Döviz artışı sonrası ikinci elde talep yüksek kilometreli araçlara kaydı

0
228
otomobil_pazari
Türkiye’nin önde gelen 2. el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz temmuz ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Tüm sektörleri ağır şekilde etkileyen pandemi süreci 2. el otomotiv sektörünü de oldukça etkilemişti. Önlemlerin alınmasıyla Haziran ayındaki normalleşmeyle beraber sıfır ve ikinci el araç piyasası hareketlenmiş ve satışlar artışa geçmişti. Temmuz ayında ise bu normalleşmeye döviz kurlarındaki artış ve bayram öncesi araçlara talep etki etti. Bu etki ilan fiyatlarının artmasına ve daha yüksek kilometre aralığındaki araçların tercih edilmesine yol açtı.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz temmuz ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına ışık tutacak istatistikleri paylaştı.

Temmuz ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre analizi şöyle:

En Çok İlan Verilen Kategoriler

arabam.com’daki ilanların yüzde 75’ini otomobiller oluşturuyor. Haziran ayında Minivan & Panel van kategorisindeki ilanların oranı yüzde 11 iken, normalleşmenin devam etmesiyle beraber temmuz ayında yüzde 12’ye yükseldi.

ikinciel

Temmuz ayının lideri yine Renault oldu

Haziran ayının lideri olan Renault markası 2. el ilanlarda, temmuz ayında da yine yüzde 17 oranıyla liderliği kimseye kaptırmadı. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot, BMW ve Honda izliyor.

ilan

Temmuz ayında Clio, Astra ve Focus liderliği paylaşıyorlar

İlanlara model özelinde bakıldığında haziran ayında olduğu gibi temmuz ayında da Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus liderliği paylaşıyorlar. Megane, Passat ve Corolla ilan sayısında ilk 3 modeli takip ediyor.

otomobil

Arazi, SUV ve Pick-Up kasa tiplerinde, markaların temmuz ayı oranları

arabam.com’da yayınlanan 2. el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai‘nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan modelleri izliyor. Haziran ayına göre Captiva ilanlarının, Peugeot 3008 ve Nissan Juke ilanlarını geçip 5. sıraya yerleştiği görülüyor.

arazisuv

Temmuz ayında en çok 2012 ve 2016 model araç ilanları verildi

Temmuz ayında en fazla ilan verilen araç model yılı yüzde 9 oranı ile 2012 oldu. 2012 model araçları 2016 ve 2015 model araçlar takip ediyor. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

modelyili

Motor hacmine göre ilanların dağılımı

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarı da arttığı için 1.4 ve 1.6’lık motorların 2. el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini koruyorlar.

motorhacmi

Fiyata göre ilanların dağılımı

İlanlar içinde en yüksek payı yüzde 37 oranıyla 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Temmuz ayındaki döviz kurunun artışı ve sıfır araç stoklarındaki sıkıntılar ikinci el fiyatlarına da yansıdı. 0-50 bin TL aralığındaki ilanlar yüzde 3, 50 bin TL – 100 bin TL aralığındaki ilanlar ise yüzde 2 düşerken, oranların daha yüksek fiyat aralıklarına kaydığı görülüyor.

Şanzıman tipine göre ilanların analizi

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Zira, Türkiye otoparkındaki araçların oranına baktığımızda da en büyük pay, manuel şanzımanlı araçlara ait. arabam.com temmuz ilanlarının şanzıman tipine göre dağılımı aşağıdaki gibi:

sanziman

Temmuz ayında da en çok dizel ilanlar yoğunlukta

2020 Temmuz ayı için arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı yüzde 47 ile birinci sırada yerini alıyor. Benzin fiyatlarının artışına paralel olarak LPG yüzde 31 oranını koruyor.

yakittipi

Kilometresi yüksek araçlara talep yüksek

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının artışıyla beraber, yüksek kilometreli araçlara talep daha fazla. Bu talep ilan verilen araçlara da yansıyor.

kmaraligi

Özetle; 2020 yılı Temmuz ayında en fazla “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu. Motor hacmi 1.2 -1.4 ve 1.4 – 1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here