İlk beş aylık dönemde üretim, ihracat ve pazar daraldı

0
56

Türk otomotiv sanayi, tarihi rekorlar kırarak kapattığı yılın ardından 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yıla benzer bir performans kaydetmişti. Ancak kurdaki artış, ihracat pazarlarında ihraç edilen araç sınıflarında gözlenen yavaşlama sinyalleri ve iç pazarda ertelenen satınalma kararları çerçevesinde yaşanan durağanlaşma yılın ilk yarısı kapanırken Türkiye otomotiv sanayinin kısmen daralmasına yol açtı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2018 yılı Ocak-Mayıs dönemi verilerine göre, toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet, otomobil üretimi ise yüzde 7 oranında azalarak 471 bin 634 adet oldu. Toplam pazar ise ilk beş aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 311 bin 566 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 2 daraldı ve 234 bin 645 adet olarak gerçekleşti.

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Ocak-Mayıs dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Yılın ilk dört ayında geçtiğimiz yıla benzer bir performans sergileyen otomotiv sanayi, kurdaki artış, ihracat pazarlarında ihraç edilen araç sınıflarında gözlenen yavaşlama sinyalleri ve iç pazarda ertelenen satınalma kararları çerçevesinde yaşanan durağanlaşma etkisiyle yılın ilk yarısı kapanırken daralma yaşadı. OSD’nin açıkladığı verilere göre, Ocak-Mayıs döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak 711 bin 999 adet, otomobil üretimi ise yüzde 7 oranında azalarak 471 bin 634 adet oldu. Toplam pazar ise ilk beş aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 311 bin 566 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 2 daraldı ve 234 bin 645 adet olarak gerçekleşti. Aylık olarak iç pazar sonuçlarına bakıldığında ise nisan ayında yüzde 5 seviyesinde başlayan otomobil pazarındaki daralma, mayıs ayında şiddetini artırarak yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti.

Ticari taşıtlarda ihracat kaynaklı üretim arttı, pazar daraldı

2018 yılı başından bu yana üretimde önemli bir artış gösteren ticari taşıt grubu ise, ilk beş aylık dönemde yükselişine devam etti. Ticari taşıt grubundaki üretim bu yılın Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarken, hafif ticari taşıt grubunda üretim yüzde 7, ağır ticari taşıt grubunda ise üretim yüzde 34 oranında arttı. Geçtiğimiz yılın Ocak-Mayıs dönemine göre, ticari taşıt pazarı yüzde 10 ve hafif ticari taşıt pazarı yüzde 13 oranında azalırken, ağır ticari taşıt grubunda ise pazar yüzde 20 arttı. Ağır ticari taşıt grubundaki bu artış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

Otomobil ihracatı yüzde 8 azaldı

OSD verilerine göre 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde ihracat, adet temelinde yüzde 3 oranında azalırken, otomobil ihracatında ise yüzde 8 oranında azalma gerçekleşti. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 577 bin 820 adet olarak kaydedilirken, otomobil ihracatı 392 bin 522 adet düzeyinde gerçekleşti. 2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı paritedeki değişim sebebiyle Dolar temelinde yüzde 18 artarken, Euro temelinde ise yüzde 4 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14.1 milyar Dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 10 artarak 5.6 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro temelinde otomobil ihracatı ise yüzde 3 azalarak 4.6 milyar Euro oldu.

Bir Cevap Yazın