düzenlenerek 21 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Söz konusu Yönetmelik, ticari hayatta yeni bir dönem açarak ihracatçı, ithalatçı ve taşıyıcı firmaların gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkân tanıyor. Böylece hem firmalar zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor hem de gümrüklerdeki iş yoğunluğunun önüne geçiliiyor.

UND Lojistik Buluşmaları kapsamında 22 Eylül 2020 Salı günü düzenlenecek olan webinarda Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü tüm hatları ile işlenecek.

SDL Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Umut Şedele tarafından verilecek olan webinarda

  • Kimler Yetkilendirilmiş Yükümlü olabilir?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün sağladığı kolaylıklar nelerdir?
  • Eşyanın kıymetine bakılmaksızın Fatura Beyanı ve EUR.MED Fatura Beyanı düzenlenebilir mi?
  • Eksik belgeyle beyanda bulunulabilir mi?
  • Gümrük Yönetmeliğiyle belirlenmiş eşyanın ithalinde daha önceden alınmış tahlil raporu ibraz edebilir mi?
  • Konşimentosu ibraz edilemeyen petrol ve türevlerini konşimento ibrazından önce teslim alınabilir mi?
  • İthalatta ve ihracatta eşya muayenesi ve belge kontrolünün olmadığı hat olan yeşil hatta işlem yapılabilir mi?

gibi daha birçok sorunun cevabı verilecek.

Webinar, UND ev sahipliğinde 22 Eylül 2020 Salı günü 15.00-17.00 saatleri arasında zoom çevrimiçi platformu üzerinden düzenlenecek.

Not: Webinar sırasında yanıtlanmasını istenilen konular ve sorular toplantı kaydı sırasında belirtilebilir veya webinar sırasında mesaj bölümünden iletilebilir.

Webinar etkinliği çevrimiçi platform olan Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek olup toplantı öncesinde üyelerin https://zoom.us/ adresinden kullanacakları cihazlara (bilgisayar, tablet veya mobil) uygulamayı indirmeleri gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here