İkinci el otomobil fiyatlarına ÖTV etkisi

0
14
renault-modeller-ac
Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz Eylül ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Türkiye ve dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle beraber otomobil üretimi sekteye uğramıştı. Üretimdeki sıkıntılar ve dövizdeki artış, mart ayından itibaren ikinci el fiyatlarının düzenli olarak yükselmesine neden oldu. Eylül ayına ise 30 Ağustos tarihinde yapılan ÖTV güncellemesi damga vurdu. Sıfır km fiyatlarında ani değişikliğe yol açan ÖTV düzenlemesi, eylülün ilk iki haftasında ikinci el fiyatlarında da belirsizliğe yol açtı. İkinci haftadan sonra sıfır km araç fiyat listelerinin yayınlanması ile birlikte belirsizlikten kurtulan piyasada, 2. el araçların da fiyatlarında artış etkisi görüldü. arabam.com ilan verilerine de bakıldığında 100 bin TL altındaki ilan sayısı azalırken, 150 bin TL ve üzeri ilan sayısında artış bulunuyor.

Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz eylül ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı. 

Eylül ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,  km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

En çok ilan verilen kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 72’sini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar ticari araçlar, arazi araçları ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer alıyorlar.

kategori

Eylül ayında Renault yine lider

Ağustos ayında en çok ilan verilen marka olan Renault, eylül ayında da yine yüzde 17 oranıyla liderliğini koruyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot ve BMW izliyor. Eylül ayında listeye Honda yerine Mercedes-Benz’in yüzde 3’lük ilan oranıyla girdiği görülüyor.

encokilanveren

Clio ve Astra en çok ilan verilen otomobil modelleri

İlanlara otomobil modelleri özelinde bakıldığında, Clio ve Astra en çok ilan verilen modeller. Focus, Megane ve Passat ise bu üç modeli takip ediyor.

encokilan

Arazi, SUV ve pick-up kasa tiplerinde, markaların eylül ayı oranları

arabam.com’da yayınlanan 2. el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai‘nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Hyundai Tucson modelleri izliyor. Ağustos ayına göre Honda CR-V’nin listeden düştüğü, Mitsubishi L 200’ün ise listeye 9. sıradan girdiği görülüyor.

encokilanarazi

Eylül ayında en çok 2016, 2015 ve 2012 model araç ilanları verildi

Eylül ayında en fazla ilan verilen araç model yılları yüzde 8 oranı ile 2016, 2015 ve 2011 oldu. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

modelyili

Motor hacmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2. el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini koruyorlar.

motorhacmi

Fiyatlar artmaya devam ediyor

Sıfır araç stoklarındaki sıkıntının devam etmesi ve dövizdeki artışa ek olarak 30 Ağustos’ta yapılan ÖTV güncellemesi sonucu 2. el araç fiyatlarının da artması ile 0-50 bin TL ve 50-100 bin TL aralığındaki ilanların oranları toplamda yüzde 7 düşerken, özellikle 150 bin TL üstü fiyata ait sahip ilanların sayısı arttı.

fiyataraligi

Şanzıman tipine göre ilanların analizi

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Zira, Türkiye otoparkındaki araçların oranına baktığımızda da en büyük pay, manuel şanzımanlı araçlara ait. arabam.com eylül ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi: 

vitestipi

Eylül ayında da en çok dizel ilanlar yoğunlukta

Eylül ayı için arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı 1 puan artarak yüzde 47 ile birinci sırada yerini alıyor. Dizel araçları ise LPG ve benzin tüketen araçlar izliyor.

yakittipi

Kilometresi yüksek araçlara talep yüksek

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının artışıyla beraber, yüksek kilometreli araçlara talep daha fazla.

kmaraligi

Özetle; 2020 yılı eylül ayında en fazla “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio ve Opel Astra oldu. Motor hacmi 1.2 -1.4 ve 1.4 – 1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here