Türk halkı aracından çabuk sıkılıyor

0
156
arabam-Bulten-Gorseli
arabam.com, Türkiye’de araç sahiplerinin, araç değiştirme sıklığı ve gerekçeleri ile ilgili davranışlarını ve düşüncelerini araştırdı.

Türkiye’nin önde gelen 2. el araç ilan platformu arabam.com, Türkiye’de araç sahiplerinin, araç değiştirme sıklığı ve gerekçeleri ile ilgili davranışlarını ve düşüncelerini araştırdı. Ekim ayında 637 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarını derleyip, sektöre ışık tutacak istatistikleri paylaşan arabam.com’un sunmuş olduğu veriler, tüketicilerin daha çok 1 ile 5 yıl arasında bir araç değiştirdiğini gösteriyor. Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 29,2’si araç değiştirme sıklığını 5 yılda 1 kez olarak belirtiyor. Katılımcıların yüzde 22,3’ü yılda bir kez, yüzde 18,8’i yılda birkaç kez, yüzde 13’ü 10 yılda bir kez, yüzde 9,6’sı 5 yılda birkaç kez, yüzde 7,1’i 10 yılda birkaç kez aracını değiştirdiğini söylüyor.

Türkiye’nin önde gelen 2. el araç ilan platformu arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırma sonucunda katılımcıların araçlarını uzun süre kullanmaktan ziyade daha sık değiştirdikleri ortaya çıktı.

Katılımcılara kendilerini araç değiştirme sıklığı açısından nasıl tanımladıkları sorulduğunda tüketicilerin yüzde 59,2’si aracını uzun süre değiştirmediğini söylüyor. Tüketicilerin yüzde 40,8’i ise aracını sık sık değiştirdiğini belirtiyor. Buna göre tüketicilerin 1 ile 5 yıl arasında bir araç değiştirmeyi ideal buldukları söylenebilir.

Tüketici aracını sık değiştiriyor

Araştırma katılımcılarından aracını sık değiştirdiğini söyleyenlere sebebi sorulduğunda katılımcıların yüzde 39,5’i aynı araçtan çabuk sıkıldığı için aracını sık değiştirdiğini söylüyor. Katılımcıların yüzde 20,5’i de yeni çıkan modelleri denemek istediği için aracını sık değiştirdiğini belirtiyor. Tüketicilerin yüzde 18,9’u aracı uzun süre kullandığında kilometresi artacağı için, yüzde 16,8’i arıza ve tamir gibi durumlarla uğraşmak istemediği için aracını sık değiştirdiğini söylüyor.

Tüketici bildiği ve tanıdığı aracı kullanmak istiyor

Aracını uzun süre kullandığını söyleyen araştırma katılımcılarına “aracınızı uzun süre kullanmanızın sebebi nedir?” sorusu sorulduğunda tüketicilerin yüzde 54,9’u bildiği ve tanıdığı aracı kullanmak istediğini söylüyor. Katılımcıların Yüzde 23,2’si araç fiyatları sürekli değiştiği için aracını uzun süre kullanacağını söylüyor. Katılımcıların yüzde 14,1’i araç alım-satım işlemleri ile uğraşmak istemediği için, yüzde 5,6’sı manevi değeri olduğu için aracını uzun süre kullandığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here