Yeni Isuzu D-Max, 1.9 litrelik dizel motoruyla hedef büyütüyor

0
773

Isuzu’nun yenilenen pick-up’ı D-Max, 1.9 lt’lik yeni dizel motoru ile öncülüyle aynı gücü üretirken altı ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleriyle daha düşük yakıt tüketimi, daha sessiz bir kabin ve daha konforlu bir sürüş sunuyor. 2017 yılında en üst donanım paketi V-Cross ile satışa sunulan yeni D-Max’in temel ve daha üst donanımlı 4×2 ve 4×4 sürümleri ise 2018 yılıyla birlikte Anadolu Isuzu tarafından Türkiye’de üretilip satışa sunulacak.

Anadolu Isuzu, Isuzu’nun yenilenen pick-up’ı D-Max’i ticari taşıt basınına tanıtmak için özel arazi test parkurunda sürüşü de içeren bir tanıtım etkinliği düzenledi. Başta Anadolu Isuzu Kamyon ve Pick-Up İş Birimi Direktörü Yusuf Teoman, Pick-Up Ürün Müdürü Nur Hoşver ve Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Selda Çelik olmak üzere birçok Anadolu Isuzu yetkilisinin hazır bulunduğu etkinlikte basın mensupları yeni Isuzu D-Max’in en üst donanım seviyesine sahip V-Cross sürümünün arazi performansını deneyimleme olanağı buldular.

Anadolu Isuzu Kamyon ve Pick-Up İş Birimi Direktörü Yusuf Teoman, Pick-Up Ürün Müdürü Nur Hoşver, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Selda Çelik, Kurumsal İletişim Sorumlusu Handan Düzgün, Pazarlama İletişimi Sorumlusu Alev Özel ve diğer yetkililer yeni Isuzu D-Max tanıtımda hazır bulundular.

Yeni D-Max ile perakende müşterisini daha fazla hedefliyoruz

Anadolu Isuzu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Selda Çelik, yaptığı konuşmada kasım ayı itibariyle yenilenen ve yeni yüzü ile Türkiye’de satışa sunulan yeni D-Max’in V-Cross sürümünün bir binek aracı aratmayacak konfora ve rahatlığa ulaştığını belirterek, 1.9 litrelik yeni nesil motorun rakiplerine kıyasla önemli bir vergi avantajı sağladığını dile getirdi. Isuzu’nun yıllardır ürettiği ticari taşıtların sağlamlığını, gücünü ve dayanıklılığını taşıyan yeni D-Max’i “Özgüveni DNA’sında” mottosuyla tanıttıklarını ifade eden Selda Çelik, iletişimde öne çıkardıkları iki özelliğin beş yıl 100 bin km garanti ve beş yılda 8 bin TL’den başlayan MTV avantajı olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Aracımızın motoruna ve performansına çok güvendiğimiz için beş yıl 100 bin km garanti veriyoruz. Diğer yandan 1.9 litrelik motor, 4×4 modellerde rakiplerine göre beş yılda 8 bin TL’den başlayıp 20 bin TL’nin üzerine çıkan bir vergi avantajı sağlıyor.”

Pick-up sınıfının perakendeden, yani binek araç kullananlardan pay alarak büyüdüğünü ve zaten çok başarılı bir hafif ticari taşıt olan yeni D-Max ile eskisinden farklı olarak artık perakende müşterisini de hedeflediklerini kaydeden Selda Çelik, yeni araçlarının sunduğu özelliklere çok güvendiklerinin altını çizerek, iletişimde perakende müşterisini daha fazla hedefleyeceklerini açıkladı.

Selda Çelik, 2018 yılı boyunca aracın tüm iletişim çalışmaları için Ozan Güven ile çalışacaklarını belirterek, Ozan Güven’in D-Max’in profiliyle örtüştüğünü ve aracın tanıtımında kendilerine büyük katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etti.

Anadolu Isuzu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Selda Çelik

Yeni D-Max ile pick-up satışlarında yüzde 10 – 15 artış bekliyoruz

Anadolu Isuzu Kamyon ve Pick-Up İş Birimi Direktörü Yusuf Teoman ise yaptığı konuşmada pick-up pazarının büyüdüğünü ve 2017 yılı pick-up pazarının geçen seneye göre yaklaşık yüzde 10’luk artışla 20 bin adedin biraz üzerinde kapanacağını vurgulayarak, özellikle 2014 yılından sonra binek olarak pick-up kullananların sayısının giderek arttığını söyledi. Pick-up konusunda Türkiye’deki öncü firmalardan biri ve Türkiye’de pick-up üreten tek firma olarak stratejilerinde perakendeye daha fazla önem vermeye başladıklarını ifade eden Yusuf Teoman, otomatik vitesli 4×4 ve 4×2 modellerin pazardan aldığı payın giderek arttığını belirterek, kasım ayında tanıttıkları 4×4 otomatik sürümünün ardından 4×2 otomatik sürümün tanıtımını 2018 yılının haziran ayında yapmayı planladıklarını açıkladı. Bugünkü etkinlikte tanıtılan 164 beygir gücündeki 1.9 litrelik motora sahip V-Cross sürümünün, ürün yelpazelerinde en üst sınıfa seslenen sürüm olduğunu dile getiren Yusuf Teoman, 4×4 ve 4×2 otomatik sürümlerle satışlarında yüzde 10 – 15 artış beklediklerini vurgulayarak, 2017 yılında bin 900 adet civarında olan D-Max satışlarını 2018 yılında 2 bin 200 – 2 bin 300 adet seviyelerine çıkaracaklarını sözlerine ekledi.

Anadolu Isuzu Kamyon ve Pick-Up İş Birimi Direktörü Yusuf Teoman

Daha düşük MTV, daha düşük yakıt tüketimi, daha yüksek taşıma sığası

Yeni Isuzu D-Max hakkında açıklamalarda bulunan Anadolu Isuzu Pick-Up Ürün Müdürü Nur Hoşver, yeni D-Max’in 164 beygir güç ve 360 Nm azami tork üreten Euro 6 ölçütündeki 1.9 litrelik dizel motoru ile sağladığı en büyük avantajın daha düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi (Beş yılda 8 bin TL’den 41 bin TL’ye varan vergi avantajı), daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek taşıma sığası olduğunu söyledi. Bir önceki D-Max ile kıyaslandığında yeni D-Max’in yüzde 7’den yüzde 18’e varan oranda daha az yakıt tükettiğini ifade eden Nur Hoşver, yeni D-Max’in yeni dış görünümü ve iç donanımları hakkında bilgi verdi.

Anadolu Isuzu Pick-Up Ürün Müdürü Nur Hoşver

Yeni D-Max 2018 itibariyle Türkiye’de üretilecek

Yenilenen Isuzu D-Max, tek ve çift kabin seçenekleri ve üç farklı donanım seviyesiyle Türkiye’de satışa sunuluyor. Tüm özellikleriyle önceki nesilden daha da gelişmiş olan yeni D-Max, Türkiye’de 4×2 ve 4×4 temel, donanımlı ve en üst donanım seviyesi olan V-Cross sürümleriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Isuzu’nun Tayland’daki Samrong fabrikasında üretilen yeni Isuzu D-Max’in temel ve donanımlı sürümler ise 2018 yılı itibariyle Türkiye’de IMM üretim kalite sertifikasına sahip olan ve Isuzu’nun Avrupa’daki en büyük üretim tesisi olan Anadolu Isuzu fabrikasında üretilecek. Bir önceki D-Max’i Türkiye’de 2014 yılında üretmeye başlayan Anadolu Isuzu, yeni D-Max modeliyle de Türkiye’nin pick-up üreten tek otomotiv markası olma unvanını koruyacak.

Devir Saati dergisi Yayın Yönetmeni Ahmet Oğuz, yeni Isuzu D-Max V-Cross’u özel arazi test parkurunda kullanma olanağı buldu.

Daha zengin standart donanım

Yeni araçtaki en büyük yenilikler, temel modelden itibaren tüm sürümlerde standart olarak sunulmaya başlanan LED gündüz farları, yokuş kalkış ve iniş desteği, elektrikli-ısıtmalı yan aynalar, uzaktan kumandalı kilit ve kadranlarda vites değişim göstergesi olarak dikkat çekiyor. Tüm sürümlerde sunulan yeni 1.9 litrelik turbo dizel motor ise öncülünde kullanılan 2.5 lt’lik çift turbolu motorla aynı güç miktarını sunarak 3600 devir/dk’de 164 beygir güç ve 2000 ile 2500 devir/dk arasında 360 Nm azami tork üretiyor. D-Max’ın çalışkan karakterinin üzerinde inşa edilen motor, 3.5 ton çekme ve 1 ton yük taşıma sığasıyla kullanıcısının her ihtiyacını karşılayabiliyor.

Yeni nesil D-Max’in iç tasarımı da daha konforlu bir deneyim sağlamak amacıyla güncellendi. Yeniden tasarlanan gösterge panelinde merkezi bir gösterge ve daha net fontlar yer alıyor. Serinin tamamında (temel sürümde sadece ön kısımda) orta konsolun alt kısmına ve arka koltuktaki yolcular için iki ön koltuk arasına USB noktaları eklenmiş. Ön orta ve yan kol dayama bölümleri daha yumuşak dolgu malzemesiyle geliştirilirken, çift kabinli sürümlerde düz yatırılabilen, kolçaklı, oturma kısmı kaldırılabilen ve 60/40 katlanabilen esnek arka koltuklar yer alıyor.

Daha rahat, daha sessiz

V şeklinde tasarlanan yeni ön burun tasarımıyla ve yüksek oturuş konumuyla son derece iyi bir sürücü görüş açısı sağlayan yeni D-Max, arka koltuktaki yolcular için de hem diz hem de baş mesafesinde sınıfının en geniş alanlarından birini sunuyor. Aracın yeni dinamik tasarımıyla birlikte önceki modele oranla 0.4 cd oranında daha düşük sürtünme katsayısı sunması ise yakıt ekonomisi, performans ve iyileştirilmiş kabin gürültü seviyesi anlamına geliyor.

Yeni D-Max, arka koltuktaki yolcular için de hem diz hem de baş mesafesinde sınıfının en geniş alanlarından birini sunuyor.

Daha çekici tasarım

Yeni darbe enerjisini emici tasarıma sahip kaput tasarımı, yeni ön tampon, yeni ön panjur, LED gündüz farları, ön tampona monte edilen nikelaj çerçeveli yeni sis farları, alaşım jantlar, 13 farklı dış renk seçeneği, LED stop lambaları ve bagaj kapağı D-Max’in dış tasarımındaki yenilikler olarak dikkat çekiyor.

Yeni nesil D-Max’in içi de daha konforlu bir deneyim sağlamak amacıyla güncellendi.

Yeniden tasarlanan gösterge panelinde merkezi bir gösterge ve daha net fontlar yer alıyor. Manuel şanzımanlı modellerde sürücülerin optimum yakıt ekonomisi sağlamasına yardımcı olacak bir vites değiştirme göstergesi sunuluyor.

18 inç alüminyum jantlar, yan basamaklar, krom roll bar, kasa havuzu, krom iç kapı eşiği ve tavan rayları V-Cross sürümünde standart olarak sunuluyor.

Yeni 1.9 lt motor ve şanzımanla hem performans hem de MTV avantajı

Küçültülerek yenilenen 1.9 litrelik motor, 164 beygir güç ve 360 Nm tork üretiyor. Motorun gücü tekerlere özel olarak yeni D-Max için geliştirilen altı ileri oranlı manuel veya otomatik vites kutusuyla iletiliyor.

Yapılan geliştirmelerle 1.9 lt’lik motora sahip yeni D-Max’in yakıt tüketimi öncülüne oranla yüzde 7 ile yüzde 18 oranında azaltılmış. Yeni D-Max V-Cross, 1.9 lt’lik yeni motoru ve altı ileri otomatik şanzımanla 100 km’de ortalama 7.8 lt yakıt tüketiyor. 2018 yılında üretimine Türkiye’de başlanacak olan 4×2 temel sürüm ise manuel şanzımanla 100 km’de ortalama 6.3 lt yakıt tüketecek. Türkiye’deki pick-up’lar içinde en düşük motor hacmini sunan yeni Isuzu D-Max, bu özelliğiyle beş yıllık kullanım sürecinde 8 bin TL’den başlayan MTV avantajı sağlıyor. Ayrıca beş yıl 100 bin km garantisi sunulan D-Max’te bakım aralıkları ise 20 bin km.

Yeni motorun AdBlue eklemeyi gerektirmeden Euro 6 standartlarını karşılaması bir başka önemli avantaj olarak öne çıkıyor. Bu yeni sistem LNT (Lean Nox Trap) adı verilen bir katalizatör kullanıyor ve bu sayede azotoksidi (NOX) filtreleyerek karbondioksit oranında düşüş sağlıyor.

1.9 lt’lik yeni motorun silindir bloğu, indüksiyonla sertleştirilmiş delikli döküm demirden üretiliyor. Motor ayrıca yüksek verimliliğe sahip yanma odacıkları, grafit kaplama pistonlar, seramik akkor buji, döner kontrol supablı emme manifoldu ve değişken geometrili turbo şarj gibi özellikler içeriyor.

Yeni 1.9 litrelik turbo dizel motor, daha önce kullanılan 2.5 lt’lik çift turbolu öncülüne göre aynı güç oranını sunarak 3600 devir/dk’de 164 beygir güç ve 2000 ile 2500 devir/dk arasında 360 Nm azami tork üretiyor. Yakıt tüketimi öncülüne oranla yüzde 7 ile yüzde 18 oranında azaltılan Euro 6 ölçütündeki 1.9 litrelik dizel motorun en büyük avantajlarından biri de beş yılda 8 bin TL’den 41 bin TL’ye varan oranda daha düşük Motorlu Taşıtlar Vergisi.

Arazide pick-up dayanıklılığı, şehirde otomobil konforu

Türkiye’de satışa sunulan ilk model olan V-Cross’da anahtarsız giriş ve çalıştırma, altı hava yastığı, yeni gösterge paneli, elektrikli sürücü koltuğu, ön koltuk ısıtma sistemi, ön orta kolçak ve kapılardaki yeni yumuşak dokulu pedler, hem ön hem de arka koltuktaki yolcular için sunulan USB şarj portları, cruise control sistemi, D-VISION Multimedya sistemi, sekiz hoparlör, beş farklı şekilde katlanabilen 24 derecelik sırt konfor açısına sahip arka koltuklar, 18 inç alüminyum jantlar, yan basamaklar, krom roll bar, kasa havuzu ve tavan rayları standart olarak sunuluyor.

Yeni D-Max’te sunulan Android işletim sistemine sahip “D-VISION” Multimedya Sistemi, tüm akıllı telefonlarla (Android ve IOS) Bluetooth bağlantısı kurulabiliyor. Navigasyon ve geri görüş kamerası gibi özellikleri de bünyesinde barındıran multimedya sistemi , ikisi tavanda yer alan toplam sekiz hoparlörle pick-up araçlar içindeki en iyi müzik deneyimlerinden birini sunuyor.

Dayanıklılığı ve gücüyle bilinen D-Max’in yenilenen modeli de tüm arazi şartlarında gidebilmesine olanak tanıyan Shift On The Fly 4×4 çekiş kontrol birimine sahip. Sürücü bu sistemle birlikte vitesin arkasında yer alan döndürülebilir diferansiyel ayarı sistemini çevirerek farklı çekiş kontrol sistemlerini devreye alabiliyor.

Zorlu arazi şartlarında azami güvenlik

Yenilenen Isuzu D-Max, pek çok etkin ve edilgin güvenlik donanımıyla birlikte sunuluyor. ABS, EBD (Elektronik Fren Dağılımı), TCS (Çekiş Kontrol Sistemi), ESC (Elektronik Denge Kontrolü) ve BAS (Panik Fren Yardım sistemi) sistemleri V-Cross modelinde standart olarak sunuluyor. ESC sistemi bir veya daha fazla tekerleğe fren uyguluyor ve sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı olmak için motorun gücünü düşürüyor. ESC sistemi aynı zamanda yokuşta kalkış desteği (HAS) ve Yokuş İniş Kontrol sistemini (HDC) de destekliyor.

Yaklaşma açısı 30 derece, ayrılma açısı 23 derece olan yeni D-Max, 49 derecelik yan eğim açısıyla da yüksek off-road keyfi sunuyor.

Aracın dik arazi engebelerinden inmesine olanak tanıyan Yokuş İniş Kontrolü (HDC), direksiyonun sol alt kısmındaki bir düğmeyle devreye sokuluyor. D-Max, rakiplerinin aksine HDC sistemini 4WD’de olduğu gibi 2WD modunda da kullanmaya olanak tanıyor.

Dayanıklılığı ve gücüyle bilinen D-Max’in yenilenen modeli de tüm arazi şartlarında gidebilmesine olanak tanıyan Shift On The Fly 4×4 çekiş kontrol birimine sahip. Sürücü bu sistemle birlikte vitesin arkasında yer alan döndürülebilir diferansiyel ayarı sistemini çevirerek farklı çekiş kontrol sistemlerini devreye alabiliyor. Normal yol şartlarında 2WD-H kullanılırken, yağışlı, mıcırlı veya karlı zeminlerde 4WD-H sistemi devreye alınabiliyor. Kayalık, bozuk yollar, su geçişleri gibi zeminlerde ise 4WD-L ile düşük hızda engeller aşılabiliyor. Yeni D-Max, 70 cm’e kadarki su geçişlerinde de rahatlıkla ilerleyebiliyor. Bu güvenilirliği büyük bir sağlamlıkla üretilen D-Max şasisi sağlıyor.

Yeni D-Max, 70 cm’ye kadarki su geçişlerinde de rahatlıkla ilerleyebiliyor.

Bir Cevap Yazın