Orta hizmet kamyonları için Allison Transmission xFE

0
115
Allison_Transmission_3000_Go__rsel
Allison Transmission, EMEA bölgesindeki orta hizmet tipi kamyonlarda kullanılmak üzere xFE tam otomatik şanzımanının iki yeni sürümünü tanıttı.

Allison Transmission, EMEA bölgesindeki orta hizmet tipi kamyonlarda kullanılmak üzere xFE tam otomatik şanzımanının iki yeni sürümünü tanıttı. Yeni 3000 xFE ve 3200 xFE modelleri, 370 beygir gücü ve 1695 Nm’ye kadar tork üretebilen motor (uygulamaya bağlı olarak) donanımlı 28,5 tona kadar brüt araç ağırlığı olan kamyonlar için tasarlandı.

Standart 3000 ve 3200 Serisi şanzımanlarla karşılaştırıldığında yeni 3000 xFE ve 3200 xFE, CO2 emisyonlarını ve yakıt tüketimini yüzde 3,7’ye kadar azaltabiliyor. En büyük kazanımlar, aks oranına bağlı olarak 32 km/s altındaki ve 72 km/s üzerindeki hızlarda elde ediliyor.

Tırmanabilirlik, tam yüklü aracın vites küçültmeye ve motorun zorlanmasına gerek olmadan sabit bir hızla yokuş tırmanma performansı, saatte 48 km/s’in altındaki hızlarda da iyileştiriliyor. Bu özellikler, yeni şanzımanları özellikle düşük hızdaki şehir içi uygulamalar ve atık toplama gibi sık dur-kalk gerektiren görevler için çok ideal hale getiriyor.

Allison Transmission EMEA Pazarlama Direktörü Sjoerd Vos, açıklamasında “Kamyon filo operatörleri, emisyonları azaltmaları için yasal baskı altında bulunuyor ve elbette tüm filolar, yakıt maliyetlerini de azaltmak istiyor. Yeni xFE şanzımanlar, ağır hizmet araçları için AB CO2 emisyon standartlarının gerektirdiği şekilde OEM’lerin ve filoların, CO2 emisyonunu 2025 yılına kadar yüzde 15 ve 2030 yılına kadar yüzde 30 oranlarında azaltmalarını destekleyen kritik bir ekipman oluyor. Günümüzün verimli dizel teknolojisini daha da geliştirmek, elektrifikasyon ve diğer fosil yakıt dışı tahrik sistemlerine doğru eğilimde uygun maliyetli (ekonomik) ve çevreye duyarlı bir basamak oluyor.” dedi.

Allison xFE şanzıman, dünyanın dört bir yanındaki binlerce toplu taşıma ve şehirlerarası otobüste milyonlarca kilometrelik hizmet sürecinde kendini kanıtladı. xFE teknolojisi, daha düşük hızlarda lock up ile motorun daha yüksek viteste ve daha düşük devirlerde (rpm) çalışmasını sağlayarak öncelikle yakıt verimliliğini artırıyor. Bu, yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmanın yanı sıra güç paketinin ısı atımını azaltarak performansı daha da iyileştiriyor.

Yeni 3000 xFE ve 3200 xFE, bu başarılı stratejiyi ikinci yerine birinci viteste lock up sağlayarak ve son vites dişli oranlarını daha da düşük hale getirip, vites oranı dağılımını 5,37’den 5,91’e artırarak daha da ileriye taşıyor. Bu geliştirmeler, 3000 Serisi’nin dış yapısını, montajını, servis programını veya ağırlığını değiştirmeye gerek kalmadan gerçekleştirildi.

Hem 3000 xFE hem de 3200 xFE modelleri, retarderlı veya retardersiz olarak sunuluyor. Her iki şanzıman modeli de yakıt ekonomisini ve performansı hassas bir şekilde dengelemek için Allison’ın FuelSense 2.0 akıllı kontrol paketi ile donatılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here