Mercedes-Benz Türk StartUP yarışmasına her yaştan girişimci başvurdu

2
318
Mercedes-Benz-Turk-StartUP-(6)
4 Mart ile 26 Nisan 2019 tarihleri arasında başvurulara açık olan “Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasına 43 ilden toplam 604 başvuru yapıldı.

Mercedes-Benz Türk’ün Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı veren startup’ları ödüllendireceği ve toplam 150 bin TL para ödülünün yanı sıra özel Almanya seyahati ve StartUP Boost eğitim kampı gibi ödüllerin verileceği yarışmanın başvuru süreci tamamlandı. Yarışmaya Türkiye’nin 43 ilinden 604 startup başvurdu.

1967 yılında Otomarsan ismiyle kurulan ve bugüne kadar yaptığı 1 milyar Euro’yu aşan yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türkün 50. kuruluş yıldönümünde başlattığı Mercedes-Benz Türk startUP yarışması 3. yılında da yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı startup’ları desteklemeye devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk’ün topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla yürüttüğü “Mercedes Benz Türk StartUP” yarışmasında seçim aşamasına geçiliyor. Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakıf, Impact Hub İstanbul, StartersHub, Açık İnovasyon Derneği, TurkisWIN ve Binyaprak işbirliğiyle yürüttüğü projede başvurular,proje için oluşturulan websitesi www.mbtstartup.com üzerinden alındı.

Mercedes-Benz-Turk-StartUP-(4)
Projeye 14 ile 62 yaşına kadar geniş bir yaş aralığındaki girişimciler başvurdu. Başvuran girişimcilerden 15 tanesi 18 yaşın altındayken başvuruların yüzde 44’ü 25 yaş altı girişimcilerden geldi. Projeye başvuru yapanların yüzde 21’i lise, yüzde 45’i üniversite mezunuyken lisanüstü ve doktora yapanların oranı yüzde 21 oldu.

Sürdürülebilir kalkınmaya destek veren Startup’lar bu yarışmada

4 Mart ile 26 Nisan 2019 tarihleri arasında başvurulara açık olan “Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasına 43 ilden toplam 604 başvuru yapıldı. Başvuruların yüzde 66’sı Türkiye’nin üç büyük şehri olan İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. Üç büyük şehir dışında en çok başvuru yapılan şehirler Gaziantep, Bursa ve Antalya oldu. Başvurular ağırlıklı olarak Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden SKH 9 Sanayi Yenilikçilik ve Altyapı, SKH 8 İnsana Yakışır İş ve SKH11 Ekonomik Büyüme, Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam alanlarına katkı veren startup’lardan oluşurken başvuruların çeşitliliği dikkat çekti. Başvuran startup’lar arasında nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, engellilik/kapsayıcılık ve çevre problemlerine çözüm sunmayı hedefleyen projeler bulundu.

Yediden yetmişe yaratıcı enerji

Projeye 14 ile 62 yaşına kadar geniş bir yaş aralığındaki girişimciler başvurdu. Başvuran girişimcilerden 15 tanesi 18 yaşın altındayken başvuruların yüzde 44’ü 25 yaş altı girişimcilerden geldi. Projeye başvuru yapanların yüzde 21’i lise, yüzde 45’i üniversite mezunuyken lisanüstü ve doktora yapanların oranı yüzde 21 oldu.

Toplam ödül miktarı 150 bin TL

26 Nisan’da başvuruları tamamlanan “Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasında seçim sürecine geçiliyor. Birinci aşamada jüri tarafından yazılı başvuruları değerlendirilerek ön elemeyi geçen startuplar, 21 Mayıs’ta İstanbul’da bir günlük eğitim kampında buluşacak. Eğitim kampında mentorlar eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alarak, nihai iş planı sunumlarını hazırlayacaklar. Sunumları değerlendiren jüri, ikinci aşamada yaptıkları değerlendirme ile Almanya seyhati ile ödüllendirilecek 10 startup’ı belirleyecek.

Bugüne kadar iş geliştirme eğitimleri, atölye çalışmaları, para ödülü, ulusal ve uluslararası network geliştirme gibi farklı yollarla 150’nin üzerinde startup’ı destekleyen Mercedes-Benz Türk Startup yarışmasında ilk 10’a kalan Startup’lara “StartUP Boost” adı verilen özel bir gelişim programı ve Mercedes-Benz ile özel Almanya seyahati hediye edilecek. İlk 10 içinden “teknoloji”, “sosyal fayda” ve “jüri özel ödülü” olmak üzere 3 farklı kategoride belirlenecek 3 Startup’a ise 50’şer bin TL para ödülü verilecek. Bu yıl jüri özel ödülü yaptığı işle kadınların güçlenmesine destek olan bir startup’a gidecek. İş kolu veya alanı ne olursa olsun, kriterleri sağlayan ve yaptığı işin sonuçları kadınların güçlenmesini destekleyen bir startup jüri özel ödülünün sahibi olacak.

Mercedes-Benz-Turk-StartUP-(3)
26 Nisan’da başvuruları tamamlanan “Mercedes-Benz Türk StartUP” yarışmasında seçim sürecine geçiliyor. Birinci aşamada jüri tarafından yazılı başvuruları değerlendirilerek ön elemeyi geçen startuplar, 21 Mayıs’ta İstanbul’da bir günlük eğitim kampında buluşacak.

Mercedes Benz Türk StartUP Yarışması jüri üyeleri

Mercedes-Benz Türk Startup’ın jüri üyeleri Mercedes Benz Türk yöneticileri, sivil toplum, medya ve startup dünyasından değerli isimlerden oluşuyor.

Sivil toplum kuruluşlarını temsilen;

 • Yaşama Dair Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Ali Çalışkan,
 • Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül,
 • Açık Inovasyon Derneği Küratör’ü Zehra Doruk,
 • TurkishWIN ve BinYaprak kurucusu Melek Pulatkonak,  

Startup Hub’larını temsilen;

 • Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu,
 • StartersHub Genel Müdürü Çiğdem Toraman,

Medya grubunu temsilen;

 • Hürriyet Gazetesi Teknoloji Editörü Ahmet Can,
 • Otomobility.com Teknoloji Editörü Hakan Özenen,

Mercedes-Benz Türk’ten ise;

 • Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün
 • Mercedes-Benz Türk Otobüs Ar&Ge Direktörü Emre Kuzucu
 • Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak
 • Daimler Küresel IT Çözümleri Merkezi Direktörü Özlem Vidin Engindeniz bulunuyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here