Audi, atık susuz üretim yapıyor

0
520

Audi’nin Meksika’da bulunan fabrikasında üretim sonrasında ortaya çıkan atık suların tamamı çeşitli fiziksel ve kimyasal süreçlerden geçirilerek tekrar kullanılıyor.

Otomobil üretiminde su kullanımı, boyahaneden test odalarına kadar birçok süreçte kritik rol oynuyor. Audi’nin Meksika’nın San Jose Chiapa bölgesinde bulunan ve 2016 yılında Q5 üretimi için kurulan üretim merkezi, üretimde kullanılan suyun iyileştirilip, tekrar kullanılması konusunda büyük bir ilerleme kat etti. Audi, artık üretim sürecinde ortaya çıkan tüm atık suları tekrar değerlendiriyor.

Fabrikada, üretim sonrası ortaya çıkan atık su, öncelikle kimyasal ve fiziksel iyileştirmeden geçirilerek ağır metallerden ayrılıyor. Sonrasında biyolojik arınma merkezine gönderilerek, burada da organik atıklar gideriliyor. En son olarak filtreleme ve diğer süreçlerden geçen atık su, hem hijyen hem de kalite olarak üretimde tekrar kullanılacak hale getiriliyor. Aynı zamanda yeşil alanlarının sulanması için de kullanılıyor. Audi, mevcutta yıllık 100 bin metreküp su arıtımı gerçekleştirerek tesisin toplam ihtiyacının dörtte birini karşılıyor. Uzun vadede şirket, her yıl 300 bin metreküp yeraltı suyundan tasarruf etmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here