Daimler Truck’ın hidrojen yakıt hücreli kamyonu yol kullanımı için lisans aldı

0
464
MB-GenH2
Ekim ayında, hidrojen yakıt hücreli kamyon Mercedes-Benz GenH2 Kamyon'un daha da geliştirilmiş prototipi, halka açık yollarda kullanım için Alman makamlarından onay aldı.

Daimler Truck, araçlarının elektrikli hale getirilmesi için sürekli olarak teknoloji stratejisini takip ediyor ve şimdi bir sonraki dönüm noktasına ulaştı: Ekim ayında, hidrojen yakıt hücreli kamyon Mercedes-Benz GenH2 Kamyon‘un daha da geliştirilmiş prototipi, halka açık yollarda kullanım için Alman makamlarından onay aldı. Nisan ayında kamyon üreticisi, 2020 yılında görücüye çıkardığı Mercedes-Benz GenH2 Kamyon‘un test pistlerinde testlerini yapmaya başladı. Orada, seri versiyonunda yakıt ikmali için hiç durmadan bin kilometreye ve daha fazla menzile ulaşmayı hedefleyen kamyon, şimdiye kadar birkaç bin kilometreyi başarıyla tamamladı. Şimdi, testler halka açık yollara, yani Rastatt yakınlarındaki B462 yoluna genişletildi. Orada, eWayBW projesinin bir parçası olarak, pantograflı kamyonları çalışırken test etmek için taşımacılık elektrikli hale getirilecek. Proje ayrıca akü elektrikli Mercedes-Benz eActros‘un pantograflı kamyonlar ve diğer üreticilerin yakıt hücreli kamyonları ile karşılaştırmalı testlerini de içerecek. Daimler Truck‘ın pantograflı kamyonlar için herhangi bir planı yok. Temmuz 2019’dan bu yana, akü elektrikli Mercedes-Benz eActros, Logistik Schmitt şirketinde Rastatt civarındaki kapsamlı saha testlerinde değerini kanıtlamış durumda. Mercedes-Benz GenH2 Kamyon‘un yol kullanımı onayı ile Daimler Truck, seri üretim yolunda önemli bir kilometre taşına ulaştı.

Seri olarak üretilen ilk GenH2 Kamyon‘un 2027’den itibaren müşterilere teslim edilmesi bekleniyor ve buna ek olarak, şirket 2039’a kadar Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da sadece karbon nötr araçlar sunmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için Daimler Trucks & Buses, araçlarını elektriklendiriyor ve aküyle çalışan veya hidrojene dayalı tahrik sistemleri kullanan çift yollu bir strateji izliyor. Bu teknolojilerin kombinasyonu, Daimler Truck‘ın müşterilere özel kullanım durumları için en iyi araç seçeneklerini sunmasını sağlıyor: yük ne kadar hafifse ve mesafe ne kadar kısaysa, akülerin kullanılma olasılığı o kadar yüksek oluyor. Yük ne kadar ağırsa ve mesafe ne kadar uzunsa, yakıt hücrelerinin tercih edilen sistem olma olasılığı o kadar yüksek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here