Allison Transmission, 65 yıldır savunma sanayi ile işbirliği yapıyor

0
288

Allison, paletli ve tekerlekli askeri araçlara yönelik özel olarak geliştirdiği mevcut ve yeni tam otomatik şanzımanlarını Eurosatory 2018 Fuarı’nda sergileyecek. 

Allison, tam otomatik şanzıman donanımlı paletli ve tekerlekli savunma taşıtlarıyla 65 yılı aşkın bir süredir savunma sanayine çözümler sunuyor. Yüksek performans ve güvenilirliği ile tanınan Allison tam otomatik şanzımanlar, dünya çapındaki askeri filoların zorlu taleplerini karşılamak üzere sunduğu çözümleri geliştirmeye devam ediyor.

Allison ekibi, paletli ve tekerlekli askeri taşıtlara özel mevcut ve yapım aşamasındaki tam otomatik şanzımanları ile ilgili bilgi vermek üzere 11 – 15 Haziran tarihleri arasında Paris’te düzenlenecek uluslararası savunma ve güvenlik fuarı Eurosatory 2018’ye katılacak.

Allison Transmission Savunma Programları Başkan Yardımcısı Dana Pittard, konu ile ilgili açıklamasında “Günümüz savunma kuvvetleri, geleneksel askeri görevlerin yanı sıra birçok yeni görevle karşı karşıya. Sürekli olarak gelişmeye devam eden bu sorumluluklar, araçlarda güvenli ve harekete hazır olduğunu kanıtlamış şanzımanların kullanımını gerektiriyor.” diye belirtti.

Allison tam otomatik şanzımanlar, genel olarak daha yüksek tork ve brüt taşıt ağırlığı sığası sağlıyor. Gelişmiş elektronik kontrollerle birlikte bu özellikler, yüksek beygir gücüne sahip motorların performansını en uygun hale getirerek tüm arazi şartlarında taşıt performansı ve kontrolünü iyileştiriyor. Ek performans iyileştirmeleri arasında, gelişmiş yakıt ekonomisi, araçta bulunana donanımlara güç sağlayan yerleşik güç çıkış ünitesi (PTO), görevlerin hassas bir şekilde yürütülmesi için paletli taşıtlarda bulunan frenleme ve direksiyon özellikleri bulunuyor.

Allison, zorlu koşullarda verimli çalışan şanzımanlar tasarlamak, geliştirmek, üretmek ve bunları desteklemek için dünyanın her yerinde orijinal parça üreticileri (OEM) ile birlikte çalışıyor. Allison, talep üzerine özellikle yeni tekerlekli veya paletli taşıtlar geliştiren filolar için uygulamalarına özel olarak şanzımanlar üretiyor.

Yeni çözümlerin yanı sıra Allison mühendisleri, mevcut modelleri güçlendirmek üzere de çalışmalarına devam ediyor. Örneğin; British Warrior, British Terrier ve Swedish CV90 araçlarında bulunan X300 şanzıman modelinin bir sürümü olan 3040 MX tam otomatik şanzıman donanımlı Bradley Fighting aracı ile denemelerini sürdürüyor.

Pazardaki talebi öngörmek ve karşılamak amacıyla Allison, şu anda 23 ile 36 metrik ton arasında değişen orta paletli taşıtlar ile 50 ile 63 metrik ton arasında değişen ağır paletli araçlar için çapraz hareketli sistemler geliştiriyor.

Allison tam otomatik şanzımanlar, sarsıntı ve yükselişleri emerek askeri mürettebattan motor, tekerlek veya paletlere kadar her faktörün aşınma ve yıpranmasını azaltan bir tork konvertörü kullanıyor. Kesintisiz Güç Teknolojisi ile taşıt kalkışı ve vites değiştirme sırasındaki sarsıntısız ivmelenme sayesinde tüm aktarma organları korunurken, Allison tam otomatik şanzımanlar sayesinde araç kalkışında tork konvertörü kullandığından aşınmaya sebebiyet veren mekanik debriyaj da bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here