Daimler Trucks ve Torc Robotics, otonom kamyon testlerini genişletiyor

0
6894
daimlertrucks-torcrobotics-freightliner_03
Daimler Trucks ve Torc Robotics, otonom (özerk) kamyon teknolojisi (SAE Seviye 4) testlerini Birleşik Devletler’de halka açık yeni yollara doğru genişletiyor.

Daimler Trucks’ın Otonom Teknoloji Grubu’nun ortakları Daimler Trucks ve Torc Robotics, yakında otonom (özerk) kamyon teknolojisinin testlerini Birleşik Devletler’de yeni halka açık yollara doğru genişletecek. Takım, ocak ayında ek güzargahların ilk haritalamasını tamamladı. Bu halka açık yollardaki test çabaları, takımların, bilgisayar simülasyonlarının ve kapalı yol güzergahlarının ötesinde gerçek trafik senaryolarında veri toplamasına olanak sağlıyor.

İlk halka açık yol testleri geçen yıl Torc’un merkezinin bulunduğu güneybatı Virjinya’da başladı. Destekleyici eyalet ve yerel yönetimlerle birlikte gelişmiş altyapı ve otoyol sistemi, takımların, otonom sistemi test etmesine, geliştirmesine ve uygulamasına olanak verdi. Otonom Teknoloji Grubu, otonom sürüş yazılımının gelecek neslini Virjinya’da test etmeye devam edecek ve kullanılacak yeni yolları toplanan veriye ekleyecek. Bu yoğun testler, Daimler Trucks’ın ve Torc’un yüksek seviyede otonom kamyonların yollarda güvenle hareket edebilmesi için kapsamlı doğrulama yaklaşımının bir parçası.

freightliner-cascadia-otonom-05
Yoğun test çabaları Daimler Trucks’ın ve Torc Robotics’in yüksek seviyede otonom kamyonların yollarda güvenle hareket edebilmesi için kapsamlı doğrulama yaklaşımının bir parçası.

Birleşik Devletler’de yol testlerinin genişlemesi, yol güvenliğini ve taşımacılıktaki verimliliği artırmak için güven oluşturma ortak hedefini gerçekleştirmek amacıyla Grup’un sürücülerle, ruhsatlandırma birimiyle ve toplumdaki paydaşlarla işbirliğinin ve süregelen gerçek şartlardaki uygulamaların bir parçası.

Daimler Trucks Otonom Teknoloji Grubu Başkanı Dr. Peter Vaughan Schmidt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Güvenlik en önemli önceliğimiz. Testleri Birleşik Devletler’de yeni yollara doğru genişleterek daha çok öğrenebiliyoruz, farklı ortaklarla çalışabiliyoruz ve gelişmiş test yöntemlerimizi yeni ortamlara uygulayabiliyoruz. Bu öğrendiklerimiz, müşterilerimize ve topluma değer sağlarken, güvenli ve güvenilir yüksek seviyede otonom sürüşe ulaşma hedefimize yardım ediyor.” dedi.

Daimler Trucks ve Torc Robotics: taşıt ve yazılım testinde güçlü uzmanlık

Daimler Trucks’ın dünya çapında ticari taşıtları test etme ve ticari taşıtların dayanıklılığını, güvenilirliğini ve güvenliğini doğrulama alanında düzinelerce yıllık tecrübesi bulunuyor. Etkin Sürüş Yardımı (Mercedes-Benz Actros, FUSO Super Great) ve Etkin Şerit Takibi ile Detroit Assurance 5.0 (Freightliner Cascadia) ile Daimler Trucks, yarı özerk (otonom) sürüşü seri üretime soktu. 2019’da Kuzey Amerika’da pazar payı önderi olan Freightliner, ilk SAE Seviye 2 otonom kamyon olan Freightliner Cascadia’yı tanıttı.

torcrbotics-otonomteknolojigrubu-01
Halka açık yollardaki test çabaları, takımların bilgisayar simülasyonlarının ve kapalı yol güzergahlarının ötesinde gerçek trafik senaryolarında veri toplamasına olanak sağlıyor.

Benzer şekilde Torc’un “Asimov” otonom (özerk) sürüş sistemi ülke çapında halka açık yollarda sıfır kaza ile test ediliyor. Yoğun test deneyimlerini birleştiren Daimler Trucks ve Torc, kapsamlı bir doğrulama yaklaşımı ve otonom sürüş için güvenlik protokolleri geliştirdiler ve SAE Seviye 4 otonom kamyonları test etmek ve ticari olarak sunmak için federal altyapı politikalarıyla tamamen uyum içindeler.

Tüm otonom (özerk) sürüşler, sistemi izleyecek bir mühendise ve Daimler Trucks ve Torc tarafından sertifikalandırılmış yüksek eğitimli bir güvenlik sürücüsüne ihtiyaç duyuyor. Tüm güvenlik sürücüleri ticari ehliyete ve araç dinamikleri ve otonom sistemler konusunda özel eğitime sahipler.

Daimler Trucks, talep artarken pazarda önder konumda – Birleşik Devletler’de en iyi test şartları

Birleşik Devletler Taşımacılık İstatistikleri Bürosu’na göre son 10 yılda kamyonlarla taşınan yük miktarı yüzde 56 oranında arttı. Bu sayının önümüzdeki 25 yılda ikiye katlanması bekleniyor. Aynı zamanda kamyon endüstrisi sürücü bulma sıkıntısıyla karşı karşıya. Bu gelişmeler; güvenli, güvenilir, maliyet etkin kamyonla taşımacılık çözümleri için giderek artan ihtiyaca katkıda bulunuyor. Birleşik Devletler pazar önderi ve endüstride yenilikçilik önderi olarak Daimler Trucks Kuzey Amerika’nın rolü, otonom (özerk) kamyon teknolojilerini güvenle geliştirmek ve test etmek için eşsiz bir konum sağlıyor.

daimlertrucks-otonomteknolojigrubu_04
Tüm otonom (özerk) sürüşler, sistemi izleyecek bir mühendise ve Daimler Trucks ve Torc tarafından sertifikalandırılmış yüksek eğitimli bir güvenlik sürücüsüne ihtiyaç duyuyor.

Daimler Trucks Kuzey Amerika Başkanı ve CEO’su Roger Nielsen, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Müşterilerimize her zaman en güvenli ve en güvenilir ürünleri tedarik etme sözümüzü tutmak için yeni teknolojiler keşfetmek ve bunları uygulamak zorundayız. Yüksek seviyede otonom sürüş sistemleri ile güvenlik hedeflerimize ulaşmak, yoğun testler ve bu teknolojilerin yeteneklerinde ve yararlarında güven oluşturmayı gerektiriyor. Birleşik Devletler yollarında kullanılabilirliği kanıtlamak sadece teknolojik bir zorluk değil. Müşterilerin ve sürücülerin, yasa koyucuların, yerel toplulukların ve toplumun katılımını ve girdisini gerektiriyor. Her bir paydaş, faaliyet gösterdiğimiz çerçevenin geliştirilmesinde önemli bir rol oynuyor. İşbirliğinin bu yolculuğun kalbi olduğuna yürekten inanıyoruz ve yol gösteriyoruz.

Otonom Teknoloji Grubu – otonom sürüş için küresel bir güç merkezi

Geçen yılın başında otonom sürüşe yapılacak yatırımın açıklanmasının ardından Daimler Trucks, Haziran 2019’da Otonom Teknoloji Grubu’nu kurdu. Torc ile birlikte Daimler Trucks’ın otonom kamyon sürüşü için küresel organizasyonu, dünya çapındaki deneyimini ve uzmanlığını bir araya getirdi. Grup; araştırma ve geliştirmeyi, test ve doğrulamayı ve on yıl içinde (SAE Seviye 4) yüksek seviyede otonom kamyonların seri üretimi vizyonu ile gerekli operasyon altyapısının ve ağının kurulmasını içeren otonom sürüş yol haritasının genel stratejisinin ve uygulanmasının sorumluluğunu aldı. Otonom Teknoloji Grubu, şirketin Birleşik Devletler Portland ve Blacksburg’de ve Almanya Stuttgart’da yerleşik dünya çapındaki geliştirme ağı vasıtasıyla farklı yerleşkelerde çalışan uzmanlar ile küresel bir erişime sahip.

otonom-freightliner-cascadia
Takım, ocak ayında ek güzergahların ilk haritalamasını tamamladı. Testler yakında başlayacak.

Torc Robotics: yazılım uzmanı, Daimler Trucks ailesinin bir parçası

Merkezi Virjinya Blacksburg’de bulunan Torc, Daimler Trucks’ın şirkete yaptığı yatırımın ardından Ağustos 2019’da Otonom Teknoloji Grubu’nun bir parçası oldu. İki şirketin güçlerinin bir araya gelmesi, Torc’un otonom sürüş yazılımı geliştirme uzmanlığı ile Daimler Trucks’ın güvenilir ve güvenli kamyonlar tedarik etmedeki uzmanlığının harmanlanmasıyla eşsiz bir ortaklık yarattı. Torc, ağır taşıtlarda gelişmiş, yola hazır teknolojinin yanı sıra uzun yıllara dayanan deneyim sunarak otonom (özerk) sürüş alanında küresel bir endüstri önderi haline geldi. Torc’un SAE Seviye 4 sanal sürücü sistemi “Asimov”;  kentiçinden otoyol güzergahlarına kadar halka açık yollarda gerçekleştirilen sayısız uygulamanın yanı sıra yağmur, kar, sis ve değişen ışık koşullarında başarıyla bütünleştirildi ve test edildi.

Torc Robotics CEO’su Michael Fleming ise “Her zaman yola hazır Seviye 4 taşıtların ticarileştirilmesinin bir sürat koşusu değil, maraton olduğunu söyledik. Kamyonun mucidi ve endüstrinin pazar önderi olan Daimler Trucks ile ortaklık yaparak teknolojinin güvenli ve güvenilir şekilde sunulabileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here