Güvenli araç kullanımı için yedi öneri

0
398
Trafikte cep telefonu kullanan sürücüler daha fazla hata yapıyor.

Türkiye’de 150 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve dünyanın önde gelen sigorta kuruluşlarından olan Generali Sigorta, güvenli sürüş için olmazsa olmaz noktaları araç sürücüleriyle paylaştı.

Kentiçinde, özellikle de büyük şehirlerde yoğun araç sayısı ve trafik yüzünden araç sürmek oldukça zordur. Bunun yanında yoğun yaya trafiği, motosiklet ve bisikletler de araç kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar olarak öne çıkıyor. Generali Sigorta, dikkat edilmesi gereken ve güvenli sürüş için olmazsa olmaz noktaları araç sürücüleriyle paylaştı.

Emniyet kemerlerini takmayı ihmal etmeyin  

Emniyet kemeri, trafik kazalarındaki ölüm riskini hem ön koltuktakiler hem de arka koltuk yolcuları için azaltıyor. Ancak bu kadar hayati önem taşımasına karşın emniyet kemeri kullanımı ne yazık ki Türkiye’de halen istenilen düzeyde değil. Araç içinde ön ya da arka koltukta oturulması ve kısa ya da uzun mesafede seyahat ediliyor olması fark etmeksizin mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

Diğer sürücülere dikkat

Şehir trafiğinde sürücülerin dikkati ve araç kullanma eğilimleri güvenli sürüşü etkileyen bir diğer unsur. Ancak yapılan hatalardan biri, araç sürücüsünün diğer araç sürücülerini kendi kadar dikkatli olarak varsaymasıdır. Bu genel yanılgının aksine diğer sürücülerin dikkat derecesinin düşük olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Trafik işaretlerini iyi okuyun

Trafik kuralları, yaya ve sürücülerin yolda giderken uymaları gereken kurallardır. Usta bir şoför, trafik ikazlarının ne anlama geldiğini bilir ve uygular. Trafik işaretlerine uymamak diğer sürücü ve yayaları tehlikeli durumlara düşürebilir.

Hız limitlerine uyun  

Her yıl hız limitlerine uymayan sürücüler nedeniyle yaşanan kazalar sürücünün, araç içindekilerin, diğer sürücülerin ve yayaların sakat kalmalarına ve maddi zarara uğramalarına neden oluyor. İyi bir sürücü yavaş gitmesi gereken yerde yavaş, hızlı gitmesi gereken yerde ise yeterince hızlı giden sürücüdür.

Cep telefonu kullanmayın  

Trafikte ilerlerken sürücüler dikkatlerini tamamıyla yola odaklamalıdırlar. Kamuoyu ile paylaşılan birçok rapor ve araştırma, cep telefonlarının kullanımı sırasında sürücülerin daha fazla hata yaptığını ortaya koymaktadır. Cep telefonu ile sadece konuşmanın yanı sıra mesaj yollamak, e-postaları kontrol etmek ya da sosyal medya uygulamalarıyla meşgul olmak da büyük risk yaratan diğer faktörler.

Sağ şeritten gidin  

Sağ şeritte kalmak, güvenli sürüş için avantaj sağlamaktadır. Bu şeritte hız çok yüksek olmayacağından aracın ve sürücünün daha güvende olacağı unutulmamalıdır.

Sigortasız yola çıkmayın  

Kentiçinde kaza riski araç yoğunluğundan dolayı her zaman daha fazla. Araç sürücüsünün otomobilini dikkatli sürmesine rağmen diğer araçların varlığı ve diğer şoförlerin dikkat düzeyi kaza riskini etkiliyor. Araç sürücüleri bu risklere karşı, kasko ve trafik sigortasına mutlaka sahip olmalı, hem kendini hem de aracını güvence altına almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here