Türkiye’deki şirketler önümüzdeki 3 yıl içinde operasyonel kiralamayı artıracak

0
41
arval_Money_Management
Arval Mobility Observatory Barometre 2020’nin sonuçlarına göre, Türkiye’de çok büyük ölçekli şirketlerin çoğunluğu önümüzdeki üç yıl içinde araç filolarını oluştururken operasyonel kiralamayı artırmayı hedefliyor.

TEB Arval’in sponsorluğu ile gerçekleştirilen ve bu yıl 300’ü Türkiye’den olmak üzere 20 ülkeden 5 bin 600 filo yöneticisinin görüşünün alındığı Arval Mobility Observatory Barometre 2020’nin sonuçlarına göre, Türkiye’de çok büyük ölçekli şirketlerin çoğunluğu önümüzdeki üç yıl içinde araç filolarını oluştururken operasyonel kiralamayı artırmayı hedefliyor.

Filolarda araçların yenilenme sıklığından, telematik kullanımının yaygınlığına kadar birçok konu başlığının dahil edildiği Arval Mobility Observatory Barometre 2020’de, katılımcılara şirketlerin filo finansmanında tercih ettikleri yöntemler de soruldu.

tebarval-03
Türkiye’deki şirketlerin yüzde 48’i araçlarını kendileri satın alırken, yüzde 16’sı operasyonel kiralamayı tercih ediyor. Araç alımlarında taşıt kredisi kullanan şirketlerin oranı ise yüzde 27.

Buna göre Türkiye’deki şirketlerin yüzde 48’i araçlarını kendileri satın alırken, yüzde 16’sı operasyonel kiralamayı tercih ediyor. Araç alımlarında taşıt kredisi kullanan şirketlerin oranı ise yüzde 27.

Araştırmaya katılan diğer ülkelerdeki dağılıma bakıldığında ise, dünyada araçlarını kendileri satın alan şirketlerin oranı yüzde 40, operasyonel kiralamadan yararlananların oranı ise yüzde 27. Dünyada araçlarını taşıt kredisi ile satın alan şirketlerin oranı ise yüzde 10.

tebarval-01
Türkiye’deki şirketlerin yüzde 40’ı operasyonel kiralama modelini artırmayı planladığını ifade ediyor.

Türkiye’de 1 ile 99 arası çalışanı olan küçük – orta ölçekli kurumlarda operasyonel kiralamanın tercih edilme oranı yüzde 9 iken, 250’den fazla çalışanı olan büyük ölçekli şirketlerde bu oran yüzde 28’lere yükseliyor.

Türkiye’de ve dünyada, tüm ölçeklerdeki şirketler, operasyonel kiralama yöntemini artırma eğiliminde

Araştırma kapsamında filo yöneticilerine önümüzdeki 3 yıl içinde filolarındaki operasyonel kiralamayı artırma konusundaki yaklaşımları sorulduğunda ise, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 40’ı operasyonel kiralama modelini artırmayı planladığını ifade ediyor.

tebarval-02
250’den fazla çalışanı olan ve büyük ölçekli şirket kategorisinde yer alan şirketlerin büyük bir bölümü (yüzde 69’u) önümüzdeki 3 yıl içinde operasyonel kiralamalarını geliştirme niyetindeler. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 44 seviyesindeydi.

250’den fazla çalışanı olan ve büyük ölçekli şirket kategorisinde yer alan şirketlerin büyük bir bölümü (yüzde 69’u) önümüzdeki 3 yıl içinde operasyonel kiralamalarını geliştirme niyetindeler. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 44 seviyesindeydi.

Dünyada da yine geçtiğimiz yılın sonuçlarıyla kıyaslandığında, tüm ölçeklerdeki şirketlerde operasyonel kiralamayı geliştirme konusu yükselişte. Geçtiğimiz yıl yüzde 27 olan oran bu yıl yüzde 39’a çıkarken; dünyada da yine büyük ölçekli şirket kategorisindeki şirketlerin yarısından fazlası (yüzde 52) önümüzdeki 3 yıl içinde operasyonel kiralamalarını geliştirme niyetinde olduklarını ifade ettiler.

Berrak_Inceleme_TEBArval
Arval Mobility Observatory Türkiye Sözcüsü Berrak İnceleme

Arval Mobility Observatory Türkiye Sözcüsü Berrak İnceleme araştırma sonuçları ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de hala şirketlerin çok büyük bir kısmı, özellikle de küçük ve orta ölçekli kurumlar, şirket araçlarını peşin alım ya da taşıt kredisi ile finanse ediyor. Büyük ölçekli kurumlarda ise operasyonel kiralamanın çok fazla tercih edildiğini gözlemliyoruz. Operasyonel kiralama sektörü, her ne kadar geçtiğimiz birkaç yıla kıyasla daralma göstermiş olsa da, filo yöneticilerinin önümüzdeki 3 yıllık operasyonel kiralamadaki büyüme beklentileri ortaya çok daha pozitif bir tablo koyuyor.

Metodoloji

Arval Mobility Observatory Barometre kapsamında Türkiye’de 22 Ocak – 16 Mart 2020 tarihleri ​​arasında Kantar tarafından veri toplama modellerinin bir karışımıyla 300 Filo Yöneticisi Mülakatı gerçekleştirilmiştir.

Parametreler aşağıdaki gibidir:

– Şirketlerin% 25’i10’dan az çalışanı olan

– Şirketlerin% 22’si 10 ila 99 çalışanı olan

– Şirketlerin% 29’u 100 ila 249 çalışanı olan

– Şirketlerin% 24’si 250 çalışanı ve daha fazlası olan

Bu bağımsız anket için Kantar tarafından Ocak ve Mart 2020 ortaları arasında 5 bin 600 Filo Yöneticisi Mülakatı (4.794’ü Avrupa’dan) gerçekleştirildi.

Araştırmaya dahil olan ülkeler: Avusturya, Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Portekiz, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Finlandiya , Danimarka, Norveç, İsveç, Rusya,Türkiye ve Brezilya.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here