B2CDirect ve Yandex.Market güçlerini birleştiriyor

0
497
Yandex.Market Uluslararası İş Geliştirme Grup Başkanı Alex Vassiliev ve B2CDirect Genel Müdürü Yusuf İbili

Türkiye’nin E-İhracat uzmanı B2CDirect, Yandex ve Sberbank işbirliğiyle gerçekleştirdiği yeni küresel pazaryeri projesini duyurdu. “Bringly” adı verilen küresel pazaryeri projesine destek verecek olan B2CDirect, 1 milyar Dolar değerleme ve 500 milyon Dolar sermaye ile kurulan şirketin Türkiye’deki tek ve yetkili iş ortağı oldu. Bu stratejik işbirliği kapsamında uluslararası teslimat, ihracat ve pazaryeri entegrasyon çözümleri sunacak olan B2CDirect, Türk markalarını Rusya’daki milyonlarca müşteriye ulaştıracak.

Türkiye’nin E-İhracat uzmanı B2CDirect, Yandex ve Sberbank işbirliğini duyurdu. İşbirliği kapsamında, 1 milyar Dolar değerleme, 500 milyon Dolar başlangıç sermayesi ile Yandex ve Sberbank ortaklığıyla kurulan Yandex.Market şirketine lojistik ve stratejik operasyon desteği verecek olan B2CDirect, “Bringly” adı verilen pazaryeri çözümü ile Yandex.Market’in Türkiye’deki tek ve yetkili iş ortağı oldu. Bu stratejik işbirliği sayesinde B2CDirect, Türk markalarını Rusya’da milyonlarca müşteriye ulaştıracak.

Rusya’da beş yıl içinde e-ticaret alanında önderliği ele geçirmeyi hedefleyen Yandex.Market, B2CDirect desteği ile küresel pazaryeri olan “Bringly”de Türk markalarına Rusya ile yapacağı e-ihracatta güvenilir, hızlı ve şeffaf bir hizmet imkanı sağlayacak.

B2CDirect, işbirliği ile e-ihracat operasyonları için ekonomik, kaliteli ve uçtan-uca tasarlanmış lojistik hizmetleri de sunacak. Türkiye’den Rusya’ya e-ihracat yapmaya hazırlanan şirketlere kapsamlı çözümler sunacak olan B2CDirect, toplamda 230’dan fazla ülkeye teslimat ve gümrükleme çözümü sunarken tüm maliyetleri müşterilerine önceden kesin ve garantili bir şekilde bildiriyor.

B2CDirect, sunduğu sınır ötesi e-ticaret ve pazaryeri entegrasyon çözümü ile Türkiye’de her ölçekten işletmenin ürünlerini Rusya pazarına sunmasını ve milyonlarca Rus müşterine ulaşmasını sağlayacak.

B2CDirect Genel Müdürü Yusuf İbili

10 milyar Dolar’lık sınır ötesi işlem hacmi

Rusya’nın 27 milyar Dolar’lık e-ticaret iş hacminde, online gerçekleşen her 3 siparişten birisi artık yurtdışından geliyor. 2018 yılında, 10 milyar Dolar’ı aşması öngörülen sınır ötesi işlem hacminde, bu stratejik işbirliği ile 2019 yılında Türkiye’den 50 milyon Dolar’lık iş hacmine ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden B2CDirect Genel Müdürü Yusuf İbili, “Yandex.Market, Rusya’da e-ticaret alanında önder şirketlerden biri, yeni operasyonlarında Türkiye’yi tercih etmelerindeki en büyük etkenlerin başında Türk markalarının bilinir olması, ürün kalitesi ve özellikle de Türkiye’nin sahip olduğu konum avantajı geliyor.” dedi.

2023’te Rusya ve Türkiye arasında 1 milyar Dolar’lık e-ticaret işlem hacmine ulaşılacak

B2CDirect olarak bu stratejik işbirliği ile Türkiye’nin e-ihracat hacmini daha da artıracaklarını dile getiren Yusuf İbili, “Ülkemizde faaliyet gösteren 2.5 milyon kayıtlı KOBİ’nin 900 bini potansiyel ihracatçı durumunda; ama bu KOBİ’lerin sadece 65 bini ihracat yapıyor. B2CDirect olarak biz de KOBİ’lerimizin bu potansiyellerini en etkili şekilde değerlendirmeleri için onlara doğrudan ve tek kanaldan tüm ihtiyaçlarına yönelik sürdürülebilir çözümler üretiyoruz.” dedi.

Türkiye’deki satıcıların Rusya ile yapacağı e-ihracat işlem hacminin 2023’te 1 milyar Dolar’a ulaşacağını öngördüğünü belirten İbili, Rusya’nın sahip olduğu toplamda 10 milyar Dolar’lık sınırötesi e-ticaret işlem hacmine de dikkat çekerek, bu rakamın 2023 yılında 15 milyar Dolar üzerinde bir büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

500 Euro’ya kadar olan siparişlerde gümrük vergisi alınmıyor

Rusya’nın dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret ülkelerinden biri olduğuna dikkat çeken B2CDirect Genel Müdürü Yusuf İbili, “2017 yılında Rusya’da toplam e-ticaret hacmi 27 milyar Dolar’a ulaştı. Rusya’da yapılan online alışverişlerin her 3 tanesinden 1’i sınır ötesinden yapılıyor. Rusya’ya gönderdiğiniz 500 Euro’ya kadar olan siparişlerde gümrük vergisi ve yurtdışı KDV’den muaf olunuyor, bu da özellikle pahalı ürünlerin e-ihracatını yapan firmalar için daha kârlı satışlar anlamına geliyor. Yeni işbirliğimizle birlikte Türk markalarını Rusya’daki milyonlarca müşteriye ulaştırmaya hazırız.” dedi.

Yakın zamanda hayata geçirecekleri yeni çözümlerle iki ülke arasındaki ticarette yerel para birimlerinin de kullanılmasına imkan tanıyacaklarını belirten İbili, ürün satışında Ruble olarak fatura kesebilirken, Bringly’den gelecek hizmet faturasında ise Türk Lirası olacağının altını çizdi.

B2CDirect, Ar-Ge yatırımları ve yüksek teknolojisi ile ihracatı dijitalleştiriyor

Ar-Ge çalışmalarına 2 milyon TL’den fazla yatırım yaptıklarını vurgulayan Yusuf İbili, “2017 yılının ilk yarısına göre yüzde 250 oranında büyüdük, 200’den fazla KOBİ’yle çalışıyor ve 230’dan fazla ülkeye kapıya teslimat hizmeti sunuyoruz. Bugüne dek 300 binden fazla alıcıya paketlerini ulaştırdık.” dedi.

Yandex.Market Uluslararası İş Geliştirme Grup Başkanı Alex Vassiliev

Türkiye’den Rusya pazarına 10 milyon fazla ürün satışa açılacak

İşbirliğini değerlendiren Yandex.Market Uluslararası İş Geliştirme Grup Başkanı Alex Vassiliev ise “B2CDirect’in Türkiye’de üstlendiği e-ihracatın artırılması misyonunu bizler de Yandex.Market olarak destekliyoruz. Türkiye, e-ihracat özelinde büyük bir potansiyel barındırıyor, B2CDirect ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile önümüzdeki üç yılda Türkiye’den 50 bin satıcıya ulaşarak 10 milyondan fazla ürün listelemeyi hedefliyoruz. Rusya pazarı özellikle Türk KOBİ’leri için büyük fırsatlar sunuyor.” şekline konuştu.

Vassiliev, “Ulaşacağımız işlem hacmi ile Rusya’da kısa sürede pazar önderi olacağımızı öngörüyor ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here