Eurasia Rail, 3-5 Mart 2021’de Konya’da düzenlenecek

0
165
Hyve_gorsel_Eurasia_Rail_0
9. Eurasia Rail Fuarı, 3-5 Mart 2021 tarihleri arasında Konya Ticaret Odası - TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacak.

Türkiye’nin demiryolunda gösterdiği ivme ve atılımlar, Hyve Group’un düzenlediği Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı – Eurasia Rail aracılığı ile tüm dünyaya sunuluyor.

İki yılda bir düzenlenen ve bu yıl ilk kez Konya’da düzenlenecek olan 9. Eurasia Rail Fuarı, 3-5 Mart 2021 tarihleri arasında Konya Ticaret Odası – TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacak. Fuar, 94’üncü yılını kutlamaya hazırlanan TCDD’nin teşekküllerinde, başta T.C Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere, Konya Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, MÜSİAD Konya ve Mevlana Kalkınma Ajansı’nın işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Hyve_gorsel_Eurasia_Rail_Hyve_Group_Bolge_Direktoru__Kemal_ulgen
Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen

Demiryolu sektörüne verilen önemin, Türkiye Lojistik Master Planı’nda net bir şekilde görüldüğünü hatırlatan Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, Kuşak & Yol Projesi ile birlikte Türkiye’nin, Asya ve Avrupa arasındaki demiryolu ve lojistik üs olma fırsatının altını çizerek şunları söyledi: “Başta T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD olmak üzere, Türkiye’nin yolcu ve yük taşımacılığında demiryollarının payının artırılması için tüm kurumlar yoğun bir biçimde çalışıyor. Milli Elektrik Tren Seti’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte Türkiye’nin stratejik, ekonomik ve lojistik gücü daha da artacak. Bu anlamda, ülkemizin demiryolu gelişiminde sahip olduğu bilgi birikimini ve kas gücünü tüm dünyaya tanıtmak için Eurasia Rail çok önemli bir platform. Fuarımız; yerli ve yabancı katılımcılara Türkiye’nin demiryolundaki gelişim imkanlarını yerinde gözlemleme fırsatının yanı sıra, yeni iş birlikleri yaratma imkânı da sunacak.

Eurasia Rail ile TCDD’nin kabiliyetleri dünya ile paylaşılıyor

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın demiryolu sektörünün, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin en önemli halkalarından biri olarak gördüğünü belirten TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Eurasia Rail Fuarı’nın milli firmaların rekabet gücü ile yenilik kapasitelerini artırmasında destek sağladığını, TCDD’nin imkân ve kabiliyetlerini diğer ülkelerle paylaşma ve iş birlikleri fırsatı verdiğini söyledi. Ali İhsan Uygun, şunları söyledi: “Fuara katılacak yerli ve yabancı ziyaretçilere, Türkiye’nin eriştiği imkân ve kabiliyetlerin tanıtılmasında önemli rol oynayacak olan 9. Eurasia Rail Fuarı; sektör temsilcilerimizin ürünlerinin dış pazarlara tanıtabilmesi, yeni satış kanalları ile yerli ve uluslararası firmalarla iş birlikleri geliştirilebilmesi, ortaklıklar kurularak teknolojik gelişmelerden fayda sağlanabilmesi, yerli ve yabancı alım heyetleri ile doğrudan görüşme imkânı sunabilmesi açısından önemli fırsatlar yaratacaktır. Bu fırsatlar doğrultusunda hedefimiz, ülkemizde ekonomik canlanmanın, refahın ve istihdamın artırılmasında demiryollarımızla katkı sunmak olacaktır.

Hyve_gorsel_Eurasia_Rail_01
8. Eurasia Rail, 10-12 Nisan tarihleri arasında İzmir’de 18 ülkeden 229 firmanın katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Eurasia Rail, Türkiye’nin prestijini artırıyor

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hazırladığı Türkiye Lojistik Master Planı’na dikkat çeken Uygun, süren ve planlanan yatırımlar ile mevcut 12 bin 700 km’lik demiryolu ağının, 2023 yılında 25 bin 200 km’ye ulaşacağını hatırlattı. Uygun, sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut hatların elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi, lojistik merkezleri ve iltisak hattı projelerinin tamamlanmasıyla demiryolundaki yük ve yolcu taşıma payları daha da artacak ve demiryolu sektörü bir bütün olarak gelişecektir. Gelişen sektör içinde paydaşların bir araya gelmesinde büyük önem arz eden Eurasia Rail, ülkemizin prestijini artırmaktadır. Ekonomik ve çevreci özellikleri ile de öne çıkan demiryolu, karayoluna kıyasla; yol yapım maliyeti, işletme ve yük taşımadaki ekonomik üstünlüğü ile yakıt, zaman ve karbon salınımın düşüklüğü bakımından kârlıdır. Yalnız yapım maliyeti açısından karayoluna kıyasla 3,5 kat daha ekonomiktir.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenen Eurasia Rail Fuarlarının düzenlendiği alanlara demiryolu bağlantısı bulunmadığı için demiryolu araçlarının sergilenemediğini hatırlatan Uygun, Kayacık Lojistik Merkezi’ne 5 km mesafede bulunan TÜYAP Konya Fuar Alanı’nda üretici firmaların bu yöndeki taleplerinin rahatlıkla karşılanabileceğini paylaştı. Uygun; 2021 Eurasia Rail Fuarı’nda sergilenecek demiryolu araçlarının, trenle Kayacık Lojistik Merkezi’ne, buradan da karayoluyla fuar alanına getirileceğini, TCDD tarafından döşenecek temsili demiryolu üzerinde sergilenebileceğini ekledi.

Hyve_gorsel_Eurasia_Rail_2
Fuar, 94’üncü yılını kutlamaya hazırlanan TCDD’nin teşekküllerinde, başta T.C Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmak üzere, Konya Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, MÜSİAD Konya ve Mevlana Kalkınma Ajansı’nın işbirliğinde gerçekleştirilecek.

18 Ülke, 229 Firma, 12 bini aşkın ziyaretçi

8. Eurasia Rail, 10-12 Nisan tarihleri arasında İzmir’de 18 ülkeden 229 firmanın katılımı ile gerçekleştirilmişti. Fuarda; Alstom, Metro İstanbul, Caf, Durmazlar, CRRC, Aselsan, Siemens, TCDD, Hyundai Eurotem, Kardemir, Talgo, Knorr-Bremse, Ansaldo Sts ve Bozankaya’nın gibi sektörün yerli ve yabancı önde gelen isimleri firmaları da yer almıştı.

Alım heyeti programı çerçevesinde katılımcı, ziyaretçi ve alıcılar arasında 3 günde 776 toplantının düzenlendiği 8. Eurasia Rail Fuarı toplamda 12 bin 322 ziyaretçiyi ağırlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here