MAN, 2010’dan bu yana 800 adet hibrit otobüs teslim etti

0
451
MAN_Bus_EOT_LionsCity_Hybrid_A37
MAN, 2010 yılından bu yana 10 farklı ülkedeki müşterilere yaklaşık 800 adet başarılı Lion’s City Hybrid (A37) model otobüs sattı.

MAN, 2010 yılında ilk hibrit otobüsü teslim etmesinden bu yana yaklaşık 800 adet MAN Lion’s City Hybrid otobüs sattı. Günden güne daha fazla büyük kent, kentiçi trafik için verimli ve temiz çözümü tercih ederken MAN EfficientHybrid modülüne sahip yeni nesil MAN Lion’s City kentiçi otobüsü başarı hikayesine devam ediyor.

25 Mayıs 2010’da Münchner Verkehrsgesellschaft taşımacılık firması ilk MAN hibrit otobüsü hizmete soktu. Dokuz yıl sonra bu temiz ve verimli otobüsler artık Avrupa’nın her yerinde görülebiliyor. Madrid, Barselona, Viyana, Varşova, Dresden, Nürnberg, Paris, Milano, Wolfsburg ve Lübeck yollarında MAN hibrit otobüsler dolaşıyor. Toplamda MAN, 2010’dan bu yana on farklı ülkede müşterilere yaklaşık 800 adet MAN Lion’s City Hybrid otobüs sattı ve hibrit tahrik konusunda büyük bir uzmanlığa sahip oldu. Fransa, İspanya, Polonya, Almanya ve İsveç satış istatistiklerinde önde gidiyor ve birlikte satış hacminin yüzde 95’ten fazlasını oluşturuyor. Fransa pazarındaki müşteriler 300’e yakın hibrit otobüse yatırım yaptılar ve İspanya’daki operatörler nerdeyse 200 araçlık yatırım gerçekleştirdiler. Ocak 2018 ve Nisan 2019 arasında şirket 194 adet MAN Lion’s City Hybrid otobüs sattı.

MAN Truck & Bus Otobüs Ürün & Satış Başkanı ve Otobüs İş Birimi Sözcüsü Rudi Kuchta, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hibrit otobüs bir trend. Yayımsız trafiğe doğru ilk adım. Gittikçe daha çok kent kentsel hareketliliğin mevcut zorluklarına tepki veriyor ve toplu taşımacılık sistemlerini yeniliyor. Bunu akılda tutarak taşımacılık operatörleri büyüyen filolarının yayımlarını ve yakıt tüketimlerini düşürmeyi diliyorlar. Başarılı Lion’s City Hybrid modelini takip eden yeni MAN kentiçi otobüs nesli, MAN EfficientHybrid’in yanı sıra son teknoloji dizel ve gaz motorlarıyla mükemmel çözüm sunuyor.

MAN_Bus_EOT_LionsCity_EfficientHybrid
MAN EfficientHybrid sistemine sahip yeni, daha verimli ve çevre dostu Lion’s City serileri başarı öyküsünü devam ettiriyor.

MAN EfficientHybrid ile Yeni Lion’s City

MAN EfficientHybrid ile yeni MAN Lion’s City serisi çok şey sunuyor. Hem yeni D15 dizel motorlu hem de tamamen yeniden geliştirilmiş E18 gaz motorlu sürüm MAN EfficientHybrid ile bir araya gelme seçeneğine sahip. MAN EfficientHybrid sistemi, yakıt tüketimini ve yayımları belirgin bir biçimde düşürüyor. Bunu yaparken stop-start işlevi kentiçi trafikte son derece sessiz ve yayımsız duruşlar sağlıyor. Otobüs Ürün Pazarlama Başkanı Jan Aichinger, şunları söylüyor: “Yeni teknoloji, otobüsün duraklarda ve trafik ışıklarında durduğunda tamamen stop etmesini sağlıyor. MAN EfficientHybrid işleviyle şimdiye kadar pazarda bunu sunan tek şirketiz. MAN EfficientHybrid, hibrit sistemimizin belirgin bir biçimde yayımları azaltmasına ve dolayısıyla kentiçindeki hava kalitesini iyileştirmisine izin veriyor. MAN EfficientHybrid ve enerji depolama donanımı 2.6 milyon dur-kalk döngüsü için tasarlandı.

Sistemin kalbini araç fren yaptığında mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren ve başlangıç torku için içten yanmalı motoru destekleyen bir elektrikli makine olan krank mili/starter motoru/alternatör oluşturuyor. Bunu yaparken geri kazanılan enerji aracın tavanındaki bir ultracap depolama sisteminde kaydediliyor ve motorun çalışıp çalışmadığından bağımsız olarak aracın elektrik sistemi destekleniyor. MAN EfficientHybrid ile birlikte yeni MAN Lion’s City’de akıllı enerji yönetim sistemi kullanılıyor. Bu sistem, dizel motorun çalışmasını ve otomatik start-stop sistemini kontrol ediyor, ultracapların şarj seviyesini denetliyor ve harici birimlerin tahriğini düzenliyor. MAN EfficientHybrid, sürekli olarak en sürdürülebilir tüketim karışımını optimize ediyor, enerji depolamayı yönetiyor ve harici birimlerin kullanılabilirliğini garanti ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here