Yeni Opel Combo

0
1068

Opel, işlevsel hafif ticari taşıtı Combo’nun beşinci neslini tanıttı. Yeni Combo’nun kargo sürümü profesyonellere verimlilik ve değerinin karşılığını veren en iyi seçenek olmak üzere tasarlandı. Yeni model, bir önceki neslinden yeni mimarisi ve sunduğu yüksek teknolojileri ile farklılaşıyor.

Opel’in yeni hafif ticarisi 4.4 metreküplük taşıma hacmi, 1.000 kg’lık taşıma sığası ve 3.440
mm’lik taşıma uzunluğu ile sınıfının en iddialıları arasında yer alacak.

Dünya tanıtımının 19 Eylül 2018’de Hannover’da yapılmasının ardından Avrupa’da pazara sunulacak yeni Combo’nun 4.40 metrelik kısa sürümü ve 4.75 metrelik uzun sürümü bulunacak. Her iki modelde de çift sıralı koltuk seçeneği yer alacak. Opel Combo Türkiye’de ise 2019 yılında pazara sunulacak.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Yeni Combo ile işlevsellik ve pratikliği iyi fiyat ile buluşturarak hem iş hem de özel etkinliklerde kullanmak için özel bir araç arayanlara yeni ve çekici bir seçeneksunacağız. Yeni hafif ticari modelimiz üstün taşıma sığasının yanı sıra bünyesinde barındırdığı sınıfında önder konfor ve güvenlik teknolojileri sayesinde kelimenin tam anlamıyla her amaca uygun bir araç.” dedi.

İstek üzerine sunulan sürekli çalışan geri görüş kamerası, dijital bir dikiz aynası gibi çalışıyor. Yeni Opel Combo’da 8 inçlik bilgi-eğlence ekranından sürekli olarak aracın arka tarafında kalan alan gösteriliyor.

Opel’in yeni hafif ticarisi 4.4 metreküplük taşıma hacmi, 1.000 kg’lık taşıma sığası ve 3.440 mm’lik taşıma uzunluğu ile sınıfının en iddialıları arasında yer alacak. Ticaretle uğraşan çoğu kişi için kritik önem taşıyan Euro paletler araca rahatlıkla yüklenebilecek. Kısa sürüm Combo dahi iki paleti rahatlıkla taşıma sığasına sahip. Yeni Combo’nun yükleme konusundaki bir diğer avantajı ise sadece 557 mm yüksekliğindeki yükleme eşiği.

İstek üzerine alınabilen açılır tavan sayesinde tahta levhalar gibi çok uzun yükler de kolaylıkla taşınabiliyor. Motor çalıştırıldığında aracın aşırı yüklenip yüklenmediğini kontrol eden duyarga yeni Combo’da sunulacak. Sürücü arzu ederse bir tuşa basarak yük durumunu manuel olarak da kontrol edebilecek. Sistem, yük sınırının yüzde 80’ine ulaşıldıysa beyaz ışıkla sürücüyü uyarıyor. Yük sınırı aşıldığında ise uyarı ışığı turuncuya dönüyor.

Yeni Combo; sürüşü, manevra yapmayı, yük ya da kişileri taşımayı kolaylaştıran 19 adede varan sürüş destek ve konfor özelliğine sahip. Bu özellikler arasında öne çıkan ve istek üzerine sunulan sürekli çalışan geri görüş kamerası, dijital bir dikiz aynası gibi çalışıyor. Hafif ticari taşıt kullananlar, özellikle araç tam yüklü iken dikiz aynasından faydalanamamanın zorluğunu bilirler. Bu gibi durumlarda aracı yan aynaları kullanarak sürmek gerekir. Yeni Opel Combo’da ise 8 inçlik bilgi-eğlence ekranından sürekli olarak aracın arka tarafında kalan alan gösteriliyor. Geri viteste ise yönlendirme çizgileri çıkarak manevra desteği veriyor. Ayrıca yolcu tarafındaki yan aynada da bir kamera mevcut. Bu kamera sayesinde Combo’da kör nokta bulunmuyor.

Yeni Combo Avrupa’nın hafif ticari sınıfı önderi Groupe PSA bünyesinde tamamen yeni bir mimari üzerinde şekillendirildi.

Yan koruma sistemi ile Opel’in geniş park/manevra destek sistemlerine bir yenisi ekleniyor. Yan koruma aracın çevresindeki 12 duyarga ile sürücüyü düşük hızlarda aracın yan tarafına çarpma ihtimali olan engelleri tespit edip sürücüyü uyarıyor.

Ticaretle uğraşan çoğu kişi için kritik önem taşıyan Euro paletler araca rahatlıkla yüklenebilecek.

Çalışma alanları çamur, kum ya da kar içinde olan profesyoneller önden çekişli Combo’larını Opel müşterilerinin Grandland X’ten tanıdığı IntelliGrip antipatinaj sistemi ve “iş alanı” ayarları ile alabilecekler. Bu ayarlarda yeni Combo 30 mm daha yükseliyor ve daha geniş lastik boyutlarına kavuşuyor. Opel’in yeni hafif ticarisinde sunulacak diğer güvenlik özellikleri arasında şunlar bulunuyor:

Otomatik Fren Destekli Ön Çarpışma Uyarı Sistemi: Bu sistem sadece sesli ve görsel uyarı yapmıyor aynı zamanda sürücü hızlı tepki vermezse otomatik olarak fren de yapıyor.

Opel Eye   Ön Kamera   Sistemi: Opel’in   Astra, Corsa ve   Mokka   X   gibi modellerinden tanınan sistem yolu takip ederek, hız işareti tanıma ve şerit takip sistemleri gibi özellikleri destekliyor.

Otomatik Cruise Control: İhtiyaç halinde önde seyreden aracın hızına uyum sağlıyor.

Akıllı Hız Adaptasyonu: Bu sistem hız işareti tanıma sisteminde yeni bir hız sınırı geldiğinde sürücüyü uyarıyor. Eğer cruise control ya da hız sınırı etkin ise sürücüye yeni hıza uyum sağlamak isteyip istemediği soruyor.

Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi: Sistem sürüş tarzını takip ederek sürücünün yorgunluk seviyesini tespit ediyor ve ihtiyaç halinde ara vermesini tavsiye ediyor.

Kısa sürüm Combo dahi iki paleti rahatlıkla taşıma sığasına sahip.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Sınıfında önder taşıma sığası ile yeni Opel Combo’nun altından kalkamayacağı bir iş görünmüyor. Ayrıca yeni hafif ticarimiz daha önceden sadece binek sınıflarında gördüğümüz ultra-modern teknolojileri de bünyesinde barındırıyor. Tüm bu özellikler Combo’yu kendini sürüş destek, güvenlik ve konfor alanlarında kanıtlamış binek otomobil özelliklerine sahip, kelimenin tam anlamıyla her amaca uygun bir araç yapıyor.” dedi.

Combo modeli 1987 yılından günümüze dört nesildir çok işlevli hafif ticari model olarak profesyonellerin beğenisine sunuluyor. Birinci nesil Combo; Kadett, ikinci ve üçüncü nesil ise Corsa altyapısı üzerinde yükseliyordu. Dördüncü nesil ise Fiat ile ortak geliştirilmişti. Yeni Combo ise Avrupa’nın hafif ticari sınıfı önderi Groupe PSA bünyesinde tamamen yeni bir mimari üzerinde şekillendirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here