Caetano H2.City Gold, Danimarka’da yeşil hidrojen üretim tesisinin açılışında yer aldı

0
155
H2.City-Gold-Denmark
Caetano'nun hidrojenle çalışan elektrikli otobüsü H2.City Gold, Everfuel'in Danimarka Fredericia'daki HySynergy tesisinin açılışına katıldı.

Caetano‘nun hidrojenle çalışan elektrikli otobüsü H2.City Gold, Everfuel‘in Danimarka Fredericia’daki HySynergy tesisinin açılışına katıldı. Everfuel, Crossbridge Energy A/S ve Danimarka İklim, Enerji ve Tedarik Bakanı Dan Jørgensen, Avrupa’nın en büyük Power-to-X tesisi olacak tesisin temellerini attı.

HySynergy projesi, Avrupa’da türünün en büyüğü olacak ve ilk işletme fazında 20 MW’lık bir elektroliz ve Power-to-X tesisi olacak. İlk faz 2022 yazında tamamlanacak. İkinci fazda santralin 2025 yılında 300 MW’a çıkarılması planlanıyor.

H2.City Gold, Caetano’nun Toyota‘nın yakıt hücresi sistemine ve 400 km menzile sahip hidrojenle çalışan elektrikli otobüsü. CaetanoBus‘un misyonu, dünyanın dört bir yanındaki şehirlere daha geniş bir temiz ürün portföyü sağlamak.

CaetanoBus CEO’su Patrícia Vasconcelos, konuyla ilgili olarak “Operatörlerin iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmalarına ve insanların daha yeşil bir şekilde hareket etmesine yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz. Otobüsümüzü, sürdürülebilirlik uygulamalarında çoktan yol almış bir ülke olan ve Gezegene karşı tutumlarımızın öneminin büyük bir vicdanı olan Danimarka’da görmek bir onur.” dedi.

Everfuel CEO’su Jacob Krogsgaard ise şunları söyledi: “2025 yılına kadar HySynergy, mobilite sektörü ve endüstriden kaynaklanan yıllık 500.000 tona kadar karbon emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunacak. Bu da Danimarka karayolu taşımacılık sektöründen kaynaklanan toplam karbon emisyonlarının yüzde 11’ine tekabül ediyor. HySynergy projesinde çığır açan harika bir gün geçirdik ve Caetano’nun misafirlerimizi güvenli bir şekilde etkinlik alanına ulaştırmasından ve hidrojen otobüsü kullanmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemesinden mutlu olduk.

HySynergy, Danimarka hükümetinin 2030 yılına kadar yayımları yüzde 70 azaltma hedefine katkıda bulunacak. HySynergy’nin kurulması, Danimarka’daki yeşil hidrojen üretiminin önemli ölçüde artırılmasını içeriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here