Otomobil fiyatlarında ilk kez düşüş var

0
64
Otomobilde_En___ok___lan_Veren_Modeller
sahibinden.com, araç ilanlarına ait Aralık ayına ilişkin verilerini açıkladı.

sahibinden.com, araç ilanlarına ait Aralık ayına ilişkin verilerini açıkladı. Rapora göre 2020 yılı boyunca her ay önceki aya göre artış gösteren satılık otomobil ilan fiyatları, Aralık ayında ilk defa yüzde 1’e yakın düştü. Koronavirüs salgını ile artan izole seyahat etme ihtiyacı ve kamu bankalarının sunduğu düşük faizli krediler ile birlikte otomobile talep artmış, buna rağmen araç üretimlerinin yavaşlamasıyla arz azalmıştı. Aralık ayında ise piyasadaki değişimin araç fiyatlarını artırması trendi yerini ilk defa düşüşe bıraktı.

Otomobilde_En___ok___lan_Verilen_Model_Y__l__

sahibinden.com’un Vasıta Endeksi raporuna göre Aralık ayında en çok otomobil ilanı verildi. Otomobil ilanlarını sırasıyla, Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet ilanları takip etti. Marka & Model sıralamasında son 5 ayın liderleri değişmedi ve Volkswagen – Passat’ı, Renault – Clio, Opel – Astra, Renault – Megane ile Ford – Focus takip etti. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yine Nissan oldu.

sahibinden.com’un Aralık verilerine göre; en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli; yakıt türü dizel ve model yılı  2015 olan otomobillere ait ilanlar verildi.

Otomobilde_En___ok___lan_Verilen_Fiyat_Aral______

Tüm ilanlar arasında, araçların yüzde 37’si 0 – 100 bin kilometre aralığında yer aldı. Otomobil ilanlarının yüzde 24,8’i ise 50.000 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

sahibinden.com’da, ilan bakanlar Aralık ayında sırasıyla en çok Volkswagen, Renault, BMW, Mercedes-Benz ve Opel marka otomobillerle ilgilendi.

Otomobilde_En___ok_G__r__nt__lenen_Markalar

Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelenirken, ilanlara ortalama bakılma süresi 10 dakika 2 saniye oldu. 50 milyon TL’lik Bugatti Chiron, 14,5 milyon TL’lik Lamborghini Aventador Roadster ve 29,5 milyon TL’lik Mercedes Maybach Aralık ayında en çok görüntülenen ilk 3 otomobil ilanı oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here