Şubat ayında üst segment araçların ilan sayılarında düşüş yaşandı

0
62
renault-modeller-01
Şubat ayında araç fiyatları düşmesine rağmen satışlarda bir yükseliş gözlemlenmiyor, ikinci el otomotiv piyasasında genel bir durgunluk hakim.

Covid 19 sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları ve artan faiz oranları, ikinci el araç satışlarını doğrudan etkiliyor. Şubat ayında araç fiyatları düşmesine rağmen satışlarda bir yükseliş gözlemlenmiyor, ikinci el otomotiv piyasasında genel bir durgunluk hakim. Mart ayı itibari ile kısıtlamaların esnetilmesiyle otomobil satışlarının artacağını ve alıcıların bütçelerine uygun araç araştırması yapmaya başlayacağını söylemek mümkün. arabam.com’da Şubat ayında 50.000 TL – 100.000 TL aralığındaki araçların ve kilometresi yüksek olan araçların artışı devam ediyor. Buna karşın BMW ve Mercedes Benz ilan sayılarında düşüş yaşandı ve arabam.com ilanlarındaki ilk 10 listesinden düştü. Bu markaların ilk 10’daki yerlerini bu ay almamalarında; araç fiyatlarının yüksek seviyelerde seyredişinin satıcı nezdinde elindeki aracı şu an satma konusunda kararsız kaldığını, alıcı nezdinde ise alım gücündeki sıkıntılar sebebi ile alım kararını ertelediğini ve buna bağlı olarak araç satış sürelerinin uzamasının da etken olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 1.2 – 1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranlarında yüzde 7’lik düşüş yaşanıyor.

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Şubat ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Şubat ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre arabam.com analizi şöyle:

En Çok İlan Verilen Kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 70’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyor.

kategori

Fiat yükselişte

Renault, Şubat ayında da yüzde 20 oranı ile birinciliğini koruyor. Fiat ise yüzde 18 ile ikinciliği elde ediyor. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen izliyor. Şubat ayında Mercedes Benz ve BMW ilk 10 listesinden düşüyor.

en-cok-marka

Clio, Astra ve Focus en çok tercih edilen otomobil modelleri

İlanlara model özelinde bakıldığında Şubat ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Focus oldu. Geçtiğimiz Ocak ayında da bu üç marka en çok tercih edilenlerdi, Astra ve Focus’un tercih edilme oranı %1 arttı. Bu üç modeli ise sırasıyla Megane, Passat ve Corolla takip ediyor.

en-cok-model

Arazi, SUV ve Pick-Up kasa tiplerinde, markaların şubat ayı oranları

arabam.com‘da yayınlanan 2. el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 22 ile yine Nissan Qashqai’nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Chevrolet Captiva, Hyundai ix35, Peugeot 3008 ve Hyundai Tucson izliyor.

en-cok-suv

Şubat ayında en çok 2017, 2015, 2012 ve 2016 model araç ilanları verildi

arabam.com’da Şubat ayında en fazla ilan verilen araç model yılı yüzde 7,8 oranı ile 2017 modeller oldu. Bunu sırasıyla 2015, 2012 ve 2016 model araçlar takip etti. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

model-yili

Motor hacmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2. el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2-1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor; ancak 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranlarında yüzde 7’lik düşüş yaşanıyor.

2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı Aralık – Ocak aylarında ortalama yüzde 3’lük artış göstermişti, Şubat ayında yüzde 2’lik daha artış göstererek yüzde 12’lik dilimde yer alıyor.

motorhacmi

50 Bin TL – 100 Bin TL aralığındaki ilan sayıları Şubat ayında da artış gösteriyor

İlanlar içinde en yüksek payı Şubat ayında da 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Diğer fiyat aralığındaki ilan sayılarında ise genel bir düşüş söz konusu. 350.000 TL ve üzeri araçlarda ise yüzde 1’lik artış görünüyor.

fiyataraligi

Düz vitesli araçlar daha çok tercih ediliyor

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında Şubat ayında da en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Üstelik düz vitesli araçlar Ocak ayında da olduğu gibi ilanların yüzde 69’unu oluşturuyor. Yarı otomatik vitesli araçlar ise ilanların yüzde 15’ini oluşturuyor. Düz vitesli araçlarda yakıt tüketimi daha az olduğundan ve otomatik vitesli araçlara göre daha ucuz olduğundan tüketicilerin uygun bütçeli araçlara yöneliminin olduğunu söylemek mümkün. Otomatik vitesli araçların ilan oranı ise yüzde 16 olarak devam ediyor. Şubat ayı ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi: 

vitestipi

Elektrikli araç ilan sayısı artış gösteriyor

Şubat ayında arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların oranı yüzde 17,91 oldu. Dizel motorlu araçlar ise yüzde 56,38 oranı ile birinciliği kaptırmıyor. Dizel araçları sırasıyla LPG, hibrit ve elektrikli araçlar oluşturuyor. arabam.com’da ocak ayında 35 adet elektrikli araç ilanı varken şubat ayında bu sayı 50’ye yükseldi.

yakittipi

300.000 km ve üzerindeki araçlara ilgi yüksek

İkinci el ilan piyasasında şubat ayında en çok ilgiliyi 50.000 km- 100.000 km arasındaki araçlar görüyor. Uygun fiyatlı, yüksek kilometreli araçlara da talep devam ediyor. Ocak 2020’den beri 300.000 km ve üzerinde araç ilanı görünmezken, 2021 Ocak ayında yüzde 7 artış yaşanmıştı. Şubat ayında 300.000 km ve üzerindeki ilanların oranı yüzde 11’lik dilimi oluşturuyor.

kmaraligi

Özetle; 2021 yılı şubat ayında en çok “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. BMW ve Mercedes Benz ilan sayılarında düşüş yaşandı ve arabam.com ilanlarındaki ilk 10 listesinden düştü. Motor hacmi 1.2-1.4 ve 1.4-1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 50.000-100.000 km aralığındaki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan da 50.000 TL-100.000 TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here