Fransız Hükümeti tarafından yayımlanan Brexit geçiş süreci bitiminde uygulanacak kurallar ve elektronik gümrük sistemleri kesintisi

0
21
und-dikkat-fransiz-hukumeti-tarafindan-yayimlanan-brexit-gecis-sureci-bitiminde-uygulanacak-kurallar-ve-elektronik-gumruk-sistemleri-kesintisi
Fransız Hükümeti, Brexit geçiş süreci bitiminde uygulanacak kuralları ve elektronik gümrük sistemleri kesintisi hakkında bilgileri yayımladı.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması ile ilgili geçiş süreci 31.12.2020 itibariyle sona erecek olup; bu tarih sonrası Birleşik Krallık ve AB arasında yeni gümrük prosedürleri geçerli olacak.

Bu doğrultuda Fransız Hükümeti tarafından 21.12.2020 tarihinde yayımlanan resmi bilgi notuna istinaden;

31 Aralık gece yarısından önce başlayan ve bu tarihten sonra neticelenecek; Birleşik Krallık’tan AB yönüne veya AB’den Birleşik Krallık yönüne yapılan ithalat ve ihracat işlemleri hakkında bazı özel prosedürler uygulanacak. İlgili işlemlere yönelik düzenlemeler aşağıdaki gibi:

Sınır Prosedürleri

AB Üyeliğinden Çekilme Anlaşması’nın 47. Maddesi gereğince;

Birleşik Krallık’tan Avrupa Birliği’ne ya da Avrupa Birliği’nden Birleşik Krallık’a 31 Aralık 2020 gece yarısından önce hareketi gerçekleşen mallar AB malı statüsünü koruyacak. Yani fiziksel olarak sınır geçişi 31 Aralık 2020 gece yarısı sonrası olsa dahi bu mallar için AB sınırından girişte ya da çıkışta beyanname zorunluluğu olmayacak.

1 Ocak 2021 itibariyle Fransa ve Birleşik Krallık arasındaki sınır geçişleri için Kanal sahilinde bulunan sahalarda konuşlandırılacak akıllı sınır sisteminden (Smart Border IS) gümrük belgeleri ile araç plakası bilgilerinin eşleştirilmesi işlemleri öncesinde sürücülerin yola çıkış tarihlerini doğrulamak amacı ile CMR belgelerini sunmaları gerekiyor. Bu tarih 31 Aralık 2020 gece yarısı öncesinde olduğu takdirde ilgili mallar ihracat veya ithalat beyannamesi zorunluluğu dışında kalacak. Malları teslim alan ve onların sorumluluğunu alan ancak bir alt taşımacıya taşıtacak olan nakliye komisyoncusu firmalar da beyanname zorunluluğundan forwarder yetkilerini ispat etmeleri koşulu ile muaf olabiliyorlar.

2021 tarihli CMR belgeleri için ise yeni gümrük kurallarına uyma zorunluluğu mevcut.

Diğer yandan; yukarıda belirtilen prosedürler yalnızca malların gümrük işlemlerinde geçerli. Veterinerlik, sağlık kontrolleri ve bitki sağlığı gibi girişte yapılan kontroller kapsam dışında kalmakta ve uygulanmakta.

31 Aralık 2020 gecesi elektronik gümrük hizmetlerinin kesintiye uğraması

Birleşik Krallık’ın AB’den çıkışı ile birlikte elektronik gümrük sistemlerinde güncelleme yapılması gerekiyor. Bu doğrultuda, elektronik gümrük hizmetleri 31 Aralık 2020 saat 22.30’dan 1 Ocak 2021 saat 07.00’a kadar kesintiye uğrayacak ve bu süre zarfında gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün olmayacak.

Öte yandan, BREXIT Akıllı Sınır Sistemi (Smart Border IS) gece yarısından itibaren kullanımda olacak ve 2020 yılına ait CMR’si bulunan tırlar yeşil hatta yönlendirilecek ( sağlık ve bitki sağlığı kontrolüne tabi olan eşya için yapılan rezervasyona bağlı olarak).

Süreçler esnasında yaşanan herhangi bir zorluk Genel Müdürlük’ün (Directorate General-DRI) “Avrupa Birliği” departmanının dikkatine sunulmalı. (dg-dri@duane.finances.gouv.fr)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here