İkinci elde fiyat baremleri yükseliyor

0
186
renault-modeller-ac
arabam.com, geçtiğimiz ağustos ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Otomotiv sektörünü ağır şekilde etkileyen pandemi süreci, araçlara talebin azalmasıyla otomobil üretimini durdurmuştu. Üretime verilen bu ara, ülkemizde sıfır araç stoklarını oldukça sıkıntıya soktu ve talep sıfırdan, ikinci ele kaydı. Bu da geçtiğimiz aylarda ikinci elde fiyatların yükselmesine yol açmıştı. Ağustos ayında ise sıfır araç stoklarındaki sıkıntının devam etmesi ve dövizdeki yükselmeyle beraber ikinci el araçların fiyatları daha üst baremlerde yer almaya başladı. 100 bin TL altındaki ilan sayısı azalırken, 100 bin TL ve üzeri ilan sayısında artış görüldü.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz ağustos ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Ağustos ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

En çok ilan verilen kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 74’ünü otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar ve arazi araçları izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilan sayılarının temmuz ayına göre yüzde 1 arttığı görülüyor.

arabam-kategori-027

Ağustos ayında Renault liderliğini korudu

Temmuzda en çok ilan verilen marka olan Renault, ağustos ayında da yine yüzde 17 oranıyla liderliğini koruyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izliyor. Temmuz ayına göre Volkswagen ilan sayısında yüzde 1’lik düşük, Fiat ilanlarında ise yüzde 1’lik artış dikkat çekiyor.

arabam-encokilan-

Clio, Astra ve Focus en çok ilan verilen otomobil modelleri

İlanlara otomobil modelleri özelinde bakıldığında, Clio, Astra ve Focus en çok ilan verilen modeller. Megane, Passat ve Corolla ise bu üç modeli takip ediyor.

arabam-10otomobil

Arazi, SUV ve pick-up kasa tiplerinde, markaların ağustos ayı oranları

arabam.com’da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran önceki aya göre yüzde 1 düşse de yine Nissan Qashqai’nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor. Temmuz ayına göre Hyundai Tucson ve Peugeot 3008 ilanlarının Chevrolet Captiva ilanlarını geçtiği görülüyor.

arabam-Suv-pickup

Ağustos ayında en çok 2012, 2015 ve 2016 model araç ilanları verildi

Ağustos ayında en fazla ilan verilen araç model yılları yüzde 8 oranı ile 2012,2015 ve 2016 oldu. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

arabam-modelyili

Motor hacmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2. el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini koruyorlar. Yeni ÖTV düzenlemesiyle beraber 1.6 motor altındaki bu oranların korunacağı hatta daha da artacağı bekleniyor.

arabam-motorhacmi

Fiyata göre ilanların dağılımı

Sıfır araç stoklarındaki sıkıntının devam etmesi ve dövizdeki artış sonucu 2. el araç fiyatlarının da artması ile 0-50 bin TL ve 50-100 bin TL aralığındaki ilanların oranları toplamda yüzde 3 düşerken, 100 bin TL üstü fiyata ait sahip ilanların sayısı arttı. Yeni yapılan ÖTV düzenlemesiyle beraber bu fiyat artışının devam edeceği ön görülüyor.

arabam-fiyataraligi

Şanzıman tipine göre ilanların analizi

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Zira, Türkiye otoparkındaki araçların oranına baktığımızda da en büyük pay, manuel şanzımanlı araçlara ait. arabam.com ağustos ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi:

arabam-vitestipi

Ağustos ayında da en çok dizel ilanlar yoğunlukta

Ağustos ayı için arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı yüzde 46 ile birinci sırada yerini alıyor. Benzin fiyatlarının artışına paralel olarak LPG 1 puan artışla yüzde 32 oranına yükseliyor.

arabam-yakittipi

Kilometresi yüksek araçlara talep yüksek

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının artışıyla beraber, yüksek kilometreli araçlara talep daha fazla.

arabam-kmaraligi

Özetle 2020 yılı Ağustos ayında en fazla “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Motor hacmi 1.2 -1.4 ve 1.4 – 1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here